PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Identyfikacja dźwigów

Identyfikacja dźwigów
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wśród gdańskich dźwigów portowych i stoczniowych zdecydowanie dominują mobilne żurawie posadowione na szynach – suwnice oraz konstrukcje nietypowe to margines. Z uwagi na wysokie podnoszone ramię, do kategorii żurawi zaliczono dwie suwnice mostowe gdańskich Fosforów oraz suwnicę kontenerową na Nabrzeżu Szczecińskim (dźwigi Portu Północnego nie są ujęte w tym zestawieniu). 

Żurawie występują głównie nad lub w bezpośrednim sąsiedztwie kanałów portowych Martwej Wisły, powyżej ujścia Motławy. Poza tym obszarem znajdują się dwa żurawie w Stoczni Wisła w Górkach Zachodnich.

Wszystkich żurawi lądowych jest około 111 (stan na sierpień 2012, liczby te mogą zmienić się w ciągu roku o kilka procent),
w tym ok.:

  • 59 żurawi stoczniowych oraz
  • 52 żurawi portowych

Ponadto:

  • 2 wielkie dźwigi pływające
    (mniejsze dźwigi pływające
    pominięto w liczeniu)
  • ok. 13 mniejszych żurawii
    na pływających dokach
UWAGA: Na potrzeby identyfikacji przyjęto nowy system oznaczeń dźwigów, niezaleźny od oznaczeń używanych przez ich właścicieli. Litera wskazuje obszar wystepowania (np. M dla Młodego Miasta, itp.), liczba numeruje kolejne dźwigi w tym obszarze.
strefy

Żywo dyskutowany temat, czy wśród obecnych dźwigów są konstrukcje przedwojenne został poruszony w sekcji Żurawie w pytaniach i odpowiedziach.

Identyfikacja dźwigów wg obszarów oraz mapa zbiorcza:

loading...