Link do opisu wydarzenia: Weekend seniora z kulturą

Weekend seniora z kulturą

Data: 2 - 3 października 2021 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: GAK

Szczegóły wydarzenia

grafika reklamująca wydarzenie

1 października przypada ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Takie dni są świetną okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw. W związku z tym również Gdański Archipelag Kultury postanowił szeroko włączyć się do akcji, organizując przez cały weekend aktywności i spotkania przeznaczone dla seniorów. Dzięki temu, chcemy pokazać seniorom, że dom kultury to nie tylko miejsce przeznaczone dla dzieci, ale również dla nich, w którym mogą się rozwijać, dbać o swoje zdrowie zarówno w kwestii fizycznej jak i psychicznej, spotkać się z rówieśnikami, jak również rozwinąć dawno drzemiące pasje. W związku z prowadzoną akcją wszystkie jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury stanęły na wysokości zadania i już dziś zachęcają do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych przez nich aktywnościach.

  1. GAK Dom Sztuki, ul. Stryjewskiego 25. Dzielnica Stogi.

Termin: 2.10.2021; godz. 10.00 – 18.00

Spotkanie z MAKATĄ, godz. 15.00

Makaty (termin ukuty przez autorkę, będący hybrydą tkanin żakardowych i plakatu) tkane są przez autorkę ręcznie i stanowią indywidualne rozwiązania artystyczne oraz użytkowe. Artystka opowie o etapach tworzenia tkanin żakardowych od projektowania wzoru graficznego, poprzez dobieranie splotów aż po proces produkcji. Zaprezentuje też swoje prace.

Karolina Kurpiewska – Absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz projektowania tkaniny i ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie została wyróżniona w Najlepszych Dyplomach Roku. Autorka projektów prezentowanych na wystawach krajowych i międzynarodowych. Medium, którym się posługuje, są tkaniny żakardowe.

Wernisaż wystawy poplenerowej, godz. 14.00

Wernisaż prac powstałych w trakcie Mobilnego Domu Kultury 2021.

Artystki: Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Sylwia Mera, Celina Mierska, Inka Muszewska, Elżbieta Nobis, Joanna Pawelska, Teresa Pietraszczyk.

Warsztaty tworzenia projektów ,,Marzyć, odkrywać, działać!”, godz. 10.00 – 15.00

Chcesz zorganizować wystawę, koncert lub …? Zapraszamy cię na praktyczny warsztat planowania projektów z zakresu kultury dla początkujących. Podczas spotkań dowiesz się jak skonstruować taki projekt oraz na jakie elementy zwrócić uwagę opisując własny pomysł. Podczas warsztatu będziemy pracować na konkretnych przykładach, bazując na pomysłach uczestników.

Być może masz już jakiś konkretny pomysł, a może tylko marzenie. Pracownicy Domu Sztuki GAK w ramach konsultacji służyć będą radą na etapie przygotowania projektu.

2.10 godz. 10:00-15:00 – Część pierwsza, podczas której dowiesz się: Co to jest projekt? Jak się do niego przygotować? Jak rozpoznać potrzeby i cel projektu? Jak zaplanować działania, harmonogram i budżet projektu?

4.10 godz. 17:30-19:30 – Część druga: Proces realizacji projektu – na co warto zwrócić uwagę? Podsumowanie a ewaluacja.

Warsztat poprowadzą Aga i Magda z Centrum Współpracy Młodzieży, które od wielu lat pracują projektowo.

Warsztaty są nieodpłatne.
W warsztatach może wziąć udział 15 osób, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Uczestnicy muszą mieć ukończone 16 lat.

Zgłoszenia przyjmujemy meilowo: domsztuki@gak.gda.pl do 28 września 2021 r.

Kolejnym etapem projektu „Marzyć, odkrywać, działać” będzie otwarty konkurs, w ramach którego wyłonimy dwa najlepsze projekty wydarzeń kulturalnych, a następnie pomożemy organizatorom w realizacji. Na każdy projekt przeznaczamy 5000 zł.

