• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Zaspa-Rozstaje?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Zaspa-Rozstaje?

Trwa drugi tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Zaspa-Rozstaje? Sprawdźcie!
25.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów do Budżetu Obywatelskiego jest budowa windy przy najbardziej charakterystycznym wiadukcie w tej dzielnicy

"Odnowienie ciągu spacerowego na trasie Olsztyńska > Meissnera > Jana Pawła II > Jelitkowski Dwór": Ciąg spacerowy, będący przedmiotem projektu, pełni dla mieszkańców Zaspy i Przymorza przede wszystkim dwie ważne funkcje komunikacyjne. Po pierwsze, jako przedłużenie deptaku Parku Reagana, jest główną droga łącząca park i plażę z osiedlami mieszkalnymi. Po drugie, dla wielu dzieci i młodzieży, jest główną drogą dojścia do pobliskiej szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum (znajdujących się przy ul. Meissnera 9). Ranga tego połączenia niestety nie znajduje odzwierciedlenia w jego stanie technicznym - jest drogą częściowo gruntową, częściowo natomiast pokrytą zniszczonymi płytami chodnikowymi. Pozbawione jest również oświetlenia, ławek i śmietników. Projekt zakłada kompleksowy remont połączony z przekształceniem drogi w ciąg pieszo-rowerowy, wykonaniem nowej jednolitej nawierzchni oraz montażem latarni i elementów małej architektury (ławek i śmietników). Lokalizacja: Ciąg spacerowy na trasie Olsztyńska - Meissnera - Jana Pawła II - Jelitkowski Dwór.

"Mała Orkiestra, czyli muzyczny plac zabaw w Parku Millenium Gdańska": Projekt dotyczy budowy muzycznego placu zabaw w parku Millenium Gdańska przy ul. Leszczyńskich na Zaspie. Na wyposażenie parku składać się będą urządzenia umożliwiające interakcję muzyczną – bębny, gongi, rury, tuby i ksylofony. Dzięki takiemu instrumentarium młodzi gdańszczanie będą mieli okazję odkrywać swoje muzyczne talenty, rozwijać się poprzez zabawę. Zestaw instrumentów umożliwi też zapoznawanie dzieci z postawami muzyki i zasadami gry za instrumentach.Dodatkowym wyposażeniem placu zabaw będą ławki umożliwiające rodzicom i opiekunom wypoczynek podczas wizyt z dziećmi.

"Budowa przejścia naziemnego i połączenia ścieżek rowerowych wraz z dojściem do przystanków tramwajowych na skrzyżowaniu ulic Hynka i Rzeczypospolitej": Projekt zakłada wybudowanie przejścia naziemnego wraz z chodnikami do przystanków "Bajana" w pasie rozdziału jako alternatywy dla istniejącego przejścia podziemnego. Ponadto przejście połączy istniejące ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Hynka i Al. Rzeczypospolitej. Przejście poprawi możliwość poruszania się i dostępu do komunikacji miejskiej dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych oraz zmniejszy dystans między istniejącymi przejściami naziemnymi i przystankami dostępnymi dla ww. osób. Projekt ma znaczenie dla połączenia trzech dzielnic: Wrzeszcza Dln, Zaspy Młyńca i Zaspy Rozstaja oraz dla poprawy dostępu do usług i komunikacji miejskiej przy jednoczesnym nie zmniejszaniu parametrów przepustowych Al. Rzeczypospolitej (wpięcie w istniejące fazy świateł).

