Link do opisu wydarzenia: XX jubileuszowa Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

XX jubileuszowa Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego

Data: 9 - 30 grudnia 2021 r.
Godzina: 12:00 - 18:00
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Od czwartku, 9 grudnia, do czwartku, 30 grudnia, w mieszczącej się w Wielkiej Zbrojowni przy ulicy Tkackiej Zbrojowni Sztuki oglądać można prace prof. Teresy Miszkin - laureatki XX Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok. Retrospektywę prac gdańskiej malarki dopełniają obrazy 20. innych słynnych polskich twórców, m.in. Kiejstuta Bereźnickiego, Lecha Majewskiego, Teresy Pągowskiej czy Henryka Cześnika. Wstęp wolny.

starsza kobieta z elegancką prostą fryzurą z grzywką pozuje na czarnym tle, twarz poniżej oczu zasłania dłonią
Prof. Teresa Miszkin przedstawiała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, a także na wystawach indywidualnych. Od 9 grudnia jej obrazy można oglądać w Zbrojowni Sztuki
fot. Bartosz Żukowski

 

Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to doroczne wyróżnienie o charakterze ogólnopolskim, przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Wręczane jest od 2002 roku - wówczas Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków podjął uchwałę o przyznawaniu nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Inicjatorem urzeczywistnienia idei Nagrody był Krzysztof Izdebski, ówczesny prezes Okręgu ZPAP w Gdańsku.

Tegoroczną laureatką, jubileuszowej, 20. już edycji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok została prof. Teresa Miszkin - gdańska artystka od 1969 roku związana z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, najpierw jako studentka (uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Władysława Jackiewicza i specjalizację - malarstwo ścienne u prof. Kazimierza Ostrowskiego), w ostatnich latach była m.in. Kierownikiem Katedry Kształcenia Podstawowego (1992-1998), Prodziekanem (1999-2002) i Dziekanem (2002-2008) Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP.

Nagrodę malarce jednogłośnie przyznała kapituła, w skład której weszli: prof. dr hab. Teresa Grzybkowska (przewodnicząca kapituły, historyk sztuki, Warszawa, Stanisław Bałdyga (artysta grafik, Lublin), Bartłomiej Błażejowski (prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP), Ryszard Kowalewski (przewodniczący Rady Artystycznej Okręgu Gdańskiego ZPAP), dr Roman Nieczyporowski (historyk sztuki, Gdańsk), dr hab. Krzysztof Polkowski (Rektor ASP, Gdańsk) i Wojciech Zmorzyński, (kustosz, Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Nowoczesnej, Gdańsk).

„Postanowiliśmy uhonorować Teresę Miszkin za jej konsekwencję i odwagę w ukazywaniu w swoim malarstwie dramatu ludzkiego losu. Teraz, w czasach pandemii, ta artystyczna refleksja nad kondycją ludzką zyskuje szczególne znaczenie. Teresa Miszkin znalazła dla siebie własną, oryginalną ścieżkę w światowym nurcie realizmu fotograficznego. Malowane przez Nią na wielkich formatami płótnach twarze są intymnymi pejzażami dokumentującymi duchowe przemiany człowieczego życia kierującego się ku światłu tajemnicy, tak uniwersalnie wyrażonemu w tradycji poetyckiej od Johanna Wolfganga Goethego po Adama Zagajewskiego” - uzasadniła kapituła.

 

Teresa Miszkin „Uwikłania” - akryl na płótnie
Teresa Miszkin „Uwikłania” - akryl na płótnie

 

Z okazji przyznania nagrody, Zarząd Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków i Akademia Sztuk Pięknych zapraszają na wystawę prac stanowiących poniekąd retrospektywę malarki - to bowiem okazja, by zobaczyć zarówno dzieła Teresy Miszkin z lat 80., jak i późniejsze obrazy, także z 2021 roku.

- Teresa Miszkin to osobowość wyróżniająca się na tle innych artystów. Jej twórczości przyświeca filozofia, którą najprościej można by opisać: człowiek, choć otoczony innymi, zawsze jest wyobcowany. W swoich pracach nie boi się poruszać tematu śmierci - mówi kurator wystawy, Ryszard Kowalewski.

Uzupełnienie wystawy tegorocznej laureatki stanowi twórczość dotychczasowych laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, z lat 2001-2019, wśród których są najznamienitsze nazwiska polskich artystów: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Maciej Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Janina Kraupe, Aldona Mickiewicz, Tadeusz Dominik, Stanisław Rodziński, Zbigniew Makowski, Stanisław Fijałkowski, Jarosław Modzelewski, Stanisław Białogłowicz, Lech Majewski, Janusz Lewandowski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik i Stanisław Baj.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2020 Teresie Miszkin, wraz z otwarciem wystawy twórczości laureatki i wystawy towarzyszącej z pracami laureatów nagrody w larach 2001-2019 odbędzie się w czwartek, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Zbrojowni Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 6, wejście od ulicy Tkackiej). Wystawa czynna jest codziennie w godzinach 12:00-18:00, do czwartku, 30 grudnia. Wstęp wolny.

Gala Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2021 odbędzie się 9 grudnia 2021 r. o godz. 18.00

Wystawa czynna codziennie, w dniach 10-30.12.2021 r., w godz. 12.00-18.00

autor: Agata Olszewska / www.gdansk.pl