• Start
  • Wiadomości
  • Aż 80 choinek, 3 bombki giganty, 2 renifery i 1 łoś, czyli moc atrakcji na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Aż 80 choinek, 3 bombki giganty, 2 renifery i 1 łoś, czyli moc atrakcji na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Jeśli chcecie w pełni poczuć klimat zbliżających się świąt, koniecznie udajcie się na Targ Węglowy, gdzie jak co roku o tej porze trwa największa zimowa atrakcja: Jarmark Bożonarodzeniowy. Zajrzyjcie też do Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych i na Wyspę Spichrzów - tam znajdziecie stoiska z rękodziełem i smakołykami. Jeden z najpiękniejszych w Polsce jarmarków i towarzyszące mu atrakcje potrwają do 23 grudnia 2017 r.
07.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Z atrakcji Jarmarku Bożonarodzeniowego korzystać można prawie do świąt - do 23 grudnia 2017 r.

To, czym tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy niewątpliwie zaskakuje, to nietypowy zwierzak - łoś Lucek… mówiący ludzkim głosem! I to głosem nie byle jakim, bo Króla Juliana z animowanej komedii „Madagaskar”. Zbieżność nieprzypadkowa, bowiem w obie postaci wcielił się aktor Jarosław Boberek, który do historii polskiego dubbingu przeszedł m.in. dzięki podkładaniu głosu Kaczorowi Donaldowi, znany jest też widzom z roli posterunkowego w serialu telewizyjnym „Rodzina zastępcza”.

Łosia Lucka-Boberka można usłyszeć w „Siedlisku Łosia” - domku tuż obok Wielkiej Zbrojowni, codziennie, przez cały czas trwania jarmarku.


Brak śniegu nie przeszkadza - z tej ślizgawki można korzystać nawet, gdy na zewnątrz jest na plusie!

Tuż obok wnosi się Górka Lodowa - wysoka na cztery metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów zimowa zjeżdżalnia. Nie jest to jednak zwyczajna zjeżdżalnia, dlatego też nie można zjeżdżać na zwykłych sankach, ale spokojnie - konieczny do zjazdów sprzęt (sanki, kaski i ochraniacze) dostępny jest w wypożyczalni, w cenie biletu za zjazd (trzy zjazdy 10 zł). Ze zjeżdżalni można korzystać przy dodatnich temperaturach, a także po zmroku, przy udziale kolorowych światełek LED i świątecznej muzyki.

W jarmarkowe soboty odbywać się tam będą Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie w konkurencji na najlepszy czas zjazdu. W każdym z czterech cotygodniowych wyścigów udział weźmie 27 zawodników, z których do półfinału zakwalifikowanych zostanie dziewięciu, a do finału trzech. „Zwycięzca tygodnia” otrzyma tablet oraz bilety na przejazd kołem widokowym AmberSky dla całej rodziny, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca podwójne bilety na przejazd kołem. Udział w Mistrzostwach jest nieodpłatny, startować może każdy. Zapisy odbywają się w dniu zawodów, w wypożyczalni sprzętu przy górce lub w kasie koła widokowego AmberSky.


Anielski Młyn to piękna świąteczna ozdoba i... punkt gastronomiczny w jednym

Jakie jeszcze atrakcje znajdziemy na Jarmarku Bożonarodzeniowym? Nie można nie wspomnieć o sercu jarmarku - Anielskim Młynie. To ośmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych: Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. Wyrzeźbione w lipowym drewnie postaci wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego - Michała Ostoja-Lniskiego.

No i oczywiście: Święty Mikołaj. To on jest niekwestionowanym bohaterem jarmarku. Spotkać go można na Targu Węglowym. Warto, bo na pamiątkę każdy otrzyma pocztówkę z dedykacją: „Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały”. A kto będzie miał szczęście, spotka też gdańskie anioły, w które wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.


Jednym z najpiękniejszych, bajkowych miejsc na jarmarku jest zaprzężona w dwa renifery zaczarowana kareta

Odwiedzających jarmark w świąteczną atmosferę wprowadzą z pewnością dekoracje. Wśród nich: 2 renifery w Zaczarowanej Karecie, 3 bombki giganty, 20 rumaków w Weneckiej Karuzeli i 80 choinek - w tym ozdobiona przez dzieci Choinka Młodych Gdańszczan. Zakochanych ucieszy Przystań pod Jemiołą, a szukających wycieszenia - Zagajnik z kapliczką. A w soboty i niedziele, tuż po zapadnięciu zmroku, na ścianie Muzeum Bursztynu (ul. Targ Węglowy 26) można oglądać wielkoformatowe animacje, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia.