Otwarte pracownie: ceramika, godz. 14.00 – 18.00

Pod okiem Katarzyny Bielak, absolwentki gdańskiej ASP, uczestnicy rozpoczną swoją przygodę z gliną. Poznają wszystkie etapy konieczne do stworzenia dzieła ceramicznego przed wypałem. W praktyce nauczą się zatem wałkowania, formowania, wycinania, dolepiania na klej ceramiczny, wygładzania i suszenia. Będzie to okazja do twórczej ekspresji, ale również poznania różnokształtnych narzędzi z warsztatu ceramika.

Otwarte pracownie: malarstwo i rysunek, godz. 14.00 – 18.00

Zajęcia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką rysowania oraz dla tych, którzy pierwsze artystyczne próby mają już za sobą, ale chcą nadal rozwijać swój warsztat. Warsztaty oparte na zabawie i obserwacji, będących punktem wyjścia dla wszelkich działań artystycznych.

Zajęcia poprowadzi Weronika Stańczak,absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się głównie malarstwem abstrakcyjnym. Uczestniczka wystaw w kraju i za granicą.

Otwarte zajęcia fitness dla seniorów, godz. 16.00

Warsztaty gimnastyczno-ruchowe dostosowane dla osób 60+ (ale nieco młodsi też się załapią). Spotkanie poświęcone dbaniu o własne zdrowie, w trakcie którego uczestnicy poznają ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i relaksujące oraz inne przydatne sposoby na zachowanie kondycji w jesieni życia. Zajęcia prowadzi Nikola Krefta, wieloletnia tancerka formacji BLITZ two i absolwentka AWFiS Gdańsk o specjalizacji fitness i kinezygerontoprofilaktyka.

  1. GAK Projektornia, ul. Dworska 29A. Dzielnica Brzeźno

Termin: 02.10.2021 r., godz. 19.00-20.30

Miejsce: Park im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie, pomiędzy wejściem na plażę

               nr 39 a 40

Zbiory – wieczór poetów i pisarzy

Projektornia GAK serdecznie zaprasza na wyjątkowy wieczór w nadmorskim parku im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie. Przechadzając się po parku będzie można posłuchać nie publikowanych dotąd tekstów zebranych od autorów – miłośników twórczości literackiej. Zadbamy o scenerię i klimat wydarzenia. Specjalny nastrój sprzyjający słuchaniu zapewni iluminacja świetlna wybranego fragmentu parku. Będzie ona również drogowskazem do miejsca, w którym odbywa się wydarzenie. Zaprezentujemy wyjątkowe zbiory, bo zdobyte przez nas podczas poszukiwań autorów, którzy w większości nie publikowali jeszcze swoich tekstów. W rezultacie prezentujemy utwory trzydziestu autorów, w tym również szacownych seniorów. Jeśli masz ochotę na chwilę relaksu, odprężenia i zabawy ze swoją wyobraźnią zapraszamy do Brzeźna.

  1. GAK Scena Muzyczna, ul. Nowiny 2B. Park Oruński

Termin: 02.10.2021. godz. 11.00 15.00

Zajęcia fitness – zdrowy kręgosłup, godz. 11.00 – 12.00

w czasie zajęć przewidziane są różnorodne rodzaje ćwiczeń, mające na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała i właściwe ułożenie kręgosłupa.

Lekcja tańca towarzyskiego połączonego ze stylem country, godz.13:00-15:00

W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylu country, tango czy quick step.

Kawa z Klubem Seniora, godz. 11.00 – 15.00

W trakcie dnia wraz z Klubem seniora będzie można porozmawiać i w kreatywny sposób spędzić czas przy kawie i herbacie.

Profesjonalne zdjęcie z wnukami, godz. 11.00 – 15.00 (co 15 min.)

