Link do opisu wydarzenia: PC Drama

PC Drama

Data: 25 września 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Klub Żak al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: bilety 20 - 30 zł
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

autor: Ivor Martinić | przekład: Gabriela Abrasowicz i Martyna Lechman | reżyseria: Lena Frankiewicz | obsada: Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Paweł Pogorzałek | wideo: Mateusz Zieliński | prowadzenie spotkania: Anna Jazgarska | tłumaczenie spotkania: Dubravko Vencl

PO PREZENTACJI ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z AUTOREM SZTUKI IVOREM MARTINICIEM ORAZ TWÓRCZYNIAMI I TWÓRCAMI CZYTANIA.

Czytanie performatywne współczesnej sztuki chorwackiej. To przewrotna historia miłosna, która rozpoczyna się od… zerwania. Bohaterka wyprowadza się z mieszkania partnera po wieloletnim związku. Jednak w kolejnych scenach ciągle go odwiedza, by porozmawiać zarówno o sprawach błahych (podlewaniu tytułowych kwiatków), jak i wspominać ich relację.

Ta prosta fabuła jest jednak dla autora tylko pretekstem, by prowadzić wielopoziomową grę z formą dramatu, w której fikcja sceniczna nieustannie jest podważana i miesza się z rzeczywistością. Bohaterowie sztuki z zawodu są aktorami – a tekst sugeruje, aby przy inscenizacji konkretni wykonawcy użyczyli im własnych imion oraz doświadczeń. Jednak najważniejszym gestem jest wprowadzenie trzeciej postaci – Didaskalium – które przemawia na przemian słowami Martinicia i „własnymi”, czyli tekstu pobocznego w dramacie. Sztukę rozpoczynają słowa: „Jestem Didaskalium. Żartuję. Nie jestem Didaskalium, tylko zdaniem, które napisał autor tego dramatu, Ivor Martinić. Teraz, gdy to piszę, siedzę w osadzie portowej Pučišća na chorwackiej wyspie Brač. Są późne godziny nocne 27 czerwca 2019 roku”.
Ivor Martinić (rocznik 1984) jest jednym z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy chorwackich. Jest laureatem licznych nagród, a jego teksty przetłumaczono na dwadzieścia języków i prezentowano na całym świecie, m. in. w Hiszpanii, Francji, Argentynie, Paragwaju, Wenezueli czy Meksyku. W 2016 roku autor brał udział – jako jeden z zaledwie ośmiu twórców z całego świata – w prestiżowym Pen World Voices International Play Festival w Nowym Jorku.
Czytanie „Szkoda by było, gdyby kwiatki padły” wyreżyseruje w Żaku Lena Frankiewicz, twórczyni dobrze znana trójmiejskiej publiczności; w Teatrze Wybrzeże przygotowała ona świetnie przyjętą „Nieczułość” (Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za 2022 rok), a w Teatrze Miniatura spektakl „Momo”.
Przyjazd Ivora Martinicia wsparł Hrvatski centar ITI – International Theatre Institute.