Ciesząc oczy dekoracjami, warto robić zdjęcia i zgłaszać je w konkursie fotograficznym „Magia Jarmarku w Twoim obiektywie”. Na zwycięzcę czekać będzie nagroda. Regulamin TUTAJ.


100 stoisk na Targu Węglowym oferuje smakołyki, dekoracje świąteczne i przedmioty idealne na prezenty

Skoro jarmark jest okazją, do celebrowania nadchodzących świąt, nie może zabraknąć oczywiście i smakołyków i potraw. Do dyspozycji mamy aż 100 stoisk na Targu Węglowym, wśród nich te specjałami z różnych zakątków świata, takimi jak: cynamonowe i lukrowane obwarzanki, sękacze, pierniki, migdały w karmelu, miody, konfitury, smakowe herbaty, bakalie i przyprawy, alzackie podpłomyki (laureat Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2017), austriackie sery, litewskie wędliny, wigilijne pierogi, hiszpańskie churrosy, węgierskie kurtosze, tureckie chałwy, sosy i pasty, likiery, nalewki, a nawet soki z tropikalnych owoców aceroli i gravioli. Rozgrzać się można gorącą czekoladą, cydrem z miodem i anyżem, herbatą z rumem i cytryną, grzanym piwem z sokiem imbirowym i oczywiście grzańcem - korzennym z pomarańczą, miodowym z limonką czy bezalkoholowym na miodzie.

Nie tylko na Targu Węglowym znajdziemy świąteczne smakołyki, kupić je będzie można na stoiskach przy kole widokowym AmberSky, które podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego zaprezentuje się w świątecznej odsłonie. Fioletowe oświetlenie, świąteczna muzyka, białe choinki, złote bombki, i „Świąteczne Smaki”, czyli wspomniane kramy z gastronomią, ale i z rzemiosłem.


Na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła można znaleźć m.in. oryginalną biżuterię i ubrania

Natomiast w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych (wejście od ul. Piwnej i od strony Targu Węglowego) znalazło się 45 stoisk, gdzie można kupić przedmioty „z duszą”: ręcznie tkane i szyte, wyjątkowe, nierzadko jednoegzemplarzowe, w duchu eko i w duchu slow fashion. Na Jarmarku Rękodzieła i Rzemiosła coś dla siebie znajdą też miłośnicy nowoczesnego wzornictwa - np. przedmioty upcyklingowe: zegary, lampy, świeczniki, ręcznie polerowane męskie muszki (wykonane z odzyskanego drewna), wełniane dzianiny, kolorowe płaszcze, czapki i kominy (z odzyskanych do ponownego szycia materiałów). Ponadto kupić tu można naturalne, ręcznie robione kremy i mydła z czystych, surowych, unikalnych geograficznie i wolnych od przemysłowej obróbki składników i rękodzieło: ludowe szopki, anioły i świątki, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, nietypowe stojaki na choinki, wałki do ciasta, ikony, misy, patery, ptaszki i kafle, poduszki i narzuty, biżuterię i wiele innych.

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest także coroczna akcja charytatywna. Tym razem, korzystając z karuzeli, można pomóc ośmioletniej Alicji - podopiecznej Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Środki zbierane będą na sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziewczynki. Odwiedzając natomiast stoisko Fundacji Hospicyjnej w Wielkiej Zbrojowni, można datkami wesprzeć zakup przenośnego pulsoksymetru dla podopiecznych Hospicjum im. Dutkiewicza. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanych na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum. A nagrody laureatom wręczy w sobotę, 16 grudnia, sam Święty Mikołaj.


Jarmark Bożonarodzeniowy i towarzyszące mu atrakcje potrwają do 23 grudnia 2017 r. Czynne codziennie:

  • w dni powszednie w godz. 11.00-20.00
  • w piątki, soboty, niedziele w godz. 11.00-21.

Wstęp wolny.

Program: TUTAJ.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim