Link do opisu wydarzenia: Kino Żak: MUSTANG i NASZA MŁODSZA SIOSTRA

Kino Żak: MUSTANG i NASZA MŁODSZA SIOSTRA

Data: 21 - 24 stycznia 2021 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: online
Wstęp: Bilety kosztują 14 zł, a ich sprzedaż zakończy się o g.19.00 w dniu projekcji
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

Kadr filmu mustang. Grupa idących przed siebie po wiejskiej drodze siedmiu kobiet.

Ostatnie lata z wielu względów niewątpliwie będą kojarzyć się z kobiecą solidarnością, której wtórują filmy wyprodukowane w przeciągu minionej dekady. Co istotne – w każdym kraju oblicza szeroko pojętego siostrzeństwa wydają się zróżnicowane, na co niemały wpływ mają konteksty kulturowy i lokalny. W wyprodukowanych w 2015 roku „Mustangu” i „Naszej młodszej siostrze” przyglądamy się losom dorastających kobiet, ale każdy z tych filmów proponuje zupełnie inne podejście do interesującego nas tematu. To coming-of-age, jakiego niewątpliwie potrzebujemy i jakiemu zawsze kibicowaliśmy.

21 – 22.01.2021 / G.20.00
MUSTANG / r. Deniz Gamze Ergüven / Francja, Niemcy, Turcja, Katar / 2015 / MFF w Cannes 2015: Nagroda „Quinzaine des Réalisateurs", Europejska Nagroda Filmowa 2015: Europejskie odkrycie roku, Goya 2016: Najlepszy film europejski, Cezary 2016: Najlepsze muzyka, Najlepszy film debiutancki, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny / 97 min.

„Mustang” to na tle współczesnego tureckiego kina prawdziwy ewenement – film stroni od melancholijnej kontemplacji spod znaku Nuriego Bilge Ceylana czy powolnego tempa kojarzącego się z dziełami Semiha Kaplanoğlu. Debiutantce Deniz Gamze Ergüven znacznie bliższe wydają się „Przekleństwa niewinności” Sofii Coppoli, do których nagrodzony na światowych festiwalach „Mustang” zdaje się czytelnie nawiązywać. Oba filmy w centrum akcji sytuują pięcioro sióstr, w obu też prawdziwe kłopoty bohaterek narosną w momencie, kiedy zaczną się one spotkać z kolegami. Jednak oglądając dzieło Ergüven trudno nie zwrócić uwagi na kontekst lokalny – podczas gdy Coppola nasyca swój utwór tajemniczą niejednoznacznością, w filmie tureckiej reżyserki na pierwszym planie pozostają zmagania dziewcząt z opresją patriarchatu. Budząca się seksualność bohaterek zostaje tu skonfrontowana z (reprezentującymi władzę) starszymi osobami przywiązanymi do konserwatywnych idei, z jakimi młode buntowniczki nie będą w stanie się pogodzić. I choć film odnosi się wprost do sytuacji w Turcji, to pozostaje utworem uniwersalnym, wpisującym się w ogólnoświatową debatę na temat wolności i praw kobiet.

23 – 24.01.2021/ G.20.00
NASZA MŁODSZA SIOSTRA / Umimachi Diary / r. Hirokazu Koreeda (Jak ojciec i syn, Złodziejaszki, Prawda) / Japonia / 2015 / MFF w San Sebastian 2015: Nagroda Publiczności / 128 min.

„Nasza młodsza siostra” Hirokazu Koreedy, jednego z wybitniejszych japońskich reżyserów, okazała się jednym z najwyżej ocenianych dzieł festiwalu w Cannes 2015 roku. Mimo że film nie został należycie docenione przez jury, to i tak autor „Dziecięcego świata” opuszczał imprezę z tarczą. Cierpliwość się opłaciła – w trzy lata później za „Złodziejaszki” Koreeda otrzyma Złotą Palmę, tym samym symbolicznie dołączając do panteonu najważniejszych twórców światowego kina. Zrealizowana wcześniej „Nasza młodsza siostra” urzeka poczuciem humoru, zniuansowanymi portretami bohaterek i
podejściem do tematu rodziny. To pełne ciepła mądre kino familijne, które nie stroni od trudnych tematów, wśród których najważniejsza pozostaje kwestia kobiecej solidarności, tutaj zaprezentowana na przykładzie relacji trzech sióstr, które postanawiają zaopiekować się przyrodnią siostrą, córką zmarłego ojca głównych bohaterek. Ich decyzja okaże się szansą i na skonfrontowanie się z trudną przeszłością, i na zbudowanie nowej więzi.

ZASADY OGLĄDANIA filmu online:
1. Kup bilet (dostęp) na POKAZ ONLINE.
2. Po kupieniu biletu (dostępu) na POKAZ ONLINE, na podany przez kupującego adres mailowy wysłane zostanie potwierdzenie zakupu biletu.
3. Na ten sam adres mailowy, w dniu pokazu w g.19.00 - 19.45 zostanie wysłany link do filmu wraz z hasłem.
4. Hasło do filmu zostanie aktywowane przed pokazem.
5. Link jest aktywny od godziny 20.00 + długość filmu + 30 minut zapasu).
6. Polskie napisy aktywuje ikona "cc"; w prawym dolnym rogu.
7. W razie problemów doradzamy zmienić przeglądarkę, a jeżeli to nie pomoże prosimy o kontakt mailowy kasa@klubzak.com.pl. Prosimy o przesłanie zrzutu z ekranu, na którym będą widoczne: data i godzina, nazwa kanału, kadr filmu, adres strony w pasku domeny, nazwę urządzenia i przeglądarki w jakiej film jest oglądany oraz o opisanie problemu.
Zasady techniczne do odtwarzania filmu:
1. Przed oglądaniem filmu sprawdź, czy masz najbardziej aktualną wersję
przeglądarki i systemu operacyjnego oraz dobre połączenie z Internetem:
- najnowsza wersja przeglądarki Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Safari lub Opera;
- połączenie internetowe o przepustowości conajmniej 30 Mb/s na urządzeniu do oglądania.
Prędkość Internetu można sprawdzić na stronie speedtest.pl. W razie aktywności oraz jednoczesnego aktywnego korzystania z Internetu przez inne urządzenia - laptop, tablet, telefon, TV itd. (przewodowo lub przez WiFi) niezbędne jest uzupełnienie wyżej wskazanej prędkości połączenia na urządzeniu do oglądaniu filmu.
- system operacyjny: Windows 7 lub nowszy, Mac OS X 10.7 lub nowszy, Ubuntu 10 lub nowszy;
2. Podczas oglądania filmu radzimy zamknąć pozostałe karty w przeglądarce, a także inne przeglądarki i programy. Pomóc może także skorzystanie z przewodowego połączenia sieciowego zamiast bezprzewodowego.
3. Tabela poniżej zawiera przybliżone prędkości zalecane do odtwarzania poszczególnych formatów wideo:
Rozdzielczość obrazu Zalecana stała prędkość
HD – 1080p 30 Mb/s
HD – 720p 15 Mb/s
SD – 480p 7 Mb/s
SD – 360p 3 Mb/s

Miejsce