Królestwo Biskupia Górka powstanie już za miesiąc

„Królestwo 60,8 m n.p.m” to tytuł 8. edycji festiwalu NARRACJE. Program wydarzenia nabiera konkretnych kształtów - na nocną wyprawę artystyczną po zakamarkach Biskupiej Górki wybierzemy się już za miesiąc.

Królestwo Biskupia Górka powstanie już za miesiąc
A
A
data publikacji: 22 września 2016 r.

Zeszłoroczna edycja Narracji odbyła się w Nowym Porcie
Zeszłoroczna edycja Narracji odbyła się w Nowym Porcie
Bogna Kociumbas

Metry nad poziomem morza zawarte w tytule tegorocznej edycji NARRACJI odnoszą się oczywiście do wysokości wzgórza, na którym położona jest Biskupia Górka, która w dniach 21-22 października stanie się “Królestwem 60,8 m n.p.m.”

Podczas NARRACJI obejrzymy 22 projekty, 28 artystów i kolektywów, którzy zinterpretują po swojemu przestrzeń gdańskiej dzielnicy.

- Biskupia Górka jest moim zdaniem jedną z najbardziej niezwykłych dzielnic Gdańska. To, co robimy tutaj z artystami, nazwaliśmy Królestwem. Królestwo, czyli pewna alegoria, osobny system, który jest zorganizowany w innym porządku niż pozostała część miasta - tłumaczy Stach Szabłowski, kurator tegorocznej edycji festiwalu. - „Królestwo” nawiązuje też do serialu Larsa von Triera o tym samym tytule. Opowiadał w nim o realnie istniejącym w Kopenhadze szpitalu publicznym, który mieszkańcy nazywali Królestwem. Żeby opowiedzieć o tym miejscu oplótł je grubymi nićmi fikcji. Fikcja, podchwytywanie i kontynuowanie narracji, rozwijanie opowieści, którą przedstawia nam Biskupia Górka swoją architekturą, historiami mieszkańców i topografią jest narzędziem, którego używamy razem z artystami podczas NARRACJI. Żeby zobaczyć dzielnicę naprawdę spróbujemy ją obejrzeć przez filtr fikcji, projekcji i spekulacji.

U podnóża dawnego Schroniska im. Pawła Beneke, zobaczymy pracę Karoliny Freino. Wybudowane tuż przed II Wojną Światową, ukształtowane podobnie do krzyżackiego zamku schronisko, góruje nad Biskupią Górką, a w NARRACJACH jest miejscem symbolicznym. Artystka znalazła informację, że przez chwilę, w średniowieczu, przebywał tu Henryk IV, późniejszy król Anglii, bohater jednej ze sztuk Szekspira. Freino wsłuchuje się nie tylko w Biskupią Górkę, ale także w historię opowiedzianą przez Szekspira. Wywoła w zagajniku, u podnóża Schroniska, widmo jednej z postaci sztuki Szekspira – Pogłoski. Postaci, która sieje lęk, niezgodę, wątpliwości. - Kiedy wsłuchamy się dokładnie w ten głos, dotrze do nas, jak niepokojąco przypomina dyskurs, którym obecnie posługują się populiści w różnych krajach Europy w swojej walce o władze – komentuje Stach Szabłowski.

Wieża zegarowa schroniska im. Pawła Beneke na Biskupiej Górce
Wieża zegarowa schroniska im. Pawła Beneke na Biskupiej Górce
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ciekawy projekt, zakładający interakcję z miejscowymi dziećmi, przygotowali Marta Kawecka i Rafał Smoliński. Ich „Droga” to animacja poklatkowa, której współautorami będą najmłodsi mieszkańcy Biskupiej Górki. - Przejdziemy (częściowo przebiegniemy) wraz z dziećmi drogę pod górę, zaglądając w ciekawe zakątki ich dzielnicy. Będą naszymi przewodnikami, zarówno jeśli chodzi o wybór drogi, jak i miejsca postojów. Ważna jest dla nas symbolika wspinania się, pokonywania drogi, na której będzie opierać się dynamika animacji - opowiadają artyści. - Wspólny spacer, połączony z nagrywaniem animacji, spowoduje, że dzieci będą musiały spojrzeć inaczej na miejsce, w którym mieszkają, poszukać jak najwięcej ciekawych zakamarków, odkryć na nowo znane otoczenie i podzielić się nim z nami, obcymi.

Do historycznego miejsca dzielnicy nawiązują Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz w swojej pracy „Nie-uczta”. Za pomocą instalacji chcą obudzić ducha wspomnień i opowieści konkretnego miejsca na Biskupiej Górce - Café Bergschlösschen. Jak wszystkie tereny w tej okolicy kawiarnia łączy się z historycznymi zawirowaniami wokół Gdańska, ale przede wszystkim opowieściami konkretnych osób, jak np. Urszuli Kiedrowskiej z domu Marschinke. - „Cafe Bischofshöhe” mieściła się w bardzo dużym, pięknym, drewnianym domu, wewnątrz znajdowała się wielka sala ze stolikami, parkietem do tańca i ze sceną, a na dworze, we wspaniałym ogrodzie, można było posiedzieć przy kawie czy herbacie. Do kawiarni dochodziło się pieszo schodkami od ulicy Biskupiej lub można było dojechać samochodem pod sam dom - opowiadają twórcy.

Charakterystyczny plakat dla każdej edycji to tradycja NARRACJI
Charakterystyczny plakat dla każdej edycji to tradycja NARRACJI
Ania Witkowska


Artyści i artystki NARRACJI 8, „Królestwo 60,8 m n.p.m”: Zorka Wollny i Andrzej Wasilewski, Kuba Bąkowski, Marcin Zawicki, Karolina Freino, Bartek Buczek, Witek Orski, Honorata Martin, Olaf Brzeski, Norman Leto i Michał Marczak, Anna Witkowska i Adam Witkowski, Borys Lewandowski i Aleksandra Kardaczyńska, Piotr Wysocki i Dominik Jałowiński, Paweł Kowzan, Mariusz Waras, Michał Sosiński, Grzegorz Kozera, Marta Kawecka i Rafał Smoliński, Dagmara Pochyła, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz oraz Martyna Jastrzębska, Dominik Lejman, Stowarzyszenie WAGA z mieszkańcami, Ritą Jankowską i Wojciechem Ostrowskim (przedstawienie teatralne „Nasze królestwo jest stąd).

Kilka słów o kuratorze wystawy: Stach Szabłowski (rocznik 1973), kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Życiu Warszawy, Architekturze-Murator, Fluidzie, Machinie i Newsweeku. Współpracuje regularnie z Dwutygodnik.com, Miesięcznikiem Zwierciadło i Artpunktem.

Organizatorem festiwalu jest Instytut Kultury Miejskiej, współorganizatorem Gdańska Galeria Miejska.

Więcej informacji na temat 8. edycji NARRACJI znaleźć można na stronie internetowej festiwalu i na jego profilu na Facebook`u.

Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora
Marta Bednarska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Instytut Kultury Miejskiej
więcej tekstów autora