Od 11:00 do 15:00 będzie można wykonać sobie profesjonalne zdjęcia rodzinne w okolicznościach pięknego Parku Oruńskiego. Zdjęcia będą wykonane przez fenomenalnego fotografa Artura Makowskiego.

  1. GAK Winda, ul. Racławicka 17

Termin: 08.10.2021, godz. 10.30

Wystawa fotograficzna „Z nimi świat jest piękniejszy”

W ramach „Miesiąca seniora z kulturą” Zespół GAK Winda przygotowuje wystawę fotograficzną „Z nimi świat jest piękniejszy”dokumentującą działalność koła rękodzielniczego w ich siedzibie. Koło rękodzielnicze jest całkowicie oddolną inicjatywą grona starszych pań, które same się nazywają żartobliwie „Stypendystkami ZUSu”, a które to w Windzie GAK znalazły przyjazną przestrzeń dla siebie i swojej twórczości. Autorami fotografii artystycznej w ilości około 20 prac będą Anna Szafran i Marcin Storma.

  1. GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9. Dzielnica Orunia Św. Wojciech – Lipce

Termin: 02.10.2021, godz. 13.00

Spacer po dzielnicy „Śladami znanych i mniej znanych mieszkanek Oruni

Stacja Orunia GAK zaprasza serdecznie Seniorki i Seniorów w sobotę, 2 października na historyczny spacer po naszej dzielnicy „Śladami znanych i mniej znanych mieszkanek Oruni”, poprowadzony przez Annę Sadowską, licencjonowaną przewodniczkę po Trójmieście. Początek spaceru – godzina 13.00 ruszamy ze Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9. Spacer zajmie ok. 1,5 h a jego zwieńczeniem będzie zaproszenie na kawę/herbatę i słodki poczęstunek w  Stacji Orunia GAK. Spotkanie to będzie także okazją do szerszego zaprezentowania działalności grupy ZDolna Orunia, jak również głębszej integracji lokalnego środowiska. W przypadku złych warunków pogodowych zamiast spaceru odbędzie się w Stacji Orunia GAK wykład/prezentacja multimedialna na ten sam temat.

  1. GAK Plama, ul. Pilotów 11. Dzielnica Zaspa.

Termin: 03.10.2021, godz. 12.00 – 18.00

Spotkanie z artystką Magdaleną Król oraz zwiedzanie wystawy „Skonstruowałam kontur braku”

GAK Plama zaprasza na spotkanie z artystką Magdaleną Król oraz zwiedzanie wystawy „Skonstruowałam kontur braku”. Będzie możliwość bezpośredniej dyskusji z malarką o jej twórczości. Artystka mieszka i tworzy w Gdańsku, w swojej pracy łączy malarstwo i ilustrację.  W pracach artystki istota tkwi poza tym, co przedstawione, a źródła tożsamości zostają umowne. Jej prace są wystawiane m.in.: Gdański Teatr Szekspirowski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Galeria SalonAkademii, Noc Wrzeszcza – Fundacja Palma, Gdańska Galeria Miejska – materiał multimedialny z archiwum KA, czy na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Rok 2020 zakończyła wystawą w galerii WL4 Mleczny Piotr pod opieką Mariusza Warasa MCity. W 2021 otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

  1. GAK Gama, ul. Starowiejska 15/16. Dzielnica Letnica

Termin: 02.10.2021, godz. 11.00 – 13.00

Warsztaty relaksacyjne malowania mandali

Warsztaty o charakterze relaksacyjnym, podczas których Seniorzy będą mogli spędzić razem kreatywnie czas. Warsztaty rozwojowe i zwalczające skutki izolacji społecznej. Seniorzy poznają technikę malowania mandal i wspólnie spędzą czas.

 

Oferta Europejskiego Centrum Solidarności:

W dniach 2 i 3 października (sob-niedziela) wstęp na wystawę stałą ECS za 1 zł. Oferta dla osób powyżej 60 r.ż.