Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Smoleński i Mazur - rozmowy o wolności w 100-lecie niepodległości w Wyspie Skarbów GAK

Wolność i niepodległość to słowa dla wielu nieomal jednoznaczne - a czym jest wolność dla filozofa Tomasza Mazura i pisarza Pawła Smoleńskiego? Na dwie rozmowy pod hasłem “Po co nam wolność?”, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprasza Wyspa Skarbów GAK, 7 i 8 listopada (w środę i czwartek). Wstęp wolny.

A
A
Od lewej: dr Tomasz Mazur, Paweł Smoleński
Od lewej: dr Tomasz Mazur, Paweł Smoleński
materiały GAK Wyspa Skarbów

Pierwszym gościem Wyspy Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury w Sobieszewie będzie dr Tomasz Mazur, absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Sam określa siebie jako współczesnego, praktykującego stoika, ale zajmuje się popularyzacją filozofii w szerszym zakresie, wydał m.in. książki: “O stawaniu się stoikiem”, oraz “Wielki spokój. Trzydzieści antycznych lekcji dobrego życia według Muzoniusza Rufusa”.

Tak Tomasz Mazur zachęca do rozmowy o wolności: „O wolności mówić można w wielu znaczeniach, niektórzy filozofowie odróżniają wolność negatywną od pozytywnej, ale przede wszystkim wtedy, gdy rozważają wolność w kontekście politycznym. Inni mówią o  wolności w bardziej duchowym znaczeniu, o warunkach, w jakich czujemy się naprawdę wolni, wyzwoleni. Jeszcze inni badają wolność jako wartość i zestawiają ją z innymi wartościami.

Czy wolność jest najważniejsza? Czy można wyrzec się wolności w imię innych wartości? Ale w imię jakich? Jeszcze inni wreszcie dowodzą, że wolność jest złudzeniem, tak na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym – ale czy to powód do przygnębienia? A może wręcz przeciwnie?”

Spotkanie z dr. Tomaszem Mazurem -  7 listopada (środa), rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do godz. 19.30.

Więcej informacji o bohaterze spotkania na profilu wydarzenia na Fb.

Dzień później na pytanie “Po co nam wolność?” odpowiadać będzie Paweł Smoleński, pisarz, reportażysta, dziennikarz Gazety Wyborczej od blisko 30 lat. Napisał m.in.: “Pokolenie kryzysu”, “Piekło w raju”, “Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem)”, “Szcze ne wmerła i nie umrze - wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem”, “Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie” i “Wygnani w akcji Wisła”. Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska „Kultura”.  Za książkę “Pochówek dla rezuna” otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 r., jest także laureatem ukraińskiego orderu „za odwagę intelektualną", przyznawanego przez środowiska związane z lwowskim pismem „JJ".

Spotkanie z Pawłem Smoleńskim - 8 listopada (czwartek), rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do godz. 19.30.

Więcej informacji na profilu wydarzenia na Fb.

Obie rozmowy poprowadzi Aleksandra Kozłowska, wieloletnia dziennikarka Gazety Wyborczej Trójmiasto specjalizująca się w tematyce społecznej, obecnie freelancerka, pisuje m. in. dla “Przekroju” i “Polityki”.

Wstęp na wydarzenia wolny. Wyspa Skarbów mieści się przy ul. Turystycznej 3 w Gdańsku Sobieszewie.