Link do opisu wydarzenia: SzekspirOn//line: BURZA

SzekspirOn//line: BURZA

Data: 10-13 sierpnia 2020 r.
Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski

Szczegóły wydarzenia

Pełny tajemniczości i egzotyki traktat o wolności, istocie naszego człowieczeństwa, a także roli i cenie cywilizacji

"Burza" jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira,  napisaną, kiedy autor miał 47 lat. W podobnym wieku jest też główny bohater dramatu Prospero, prawowity książę Mediolanu, wygnany z kraju przez swego brata Antonia wraz z trzyletnią córką Mirandą. Wygnańcy docierają na wyspę, zamieszkałą przez dzikiego Kalibana, którego Prospero sobie podporządkowuje. Po 12 latach obok wyspy przepływa statek Antonia, Prospero wywołuje burzę, a rozbitkowie trafiają na jego wyspę...

Burza to dramat o wolności, o tym na ile jesteśmy uzależnieni od innych, o mechanizmach władzy, moralności i sprawiedliwości, a także tym co niesie za sobą cywilizacja. Sztuka była inspiracją wielu utworów literackich i muzycznych, w tym powieści Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat” czy poematu Sylwii Plath „Ariel”.
Prawdziwa Burza – pisał Jan Kott – jest groźna i surowa, liryczna i groteskowa, jest namiętnym obrachunkiem z rzeczywistym światem. 

"Burza" kończy cykl naszych tygodniowych odsłon online, odkrywających tajemnice pięciu sztuk największego dramatopisarza wszechczasów, realizowanych w ramach programu "Kultura w sieci". Od poniedziałku 10 sierpnia możecie śledzić kolejne publikacje na stronie projektu on.teatrszekspirowski.pl oraz w mediach społecznościowych GTS. Wszystkie publikacje będą dostępne również po zakończeniu projektu. 

PROGRAM:
10.08 Wprowadzenie czyli dramat w pigułce – w którym poznacie bohaterów i najważniejsze wątki.
11.08 Autorskie wariacje prof. Jerzego Limona komentujące wydarzenia historyczne, które mogły być inspiracją dla Szekspira
12.08 Młody Szekspir - multimedialny wykład, w którym dowiecie się jak ten dramat funkcjonuje w różnych kontekstach współczesnej literatury i mediów
13.08 Dyskusja krytyków, podczas której omawiają oni najważniejsze realizacje sceniczne tej sztuki w polskim teatrze współczesnym
15.08 Eksperyment teatralno-cyfrowy na kanwie "Burzy" w reżyserii Tomasza Węgorzewskiego
11-13.08 Warsztaty aktorskie i literackie oraz poradnik dla edukatora (obowiązują zapisy). Zajęcia mają charakter interaktywny i odbywać się będą na platformie Zoom - INFORMACJE i ZAPISY TUTAJ.
Dodatkowe materiały, jak interpretacje fragmentów tekstu przez znanych aktorów, czy przykłady inscenizacji dramatu, można będzie oglądać na kanałach społecznościowych teatru.
Wszystkie działania są dostępne bezpłatnie, materiały będą prezentowane na Facebooku, Instagramie, a także na kanale YouTube.

W "Burzy" przez niektórych krytyków traktowanej jako swoisty testament Szekspira, Prospero mówi tak:

Nasza zabawa skończona. Aktorzy
Byli duchami, zgodnie z zapowiedzią,
I rozpłynęli się w zwiewnym powietrzu.
A jak ulotna materia tych wizji,
Jak nasze bezcielesne widowisko,
Tak i pałace świetne, wieże w chmurach,
Wzniosłe świątynie, ba, cały ten glob
Ze wszystkim, co ma na swojej powierzchni,
Kiedyś rozwieje się, nie zostawiając
Strzępu mgły nawet. Jesteśmy surowcem,
Z którego sny się wyrabia, a życie
To chwila jawy między dwoma snami.
(Akt IV, scena I, tłumaczenie Stanisław Barańczak)

Życzymy Wam i sobie, aby każdemu z nas udało się wykorzystać tą chwilę jak najlepiej. 
 

Miejsce