SOWA rusza!

Po świętach rusza modernizacja gdańskiego oświetlenia. Dziś podpisana została umowa na wymianę około 20% gdańskich opraw oświetleniowych. Wszystko w ramach projektu SOWA, współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu – w modernizowanych latarniach zmieniona zostanie technologia oświetlenia z sodowej na energooszczędną LED-ową. Koszt całego przedsięwzięcia - 5,1 miliona złotych.
01.04.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po świętach rusza modernizacja gdańskiego oświetlenia. 1 kwietnia podpisana została umowa na wymianę około 20% gdańskich opraw oświetleniowych. Wszystko w ramach projektu SOWA, współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki niemu – w modernizowanych latarniach zmieniona zostanie technologia oświetlenia z sodowej na energooszczędną LED-ową. Koszt całego przedsięwzięcia - 5,1 miliona złotych.

- Dziś wykonawca (firma SAG ELBUD GDAŃSK S.A) otrzymał od nas komplet podpisanych dokumentów – mówi dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Dzięki temu już we wtorek po świętach będzie mógł przystąpić do pracy. Pierwszy etap prac będzie może mało spektakularny, ale niezwykle ważny. To faza projektowa. Potrwa kilkadziesiąt dni. Potem ekipy montażowe pojawią się na ulicach Gdańska i sukcesywnie wymieniać będą oprawy oświetleniowe. Zakończenie prac – ostatniego dnia czerwca – dodaje dyrektor Kotłowski.

Do programu zakwalifikowano kilkadziesiąt gdańskich ulic, między innymi całą al. Armii Krajowej, leśny odcinek ul. Słowackiego, ul. Elbląską, Spacerową czy most wantowy na Trasie Sucharskiego i al. Grunwaldzką wokół Galerii Bałtyckiej. Wszędzie tam oprawy oświetleniowe zostaną wymienione z opraw sodowych na energooszczędne, LED-owe oprawy wyposażone dodatkowo w inteligentny system sterowania oświetleniem.

Modernizacja gdańskiego oświetlenia odbędzie się w ramach programu "SOWA – energooszczędne oświetlenie uliczne". 45% wartości prac stanowić będzie dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Resztę dokłada miasto Gdańsk.

- Łącznie wymienione zostaną 3.932 oprawy, koszt przedsięwzięcia to 5 milionów 100 tysięcy – informuje zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.
- Wstępne (ubiegłoroczne) plany tej modernizacji zakładały inną technologię wykonania prac. Jednak już parę miesięcy od powzięcia planów wymiany oświetlenia, okazało się, że postęp technologiczny w tej dziedzinie jest tak duży, że bardziej opłacalna w dłuższym okresie czasu będzie wymiana opraw sodowych na bardziej energooszczędne, LED-owe. I takie właśnie oświetlenie zamontujemy w Gdańsku – dodaje Grzelak.

Wszystkie przeznaczone do wymiany oprawy są sprawne technicznie, jednak są już mocno zużyte – montowane były w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Dzięki modernizacji obniżona zostanie również energochłonność zamontowanych punktów świetlnych, co zmniejszy zużycie energii elektrycznej o nawet 600 tysięcy złotych rocznie.

Zmodernizowane latarnie włączone zostaną do działającego w Gdańsku komputerowego systemu monitoringu i sterowania oświetleniem. System umożliwia zarządzanie oświetleniem przez internet, bez potrzeby kontrolowania przez pracowników słupów oświetleniowych w terenie.

Dzięki systemowi specjalnych nadajników można nie tylko zdalnie włączać oświetlenie w mieście (dotychczas oprawy oświetleniowe uruchamiane były czujką zmierzchową), ale także otrzymywać wprost do komputera informacje o stanie sieci oświetleniowej (awarii obwodów, bieżącym poborze mocy itp.). Umożliwia to natychmiastowe reagowanie na ewentualne awarie.

Do systemu przyłączane są obligatoryjnie wszystkie nowo budowane latarnie, a w ciągu najbliższych 2 lat – włączone zostaną też do niego wszystkie pozostałe słupy.

SOWA wykaz ulic (273.31 KB)

TV

Światowa stolica bursztynu