Link do opisu wydarzenia: Sprzątanie Świata 2025

Sprzątanie Świata 2025

Data: 26 kwietnia 2025 r.
Godzina: 9:30 - 12:30
Miejsce: Śródmieście – okolice Bastionu Żubr, ul. Grodza Kamienna. Ujeścisko-Łostowice – Kozacza Góra (Góra kozacka), ul. Kaliska 5. Wrzeszcz Górny – parking, ul. Jaśkowa Dolina 78
Wstęp: wolny
Organizator: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprasza w ramach marki Czyste Miasto Gdańsk na rodzinną edycję sprzątania świata w sobotę, 26 kwietnia w godzinach 9:30-12:30 w trzech dzielnicach:

  • Śródmieście – okolice Bastionu Żubr, ul. Grodza Kamienna
  • Ujeścisko-Łostowice – Kozacza Góra (Góra kozacka), ul. Kaliska 5
  • Wrzeszcz Górny – parking, ul. Jaśkowa Dolina 78

Współorganizatorami akcji są Rady Dzielnic Śródmieście, Ujeścisko-Łostowice i Wrzeszcz Górny, a jej celem jest nie tylko poprawa estetyki przestrzeni miejskiej, ale również integracja lokalnej społeczności i zwiększenie świadomości ekologicznej – zwłaszcza wśród najmłodszych.

Czytaj także: Jasień przywitał wiosnę rodzinnym sadzeniem mikrolasu

Wszyscy chętni na wspólne działanie mogą liczyć na niezbędne wyposażenie - rękawice i worki na odpady, tak by rodzinne sprzątanie odbyło się bezpiecznie i wygodnie. Po zakończeniu działań na wszystkich uczestników czeka drobny poczęstunek.

- Działania takie jak nasza akcja to realny dowód na to, że wspólnie możemy zmienić nasze miasto na lepsze. Każdy, nawet najmniejszy wkład, ma znaczenie – podkreśla Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - W tym roku sprzątanie będzie odbywać się z podziałem na pięć frakcji odpadów - plastik, szkło, papier, bio i odpady resztkowe. Dzięki temu nie tylko oczyścimy przestrzeń, ale także pokażemy, jak ważna jest właściwa segregacja odpadów w codziennym życiu.

Jednak, jak zaznacza dyrektor Goitowska, segregacja to tylko jeden krok w ochronie środowiska. Kluczowe jest także ograniczenie produkcji odpadów u źródła. Świadome podejście do konsumpcji, m.in. poprzez pakowanie produktów do własnych, wielorazowych opakowań, siatek czy woreczków oraz wybieranie produktów o lepszej jakości i trwałości - to działania, które razem z segregacją pomagają budować bardziej zrównoważoną przyszłość.

Grafika informująca o sprzątaniu świata ze zdjęciem kobiety i dzieci z workami na śmieci.
 

#EarthDayChallenge

Dodatkowo w ramach Dnia Ziemi, Czyste Miasto Gdańsk zaprasza by dołączyć do wyzwania #EarthDayChallenge i pokazać własne działania w trosce o planetę. Akcja polega na zrobieniu zdjęcia swojego eko działania, takiego jak np. zakupy w torbie wielokrotnego użytku, podróży na rowerze zamiast samochodem, założonego kompostownika w ogrodzie czy posadzonych własnoręcznie roślin, a następnie publikacji zdjęć w internecie z hasztagami #CzysteMiastoGdańsk, #MojaZiemia2025 i #EarthDayChallenge.

Najciekawsze i najbardziej kreatywne zdjęcia zostaną pokazane w relacji na profilu Facebook