Historia dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Informacje o dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
Aniołki Osowa Matarnia Kokoszki Oliwa Żabianka... PrzymorzeMałe Ujeścisko-Łostowice Orunia Górna-Gdańsk Południe VII Dwór PrzymorzeWielkie Brętowo Jasień Orunia- Św. Wojciech-Lipce Olszynka Śródmieście Rudniki Stogi Wyspa Sobieszewska Krakowiec-Górki Zachodnie WrzeszczGórny PieckiMigowo Chełm Siedlce Młyniska Przeróbka Suchanino Letnica NowyPort Brzeźno WrzeszczDolny ZaspaRozstaje ZaspaMłyniec
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
Powierzchnia: 2,33 km2
Liczba ludności: 15658 osób
Gęstość zaludnienia: 6720 os/km2
Radni miejscy w dzielnicy
Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki
Dzielnicowe telefony alarmowe

Gdańskie Centrum Kontaktu
przyjmuje zgłoszenia przez całą dobę
pod nr tel.: 58 52 44 500
email: kontakt@gdansk.gda.pl

Gdańskie Centrum Kontaktu (Dyżurny Inżynier Miasta) przyjmuje zgłoszenia dotyczące wszelkich nieprawidłowości funkcjonowania elementów infrastruktury miasta i przekazuje dyspozycje odpowiednim służbom. W przypadku gdy sprawa dotyczy terenu nie znajdującego się w zakresie działań Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jego jednostek, GCK informuje osobę zgłaszającą, do jakiej instytucji zwrócić się w konkretnej sytuacji.

Straż Miejska
Referat Dzielnicowy I
tel. 58 556 32 30, 58 553 47 60
ul. Gospody 2c
Kierownik Referatu – Paweł Zabrocki
Referat czynny w godzinach 07:00 - 15:00
strazmiejska.gda.pl
Komisariat Policji V w Gdańsku
tel. 58 521 12 22
ul. Obrońców Wybrzeża 19
Komendant komisariatu – mł. insp. Dariusz Janicki

www.gdansk.policja.gov.pl
Rada dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
Skład Rady Dzielnicy
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy
  Wiśniewska Anna

 • Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy
  Szczęsna Agnieszka

  Członkowie Zarządu Dzielnicy
  Nowak Joanna, Makowiec Jarosław

 • Przewodniczący Rady Dzielnicy
  Michalewski Łukasz

 • Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy
  Przybył Sebastian

 • Angowska Joanna
 • Bagiński Dariusz
 • Fryza Stanisław
 • Jankowski Piotr
 • Kolczyński Jerzy
 • Kokoszko Grażyna
 • Malinowski Andrzej
 • Potrykus Elżbieta
 • Piasecki Paweł
Kontakt

Siedziba 
SP nr 89, ul. Szyprów 3 (I p.)

Telefon/fax.
58 557-98-22 wew. 27

E-mail: 
zwjt@radadzielnicy.gdansk.pl

Portal
www.rozwjt.gda.pl

Dyżury

II WTOREK MIESIĄCA w godz. 11.00-12.00
w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 26, przy ul. Gospody 3B

III WTOREK MIESIĄCA w godz. 17.00-18.00
w siedzibie Rady Dzielnicy - SP nr 89, ul. Szyprów 3 (I p.)

Historia dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Historia dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

ŻABIANKA (Poggenkrug, obecna nazwa od 1945), osiedle Wejhera i Tysiąclecia, część jednostki pomocniczej dzielnicy Gdańsk Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia między Sopotem-Karlikowem i hipodromem od północy i ul. Orłowską od wschodu. Od XII wieku do roku 1773 obszar w posiadaniu opactwa cystersów w Oliwie. W XIX (XVIII?) wieku istniała przy drodze do Sopotu (późniejszy Poggenkrugerweg, od 1945 ul. Gospody), w pobliżu osiedla Konradshammer (Przymorze) karczma Poggenkrug (Żabia Karczma, nazwa związana z nieistniejącym stawem, spolszczana: Żabianka, Żabionka). Na przełomie XIX–XX wieku przy Poggenkrugerweg znajdowało się kilka budynków. Na początku XX wieku powstała luźna zabudowa wzdłuż traktów Elsassweg (Alzacka, od 1945 ul. Gdyńska) i Lothringenweg (Lotaryńska, od 1945 ul. Rybacka, przy czym trakt Lothringenweg odpowiada wschodniej części obecnej ul. Szyprów). Istniała niezabudowana droga do Hochwasser (Stawowie, obecnie ul. Polna w Sopocie). Do II wojny światowej powstała zabudowa wzdłuż Hussitenweg (Husytów, obecnie nie istnieje, trakt ul. Husytów położony jest bardziej na północy między Grenzmarkweg (Marchii Granicznej, od roku 1945 ul. Jakuba Wejhera) a Seestraße (Morska, 1945 ul. Pomorska). Wytyczony został trakt Memellandweg (Kłajpedzka, 1945 ul. Helska). W obecnych granicach Żabianki powstała też zabudowa wzdłuż traktu Fliederstraße (od 1945 Pelplińska) i zabudowa wzdłuż Seestraße na wysokości Guenthershof (Wojnowo) m.in. przytułek dla ubogich. W miejscu obecnego placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego był duży plac zabaw.

W 1945 roku nazwę Poggenkrug spolszczono na Żabianka. 1 IX 1960 na Osiedlu Tysiąclecia otwarto Szkołę Podstawową nr 60 (ul. Chłopska 64), pierwszą w Gdańsku wzniesioną w ramach akcji „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie”. W latach 1966–1970 Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych zbudowała między granicą z Sopotem-Karlikowem a ul. Gospody, Pomorską, Orłowską, na obszarze około 11 ha osiedle im. Jakuba Wejhera, składające się z pięcio i jedenastokondygnacyjnych bloków mieszkalnych z wielkiej płyty (projekt Roman Horodyński, Andrzej Dąbrowski, Stefan Grochowski, Jerzy Figura, Janusz Morek). W okresie 1969–1972 powstało osiedle 4 jedenastokondygnacyjnych bloków między Potokiem Oliwskim a ul. Pomorską, w sąsiedztwie Młyna IV (Wojnowo).

W 1972–1976 między ulicami Gospody, Rybacką, Subisława, Pomorską powstało osiedle Żabianka, liczące blisko 4 tysięcy lokali dla 14 tysięcy mieszkańców. Powstało 17 budynków jedenastokondygnacyjnych i 16 pięciokondygnacyjnych z wielkiej płyty, a pomiędzy nimi gęsta sieć dróg wewnętrznych i szeroki trakt pieszy (tzw. deptak), prowadzący od zbudowanego w 1975 roku przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) Żabianka (od 2010 Żabianka-AWFiS) do skrzyżowania ulic Pomorskiej i Gospody. Między blokami utworzono liczne place zabaw z oryginalnymi instalacjami (m.in. miasteczko indiańskie, robinsonada) według projektu zagospodarowania terenu opracowanego przez Jacka Krenza, Marię Kuczyńską, Edwarda Roguszczaka i Swietłanę Zerling. Wzdłuż deptaka powstały punkty usługowo-handlowe.

Aleksandra StefańskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoPełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rad Dzielnic
Aleksandra Stefańska - najnowsze