Link do opisu wydarzenia: Światełko dla Pawła Adamowicza

Światełko dla Pawła Adamowicza

Data: 13 stycznia 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Tablica pamiątkowa / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Premier Donald Tusk weźmie udział w wielkim wiecu w Gdańsku w rocznicę zamachu na Pawła Adamowicza, który odbędzie się w sobotę 13 stycznia. – Chcielibyśmy, żeby pamięć o zabójstwie Pawła Adamowicza była inspiracją do przodu a nie tylko hołdem zmarłemu prezydentowi – powiedział premier. Wiec odbędzie się o godz. 19, przy tablicy upamiętniającej zamordowanego prezydenta Gdańska, nieopodal Złotej Bramy. Transmisja na www.gdansk.pl.

Powyżej - fotogaleria z wiecu, który odbył się 14 stycznia na Długim Targu, zwołany na wieść o zamachu i śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

13 stycznia upłynie 5 lat od tragicznego zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza. Z tej okazji Miasto Gdańsk przygotowało program upamiętnienia prezydenta, zawierający wiele elementów. [Szczegóły podajemy w dalszej części artukułu].

Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi WIDEO I ZDJĘCIA

Tak media publiczne zaszczuwały oponentów

Właśnie do tej rocznicy nawiązał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Warszawie. W części dotyczącej mediów publicznych i zmian, które w nich obecnie zachodzą, premier mówił o tym, jak media publiczne były używane do zaszczuwania ludzi i o tym, że tego praktyki nie mogą się nigdy powtórzyć.

- Wszyscy czujemy, że to zło jakie działo się w Polsce chyba najbardziej skondensowane było właśnie tam, w mediach publicznych i ono zatruło miliony umysłów ludzi, którzy po kilku latach tej propagandy tak bezwarunkowo zaczęli wierzyć w to co sączyło się z telewizji publicznej. To są, i ja o tym mówię z przekonaniem, najprawdziwsze ofiary systemu Kaczyńskiego. To są ofiary najmocniej dotknięte przez media publiczne bo im zmieniono świat. Im zmieniono sposób widzenia.

Rozmowa z Magdaleną Adamowicz w "Jestem z Gdańska". Paweł byłby dzisiaj szczęśliwy

Zdjęcie żałobne Pawła Adamowicza za szybą witryny sklepowej
Paweł Adamowicz został zamordowany 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału WOŚP. Doszło do tego po wielomiesięcznej i pełnej oszczerstw nagonce, jaką prowadziły media publiczne - przede wszystkim w programach informacyjnych TVP, rządzonej przez Jacka Kurskiego
fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Inspiracja a nie tylko hołd

Zdaniem premiera rocznica zamachu na Pawła Adamowicza powinna być „inspiracją do przodu, a nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta”. Donald Tusk zapowiedział wielki wiec w Gdańsku i wyraził przekonanie, że przyjedzie na niego wiele osób z całej Polski.

- 13 stycznia będę w Gdańsku razem z mieszkańcami Gdańska i Trójmiasta. Myślę, że wielu z was z [innych części] Polski przyjedzie tam. Będziemy obchodzili piątą tragiczną rocznicę zabójstwa prezydenta Adamowicza. Chciałbym, żeby 13 stycznia cała Polska na nowo uwierzyła, że media publiczne mogą być od informowania, edukacji, upowszechniania wiedzy a nie od zaszczuwania ludzi. I nie od promowania partii rządzącej.

W styczniu minie 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk upamiętni prezydenta?

Wiec z udziałem premiera

Wiec rozpocznie się w sobotę przy płycie upamiętniającej Pawła Adamowicza koło Złotej Bramy - tam, gdzie pięć lat temu odbył się wiec, po śmierci prezydenta. Gospodarzem zgromadzenia będzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Niezależnie od wiecu z udziałem premiera Tuska Miasto przygotowano wiele innych inicjatyw.

Zaplanowano między innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej tragedię z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona razem ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz widowisko słowno-muzycznego. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane przez gdansk.pl.

Bądźmy razem w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza

Zdjęcie przedstawia Donalda Tuska na środku sali, otoczonego uczestnikami spotkania
Premier Donald Tusk chce, żeby rocznica mordu popełnionego na Pawle Adamowiczu była "inspiracją do przodu, a nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta". Nz. Donald Tusk w gdańskim Ratuszu Staromiejskim podczas spotkania z młodzieżą o tym, jak przeciwstawiać się hejtowi - Gdańsk, 13 stycznia 2023 roku, czwarta rocznica zamachu na Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

PROGRAM WYDARZEŃ:

12 stycznia (piątek)

 • 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
 • 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
 • 18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS

13 stycznia (sobota)

 • 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
 • 19.00 / Wiec z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz/ złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
 • 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka
 • 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / bazylika Mariacka

14 stycznia (niedziela)

 • 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka
 • 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta 
 • 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
 • 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS

Miejsce