"Plac zabaw i latarnie ledowe w Parku Millenium Gdańska": Projekt polega na wykonaniu placu zabaw dla dzieci oraz dodatkowego oświetlenia - 12 latarni ledowych w Parku Millenium Gdańska. Ten park to popularne miejsce rekreacji mieszkańców Gdańska. Brakuje tam jednak placu zabaw. Po placu zabaw została tylko jedna mała zjeżdżalnia, a w jego miejscu postawiono „siłownię pod chmurką”. Obok znajduje się jednak dość miejsca, aby ustawić także plac zabaw. Chodzi o zamontowanie: podwójnej huśtawki, karuzeli, zjeżdżalni typu „orle gniazdo”, drabinki do wspinania, piaskownicy, plastikowych bębenków do grania, trampoliny wkopanej w ziemię. Park jest również miejscem słabo oświetlonym. Brakuje latarni przy wschodniej alei parku, gdzie najczęściej przesiadują mieszkańcy. Po zmroku nikt w tym miejscu nie czuje się komfortowo. Dodatkowo proponuję zainstalować dwie latarnie przy wejściu do parku od strony ulicy Necla. Oświetlenie parku wpłynie też na bezpieczeństwo znajdujących się obok miejskich ujęć wody. Lokalizacja: Park Millenium Gdańska znajduje się przy ulicy Leszczyńskich.

"Aktywne spacery z wózkami": Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicy Zaspa dla 10-15 rodziców i dzieci do 3ego roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia oraz mają wspierać aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic wykonuje podczas spacerów pod okiem instruktora. W ćwiczeniach wykorzystuje się wózek oraz inne przyrządy napotkane podczas spaceru. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę. Lokalizacja: Park im. Jana Pawła II, przy ul. Jana Pawła II i al. Rzeczypospolitej.

"Budowa windy przy wiadukcie": Projekt ma na celu wybudowanie windy przy wiadukcie znajdującym się na skrzyżowaniu ulic : Aleja Jana Pawła II i Rzeczypospolitej od strony ulicy Burzyńskiego. Na ten moment winda umiejscowiona jest tylko od strony osiedli Inpro oraz Allcon gdzie zamieszkuje około 2 tysięcy ludzi a ze strony Burzyńskiego mieszka ponad 13 tysięcy ludzi. Wybudowanie windy ułatwi mieszkańcom dojście do domu.

"Nowe bezpieczne miejsce dla rodzin i dzieci z Zaspy – "Zostań marynarzem" - plac zabaw": Stworzenie atrakcyjnego miejsca rekreacji do zabaw i aktywności ruchowej dla rodzin i dzieci z dzielnicy Rozstaje, Wyposażenie placu zabaw to wielofunkcyjne urządzenia na bezpiecznej nawierzchni w postaci: statku rybackiego „ Bahamy”, zestawu – Bajtel oraz huśtawek: wahadłowej podwójnej , ważki; bocianiego gniazda; 2 kiwaków na sprężynie oraz integracyjnego "Zestawu Brzdąc" z instrumentami dla maluchów.
Celem realizacji jest zaspokojenie potrzeby aktywności wszystkich dzieci w wieku od 2 do 12 lat mieszkających w pobliżu domu i szkoły bez konieczności przechodzenia przez ulicę oraz integracja mieszkańców dzielnicy. Będzie to miejsce również dla dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Lokalizacja: w wydzielonej części ogrodu Przedszkola Nr 5, przy ul. Burzyńskiego 10a.

"Życie jest najcenniejsze - 3 defibrylatory w przestrzeni miejskiej": Zakup i instalacja ogólnodostępnych defibrylatorów AED służących do udzielania pierwszej pomocy w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie miejsc instalacji widoczną tabliczką oraz instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Organizacja kampanii informacyjnej popularyzującej udzielanie pierwszej pomocy przy pomocy AED. Dodatkowo projekt zakłada szkolenia z zakresu obsługi urządzenia. Szkolenia dotyczyć będą osób przebywających w miejscach rozmieszczenia urządzeń lub w bezpośrednim sąsiedztwie(z budżetu projektu ogólnomiejskiego). Defibrylatory AED zwiększają szanse na przeżycie osoby, u której nastąpiło zatrzymanie krążenia nawet do 70 proc. Lokalizacja: Na budynku ZKPiG nr 12 przy ul. Burzyńskiego 10, rejon Galerii Zaspa, al. Rzeczpospolitej 33, ZSO nr. 8 ul. Meissnera 9 (budynek szkoły).


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim