Link do opisu wydarzenia: Weekend Muzeów: Szekspir - 7 grzechów głównych: PYCHA, ZAWIŚĆ, ŁAKOMSTWO

Weekend Muzeów: Szekspir - 7 grzechów głównych: PYCHA, ZAWIŚĆ, ŁAKOMSTWO

Data: 15 maja 2021 r.
Godzina: 21:30 - 01:30
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski ul. Bogusławskiego 1
Wstęp: wolny
Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski

Szczegóły wydarzenia

Łakomi niezapomnianych przeżyć, spragnieni niecodziennej rozrywki - przybywajcie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Noc Muzeów 2021, podczas której odbędzie się kolejna – i ostatnia już - odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pt. "Szekspir – 7 grzechów głównych". Na kolejny piekielny ogień pójdą korowodem PYCHA, ZAWIŚĆ i ŁAKOMSTWO. Spodziewajcie się najgorszego! Tegoroczna Noc Muzeów w GTS ponownie będzie grzechu warta.

Baner promujący Weekend muzeów 15-16 maja 2021 r.

 

W dniach z 15 na 16 maja 2021 roku, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na pożegnanie cyklu pt. „Szekspir - 7 grzechów głównych”. Tym razem bierze na warsztat trzy nieomawiane jeszcze grzechy: PYCHĘ, ZAWIŚĆ i ŁAKOMSTWO.

Wydarzenie odbędzie się na zewnętrznych dziedzińcach GTS i oparte zostanie o archiwalne nagrania wykładów autorstwa, zmarłego w marcu br., Profesora Jerzego Limona, wybitnego szekspirologa, znawcy epoki elżbietańskiej, anglisty. Jak w latach poprzednich, będzie to nietypowy spacer po fragmentach dzieł Williama Szekspira czytanych przez pryzmat… 7 grzechów głównych. Tym razem – bez Profesora, pomysłodawcy cyklu, który osobiście prowadził część spacerów. Poprowadzi nas jednak dzięki zachowanym nagraniom - swoim głosem.

Multimedialnym nagraniom, wyświetlanym na murach teatru, będą towarzyszyły działania aktorów Teatru Korkoro i zaskakujące rekwizyty. Narracji dopełnią opowieści przewodników Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Fragment wykładu o pysze:
W „Trojlusie i Kressydzie” o pychę oskarżany jest przede wszystkim Achilles, który z góry traktuje greckich wodzów, a przede wszystkim nie chce walczyć, bo oprócz pychy objawia tez grzech lenistwa. Charakteryzując go, Agamemnon mówi: „Ten, kto jest zbyt dumny, przez własną pychę jest zjadany; duma służy mu za jego własne zwierciadło, jego własne fanfary i jego własną kronikę. Tylko czyn ma prawo do dumy, a jeśli ona sama siebie chwali, to i czyn w tych pochwałach zeżre” (II.iii.). Inaczej mówiąc, też słowami Szekspira, pyszałek jest człowiekiem z malowanej gliny. Ulisses też przygaduje Achillesowi:
„[pewien autor] Dowodzi tutaj, że człowiek bez względu
Na to jak szczodrze przez los obdarzony,
Ile posiada, jakie ma zalety,
Nie będzie w stanie pochwalić się nimi,
Nie będzie nawet wiedział, co posiada
Jeśli odbicia swych bogactw nie znajdzie
U innych ludzi. Bo tylko blask cnoty
Świecącej innym, zostanie spłacony
Ciepłem wdzięczności… […]
Że nikt naprawdę wielkim się nie stanie,
Choćby z natury miał do tego prawo,
Jeśli swą siłą nikomu nie służy.
Nie zna jej nawet, póki jej nie ujrzy
Ziszczonej w czynie sławionym przez ludzi,
Których wspomaga. To ich poklask nada
Kształt jego sile, która niczym echo
Wróci odbite w triumfalnym łuku…”
(III.iii; przekład Jerzy Limon i Władysław Zawistowski)

Start: godz. 21:30
Czas trwania spaceru: ok 1 h
Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 21:30. Ostatni spacer rozpoczyna się o godz. 24:30 (pół godziny po północy). Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, ilość miejsc w grupie będzie ograniczona do 15 osób.
Wstęp wolny.
szczegóły: www.teatrszekspirowski.pl

Miejsce