Link do opisu wydarzenia: Magia Krymu

Magia Krymu

Data: 24 września - 1 października 2023 r.
Miejsce: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury ul. Nowiny 2B, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury

Szczegóły wydarzenia

Są miejsca magiczne na ziemi, o unikalnych walorach krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego. Do tych miejsc niewątpliwie należy Krym, który łączy dwa kontynenty - Europę i Azję, w atrakcyjnej klimatycznie strefie czarnomorskiej.  Posiada niezwykle urozmaicone środowisko naturalne oraz zabytki aktywności ludzkiej od czasów prehistorycznych. Był we władaniu wielu ludów oraz pod wpływem różnych cywilizacji. To wszystko stwarza niepowtarzalny urok Krymu i fascynuje od stuleci wielu przybyszów, w tym artystów i poetów. Wspaniałym przykładem tej fascynacji Krymem są Sonety Krymskie" Adama Mickiewicza.

Z tej inspiracji powstała wystawa Magia Krymu, która prezentuje ujęcia m.in. miejsc pobytu naszego wieszcza. Jest ona próbą fotograficznego udokumentowania specyfiki i estetycznych walorów krymskich krajobrazów oraz - symbolicznie - dziedzictwa kulturowego Tatarów Krymskich.  Główna część wystawy będzie poświęcona najbardziej zróżnicowanym krajobrazowo regionom Południowego Krymu, w tym wybrzeżom Morza Czarnego i Górom Krymskim. Są one ukazane w różnych porach dnia i roku, przy zmiennej aurze, co ujawnia niezwykłe klimaty tych miejsc. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wyjątkowe barwy Morza Czarnego południowych wybrzeży Krymu, zmienne oblicza Gór Krymskich, osobliwości Ogrodu Botanicznego w Nikicie, widoki w Bakczyseraju" - dawnej siedzibie chanów krymskich i wiele innych. Niektóre z tych miejsc ujrzał też Adam Mickiewicz i uwiecznił w Sonetach Krymskich". Spróbujmy wcielić się w pielgrzyma, bohatera sonetów i spojrzeć na zdjęcia oczami przybysza z daleka, aby odczuć niezwykły urok i egzotykę tego unikalnego zakątka ziemi.

Zdjęcia prezentowane na wystawie są dokumentację fotograficzną Janusza Jaremki do planowanego filmu Śladami Sonetów Krymskich Adama Mickiewicza".  Niestety, zdarzenia polityczne z lat 2013-14 spowodowały, że film nie został zrealizowany. W związku z tym, za namową przyjaciół z ZFP i ASP, którzy docenili walory estetyczne krajobrazu krymskiego, twórca zdecydował się przedstawić wybrane zdjęcia z dokumentacji filmowej w formie wystawy fotograficznej. Wstęp na wystawę jest wolny.

Zdjęcia wykonał Janusz Jaremko. Kuratorem wystawy jest Daniela Pachnicka - artysta plastyk i pedagog technik malarskich, wicelider Europejskiej Grupy Eco-Arte. Wystawa organizowana jest przy współpracy Narodowego Centrum Kultury Tatarów RP i Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury.

O artyście: Janusz Jaremko - kresowiak ze Lwowa, mieszkający w Warszawie. Scenarzysta i realizator filmów naukowo-oświatowych oraz audiowizualnych pomocy naukowych. Pedagog z dziedziny edukacji filmowej i medialnej. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Filmów Naukowych zajmował się edukacją audiowizualną i popularyzacją filmów naukowych. Organizował przeglądy filmów popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy i kultury. Działał też w Polskim Towarzystwie Filmów Etnograficznych i Socjologicznych. Pełnił tam funkcje: sekretarza generalnego, wiceprezesa, a następnie naczelnego redaktora Studia Audiowizualnego. Ponadto był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców. Od 1995 r. lideruje Grupie Eco-Arte (GEA), która zaistniała przy okazji prezentowania francuskich filmów ekologicznych w Warszawie z okazji stulecia kinematografii. W ramach działalności GEA organizował wystawy oraz plenery i warsztaty sztuk wizualnych. Wiele z nich odbyło się na Kremie.

Wystawę można oglądać w następujących terminach
- 23.09 (sobota) - 13:00-17:00
- 25.09 (poniedziałek) - 9:00-16:30
- 26.09 (wtorek) - 9:00-16:30
- 27.09 (środa) - 9:00-16:30
- 28.09 (czwartek) - 9:00-20:00
- 29.09 (piątek) - 9:00-20:00
- 1.10 (niedziela) - 15:00-18:00.