Link do opisu wydarzenia: Gdańsk pełen zwierząt. Wernisaż wystawy

Gdańsk pełen zwierząt. Wernisaż wystawy

Data: 12 czerwca 19 października 2025 r.
Miejsce: Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Od 13 czerwca do 19 października 2025 roku w Ratuszu Głównego Miasta będzie można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą relacjom mieszkańców Gdańska ze światem zwierząt. Ekspozycja ukazuje historię tych relacji na przestrzeni ostatnich 80 lat, ale sięga również w przeszłość, przypominając, że fauna zawsze odgrywała w życiu miasta znaczącą rolę.

Na wystawie zostaną zaprezentowane materiały archiwalne oraz rysunki, rzeźby i obrazy z kolekcji prywatnych oraz instytucji z Gdańska, Warszawy i Bydgoszczy i artystów: Juliusza Studnickiego, Stanisława Horno-Popławskiego, Józefy Wnukowej, Güntera Grassa, Tomasza Skórki, Agnieszki Olędzkiej, Grażyny Tomaszewskiej-Sobko, Maćka Salamona, Kamili Model, Idy Karkoszki, Honoraty Martin i Magdaleny Abakanowicz. Wyjątkowym obiektem jest dzieło Raji, orangutanicy z gdańskiego zoo. Dzieło wyjątkowej twórczyni na licytacji WOŚP osiągnęło cenę 45 000 złotych.

Wystawa opowie o znaczeniu i roli zwierząt w powojennym Gdańsku – od koni pracujących przy odbudowie po bobry z oliwskich lasów. Zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia oraz dzieła artystów.

Wystawa „Gdańsk pełen zwierząt” powstała przy współpracy z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym, Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt „Promyk”, Fundacją Viva! Akcja dla zwierząt oraz Zakładem Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku.

Miejsce