Link do opisu wydarzenia: Zieleń i woda w mieście. Rozmowa i warsztaty

Zieleń i woda w mieście. Rozmowa i warsztaty

Data: 25 września 2021 r.
Godzina: 10:00-15:30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Coraz więcej betonu w miastach i coraz mniej drzew i zieleni – taka sytuacja może budzić niezgodę i chęć wzięcia sprawy we własne ręce. Jakie są wyzwania klimatyczne stojące przed społecznościami mieszkającymi w mieście? Czy możemy coś z tym zrobić? W jaki sposób wybierać mądrze kierunki naszej aktywności społecznej? Na te pytania poszukają odpowiedzi specjaliści i publiczność w sobotę, 25 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Początek o godzinie 10.00. Wstęp wolny. Na warsztaty obowiązuje rejestracja internetowa.

na zielonym tle Zieleń i woda w mieście, rozmowy i warsztaty 25 września godz. 10.00 Europejskie Centrum Solidarności

Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Rozpocznie się od prelekcji i rozmowy z Tomaszem S. Markiewką na temat Kryzys klimatyczny. Co możemy zrobić? - Wkraczamy w epokę kryzysu klimatycznego. Powoli rośnie świadomość, że jego rozwiązanie nie polega tylko na odejściu od paliw kopalnych. Musimy dogłębnie przemyśleć podstawy naszych społeczeństw: od źródeł energii, przez transport, po konstrukcję miast. A to znaczy, że stoimy nie tylko przed wyzwaniem technicznym, ale też politycznym. Jeśli ta walka ma się zakończyć sukcesem, potrzebujemy grupowej mobilizacji, której celem jest skomponowanie na nowo naszych zbiorowości, zamieszkałych nie tylko przez ludzi, lecz również rośliny i zwierzęta – mówi Tomasz Markiewka, zapowiadając tematy spotkania.

Po tej części organizatorzy zapraszają na dwa równoległe warsztaty: o wodzie w mieście i o zieleni w mieście. Podczas nich będzie okazja do poszerzenia wiedzy na temat roli wody i zieleni w mieście oraz zastanowienia się, w jaki sposób można wpływać na urzędy i organizację społeczności, by budować koalicję w działaniu na rzecz środowiska naturalnego.

Udział wezmą:

Tomasz S. Markiewkafilozof, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, tłumacz, publicysta. Autor książek „Język neoliberalizmu. Filozofia, polityka i media” (2017), „Gniew” (2020) i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021). Rozmowę poprowadzi Grażyna Pilarczyk, specjalistka ds. komunikacji, Europejskie Centrum Solidarności.

/ warsztaty poprowadzą:

ZIELEŃ W MIEŚCIE: Witold Szwedkowski – działacz społeczny i kulturalny, od kilkunastu lat prowadzi Miejską Partyzantkę Ogrodniczą. Współzakładał ogrody społeczne i ogrody deszczowe w kilku śląskich miastach. Jest pomysłodawcą inicjatywy Schronisko dla niechcianych roślin. Na co dzień pracuje w dziale zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

WODA W MIEŚCIE: Joanna Rayss – specjalistka ds. małej retencji. Prowadzi autorską pracownię projektową Zieleniarium, która specjalizuje się w kształtowaniu publicznych terenów zieleni, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions (NBS). Zdobyła tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, broniąc pracy Zielona infrastruktura miasta a wody opadowe.

PROGRAM WYDARZENIA
10.00 – 11.15 - prelekcja i rozmowa otwierająca wydarzenie
11.15 – 11.30 - przerwa kawowa

11.30 14.30 – dwa równolegle trwające warsztaty: ZIELEŃ W MIEŚCIE, WODA W MIEŚCIE
14.30 – 14.45 – przerwa organizacyjna
14.45 15.30 – podsumowanie wniosków z obu warsztatów na wspólnym spotkaniu