PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Samorządy deklarują chęć realizacji programu „Czyste Powietrze”

Unia Metropolii Polskich apeluje do Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu o przekazanie realizacji programu „Czyste Powietrze” w ręce polskich samorządów. Bez tych decyzji zagrożona jest jakość powietrza w Polsce.

A
A
W Gdańsku od lat walczy się i edukuje w kwestiach czystego powietrza. Na zdjęciu piknik rodzinny w grudniu 2014 roku na terenie parku w Hevelianum
W Gdańsku od lat walczy się i edukuje w kwestiach czystego powietrza. Na zdjęciu piknik rodzinny w grudniu 2014 roku na terenie parku w Hevelianum
fot. Mateusz Ochocki/KFP

 

- Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami medialnymi, że dziś został zerwany komitet sterujący programu, bo Komisja Europejska oceniła, że jego realizacja przebiega w sposób niewłaściwy - zaznaczył Tadeusz Truskolaski, prezes Unii Metropolii Polskich.

W czwartek, 4 lipca, Unia Metropolii Polskich wystosowała list do Marca Lamaitre, dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej, w którym apeluje o przekazanie realizacji programu „Czyste Powietrze” w ręce polskich samorządów.

- Czyste powietrze to przyszłość naszych miast, miasteczek i wsi. Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy, że przez nieudolność urzędników na poziomie centralnym możemy stracić 35 miliardów euro na realizację tego ważnego programu. Mam nadzieję, że tak się nie stanie i propozycja przejęcia programu przez miasta spotka się z akceptacją Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz. - Wiemy, według wszystkich danych, że 75 procent miejsc w Polsce ma przekroczone normy czystości powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, by nasze powietrze polepszyć.


Pełna treść listu

0001 mala
0002 mala