Link do opisu wydarzenia: Rodzina przy stole - warsztaty | Święto Wolności i Solidarności

Rodzina przy stole - warsztaty | Święto Wolności i Solidarności

Data: 1-2 czerwca 2019 r.
Godzina: 9:00-18:30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny + rezerwacja miejsc online
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spotkania rodziców i opiekunów, którzy chcą wiedzieć więcej o swoich dzieciach, słuchać mądrzej, budować zdrowe relacje, nie powielać starych błędów i być w rodzicielstwie szczęśliwymi. Wstęp wolny.

1 czerwca 2019 r.
9:00-11:30
Sala warsztatowa nr 3 (III piętro)
„Wolność wyboru, czy więcej znaczy lepiej?”
Przyglądając się własnym postawom rodzicielskim, omówimy różne style wychowywania i postawy rodzicielskie oraz ich znaczenie dla cech i zachowań dziecka. W roli gospodyni Iwona van Buuren - psycholożka, terapeutka nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy), realizatorka programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, założycielka i właścicielka Akademii Rozwoju Rodziny „Pozytywka”.

 

1 czerwca
12:30-15:00
Sala warsztatowa nr 3 (III piętro)
„Jakiego przywództwa potrzebują dzieci?” | seminarium inspirujące
W jaki sposób mądrze towarzyszyć dziecku, aby wspierać rozwój jego potencjału i jak świadomie budować autorytet? - to ważne pytania, bo w relacjach z dzieckiem w ogromnej mierze bazujemy na własnych doświadczeniach. Powielamy te działania, które nam się podobały i nam służyły, a odrzucamy te, które dla nas jako dla dzieci były destrukcyjne. Takie podejście do procesu wychowania, oparte na powielaniu lub negacji, daje nam niewielką szansę na stworzenie w naszych rodzinach lub klasach zupełnie nowej, pożądanej przez nas jakości.
W roli gospodyni Tamara Kasprzyk - psycholożka, psychoterapeutka, współzałożycielka i trenerka Familylab, mama dwóch synów w wieku szkolnym.

 

2 czerwca
09:00-12:00
Sala warsztatowa nr 3 (III piętro)
„Demokracja, dialog i wolność w rodzinie”
Ile wolności i niezależności rodzice powinni uwzględniać w rozwoju dziecka? Jak rozwijać w dzieciach postawę niezależności, nie ograniczając wolności innych? Jak uczyć dzieci demokracji w codziennym życiu? - to tylko niektóre z pytań, na które staramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi.
W roli gospodyni dr Marta Majorczyk - badaczka i nauczycielka akademicka, doradca rodzinny (Family Counselling Poland), edukatorka, animatorka rozwoju, pedagożka, trenerka, szkoleniowiec. 

 

2 czerwca
13:00-14:30
Sala warsztatowa nr 1 (III piętro)
„Jak być szczęśliwym rodzicem szczęśliwych dzieci” | wykład
„Życie to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci” - sentencja Juliana Tuwima w żartobliwy sposób ukazuje nie tylko trud bycia rodzicem, ale i niełatwą rolę dziecka. Podczas wykładu rodzice i opiekunowie poznają podstawy psychologii rozwoju dziecka, zasady dobrej komunikacji opartej na szacunku i zrozumieniu, uwzględniającej etap rozwojowy. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytania, czy istnieje bezstresowe wychowanie, w jaki sposób stawiać dziecku granice, motywować do działania i nauki, kształtować umiejętności i budować w rodzinie relacje niefolwarczne.
Wykład wygłosi dr Marcin Szulc – psycholog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego, który prowadzi spotkania edukacyjne dla rad pedagogicznych, rodziców oraz młodzieży. 


2 czerwca
15:30-18:30
Sala warsztatowa nr 3 (III piętro)
„Domowy Okrągły Stół, czyli jak dogadać się w rodzinie” | warsztat
Polski Okrągły Stół to fenomen badany przez historyków, socjologów, politologów i psychologów. Jak to było możliwe? - wciąż pobrzmiewa to pytanie. Wykorzystamy analizę procesu Okrągłego Stołu i przeniesiemy ją na grunt rodzinny, gdzie każdego dnia dochodzi do różnego rodzaju konfliktów. Odpowiemy sobie na fundamentalne pytanie: jakie warunki muszą być spełnione, by udało się konstruktywnie rozwiązać konflikt, bardzo często pozornie wydający się nierozwiązywalnym. Porozmawiamy o emocjach, postawach i oczekiwaniach, które wpływają na proces komunikacji. 
W roli gospodyni Aleksandra Musielak - psycholożka, terapeutka nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy), członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge, współpracująca z Akademią Rozwoju Rodziny „Pozytywka”, prowadząca szkolenia i warsztaty. 


UWAGA! Warsztaty przeznaczone są dla rodziców i opiekunów dzieci do 12. roku życia. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona (maksimum 16/20 osób) - decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje: https://www.ecs.gda.pl/title,Rodzina_przy_stole,pid,1958.html

 

Cały program obchodów na stronie 2019gdansk.pl.

 

Miejsce