Link do opisu wydarzenia: Weekendy z tańcem współczesnym

Weekendy z tańcem współczesnym

Data: 27 - 28 maja 2023 r.
Miejsce: Klub Żak ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: Bilety 15zł - 20 zł
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

W ramach majowego Weekendu z tańcem współczesnym Klub Żak udostępni scenę artystom z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i grupom projektowym związanym z Sopockim Teatrem Tańca oraz Zakładem Kulturalnym. Będzie to okazja, żeby zobaczyć efekty ich pracy i podejrzeć proces twórczy.

trzy dziewczynki trzymające na rękach czartą osobę

fot. Klub Żak

W trakcie sobotniego wieczoru będzie można wziąć udział w wydarzeniu z punktu widzenia odbiorcy lub aktywnie włączyć się w działania grupy. W niedzielę  zaprezentowane zostaną etiudy konkursowe i dyplomowe w wykonaniu uczniów OSB. Zobaczymy różnorodne choreografie pedagogów gdańskiej „Baletówki” i być może poznamy przyszłe gwiazdy polskiego tańca. Majowy weekend z tańcem współczesnym w Klubie Żak odbywa się w ramach 15. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Program:

27.05.2023 / G.18.00 / Klub Żak / 40 min
Spektakl CIAŁO W CAŁOŚCI

Grupa Projektowa Sopockiego Teatru Tańca, choreografia, koncept, reżyseria: Joanna Nadrowska, tancerki: Justyna Matacz, Katarzyna Maślewska, Anna Andrzejewska, muzyka: Pan.Mruk, wizualizacje: Katarzyna Turowska.
Spektakl Ciało w całości to zbiór obrazów i impresji o tym, jak odbieramy i postrzegamy swoje ciało i jego cielesność w kontekście społeczno- kulturowym oraz politycznym. Głównym tematem projektu jest pośredni i bezpośredni wpływ polityki społecznej i porządku prawnego na możliwość decydowania o swoim ciele, zwłaszcza przez kobiety.
 
27.05.2023 / G.19.00 / Klub Żak / 20 min
Spektakl PRODUKT

Młodzieżowa Grupa Projektowa Zakładu Kulturalnego, reż. i chor.: Natalia Murawska, chor. i wyk.: Anna Chmielewska, Malwina Kruk, Malwina Zwolińska, Marta Leszczyńska, Maria Onuszko, Natalia Szultka
Spektakl Produkt to głos młodych, którzy chcą być słuchani i mają swoje zdanie. Punktem wyjścia były rozmowy na temat poczucia wolności, chęci działania oraz istniejących przeszkód, które można napotkać we współczesnym świecie. Głównym środkiem przekazu jest taniec, który staje się narzędziem do zadawania kolejnych pytań. Uwaga ! Oba spektakle Młodzieżowej Grupy Projektowej Zakładu Kulturalnego (Produkt oraz Lecimy na Marsa) obejmuje jeden bilet w cenie 20 zł. Pomiędzy spektaklami nie będzie przerwy.
 
27.05.2023 / G.19.30 / Klub Żak / 30 min
Spektakl LECIMY NA MARSA

Młodzieżowa Grupa Projektowa Zakładu Kulturalnego, reż. i chor.: Natalia Murawska, chor. i wyk.: Lena Dudek, Aleksandra Wyrostek, Agnieszka Pacek, Igor Abramczuk
Spektakl Lecimy na Marsa to próba podjęcia publicznej dyskusji na temat samobójstw wśród młodych osób*. Inspirowany dramatem Sibylle Berg „Po nas choćby kosmos” – satyry science-fiction, o pokoleniu Z, które żyjąc na planecie pełnej napięć politycznych i burzycielskiego fermentu, wchodzi w dorosłość. Coraz więcej nieletnich odbiera sobie życie w Polsce. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77 procent zachowań samobójczych oraz o 19 procent śmierci samobójczych. Wg raportu UNICEF: aż 20 proc. młodych osób ma objawy depresji.
Uwaga ! Oba spektakle Młodzieżowej Grupy Projektowej Zakładu Kulturalnego (Produkt oraz Lecimy na Marsa) obejmuje jeden bilet w cenie 20 zł. Pomiędzy spektaklami nie będzie przerwy.
 
27.05.2023 / G.20:15 / Klub Żak / 30 min
Warsztatowy pokaz pracy CIAŁO OTWARTE

Projekt artystyczno-badawczy CIAŁO OTWARTE, to program rozwijany przez Joannę M. Czajkowską od 2018 roku. Podstawą są zachodnie praktyki z zakresu tańca współczesnego z pracą z energią rodem z hawajskiej huny, czy japońskiego REIKI. W czasie pokazu specjalnego w Klubie Żak, uczestnicy projektu wraz z prowadzącą zaprezentują kilka podstawowych ćwiczeń dotyczących m.in. pracy z energią, kształtem ciała, improwizacją. Do udziału w lekcji pokazowej będą mogli dołączyć widzowie.
Kupując bilet na spektakle 27 oraz 28 maja otrzymują Państwo darmowe wejście na pokaz pracy Grupy projektowej Joanny Czajkowskiej (27.05.2023 / G.20.15).
 
28.05.2023 / G.16:00 i 18:00 / Klub Żak / 60 min
WIECZÓR TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO Z OGÓLNOKSZTAŁCĄCĄ SZKOŁĄ BALETOWĄ W GDAŃSKU

Wieczór z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Janiny Jarzynówy-Sobczak w Gdańsku to pokaz etiud choreograficznych w technice szeroko pojętego tańca współczesnego.
Uczniowie szkoły zaprezentują się w układach zbiorowych oraz mniejszych formach jak solówki i duety. Podczas wieczoru będziemy mogli zobaczyć klasy V, VI, VII, VIII oraz IX, a więc świeżo upieczonych absolwentów. Choreografie przygotowują: Sławomir Gidel, Artur Grabarczyk, Magdalena Laudańska, Anna Mielczewska, Andrzej Morawiec oraz niektórzy uczniowie szkoły.
 
BILETY:
(osobny bilet obowiązuje na Grupę Projektową Sopockiego Teatru Tańca, podwójną prezentację Zakładu Kulturalnego oraz Wieczór tańca współczesnego OSB; do każdego biletu wejście na pokaz pracy projektu „Ciało Otwarte” – gratis).
20 zł – bez zniżek / 15zł - Karta Do Kultury*, bilet ulgowy*, Karta Tancerza*
Bilety bez zniżek na przedstawienia można nabywać w sklepie internetowym Klubu Żak