Link do opisu wydarzenia: Dzielnicowe choinki

Dzielnicowe choinki

Data: 3 - 10 grudnia 2022 r.
Miejsce: Gdańsk: Osowa, Jasień, Sobieszewo, Zaspa Rozstaje, Śródmieście, Letnica, Nowy Port, Ujeścisko-Łostowice, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Piecki-Migowo, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Świbno, Wrzeszcz Górny
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk, Rady Dzielnic

Szczegóły wydarzenia

Do Bożego Narodzenia jeszcze miesiąc, a w dzielnicach Gdańska pojawiają się już pierwsze choinki. Każdego roku lista dzielnic, w których stają miejskie świąteczne drzewka się wydłuża. W tym roku będzie to już 14 miejsc.

kobiet i mężczyna stojący na szczudłach koło świątecznej choinki
Choinka dzielnicowa w dzielnicy Śródmieście w 2021 r.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

14 lokalizacji dla miejskich drzewek świątecznych

Coraz więcej jest drzewek sztucznych, które można wykorzystywać przez dłuższy okres. W ostatnich latach z funduszy Miasta kupowano pod dwa takie drzewka i przekazywano Radom Dzielnic. W tym roku liczba ta powiększyła się o jedną dodatkową choinkę. Pojawi się w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, a lampki zaświecą się na niej oficjalnie 8 grudnia, o godzinie 18.30.

Nie w każdej dzielnicy, i to w dostępnym, reprezentacyjnym miejscu, rośnie żywa choinka, dlatego pojawił się pomysł, by Miasto kupowało, stopniowo, sztuczne drzewka dla poszczególnych dzielnic. Zdarza się jednak i tak, że niektóre Rady Dzielnic decydują o sfinansowaniu takiego zakupu z własnego budżetu. Tak zrobiła np. RD Ujeścisko-Łostowice. Naturalne, żywe choinki wykorzystywane i ozdabiane są m.in. w Sobieszewie i Górnym Wrzeszczu.

Tymczasem pierwsze drzewka już trafiają na swoje miejsce. Wczoraj np. u zbiegu ulic Rakoczego i Bulońskiej ustawiona została choinka w Pieckach-Migowie. Oficjalne odpalenie lampek zostało zaplanowane na 9 grudnia o godz. 18.00.

Czytaj także: Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy rozpoczęty

Świąteczny klimat będzie można też poczuć w innych dzielnicach. Pierwsze lampki na drzewkach zaświecą się uroczyście już w weekend 3 - 4 grudnia. Ostatnie - 10 grudnia. 

 

młoda kobieta przebrana za anioła stojąca przy świetlistej choince

Uroczystość zapalenie światełek na choince dzielnicowej  w dzielnicy Piecki-Migowo w 2021 r.

fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Przedświąteczna gdańska tradycja

Inauguracje, w postaci uroczystego „odpalenia” lampek w dzielnicach stały się już tradycją. Są one dobrą okazją do spotkań i integracji mieszkańców. W wydarzeniach biorą udział także radni danej dzielnicy, radni miejscy oraz prezydent Gdańska lub jej zastępcy.

Coraz częściej towarzyszą temu okazjonalne kiermasze bądź występy artystyczne, np. członków lokalnych stowarzyszeń. Przykładowo, w tym roku na Biskupiej Górce "odpalenie" choinki poprzedzi barwna parada po dzielnicy, z udziałem mieszkańców i lokalnych społeczników. Okoliczny jarmark zaplanowano w Sobieszewie, a w Nowym Porcie - warsztaty świąteczne. Tradycyjnie już spotkanie mikołajkowe zaplanowano na Osowej i w Oruni, a w pozostałych dzielnicach odbędą się kameralne spotkania z poczęstunkiem. 

Kiedy zapalone zostaną lampki na choinkach dzielnicowych?

 

świąteczna choinka postawiona w parku, obok tramwaj z napisem: wesołych świąt

Choinka dzielnicowa w dzielnicy Śródmieście w 2021 r.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.p

 

Zobacz szczegółowy harmonogram zapalania choinek w poszczególnych dzielnicach:


3 grudnia

 • Osowa, Park Chirona, godz. 17.00
 • Jasień, ul. Damroki 2, godz. 18.30

4 grudnia

 • Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00

5 grudnia

 • Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19

6 grudnia

 • Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17
 • Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30

7 grudnia

 • Nowy Port, Plac ks. Góreckiego, godz. 16.30
 • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30

8 grudnia

 • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00
 • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30

9 grudnia

 • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00

10 grudnia

 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16
 • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16
 • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30

Choinki dzielnicowe od trzech lat

Pomysł na choinki dzielnicowe narodził się w 2019 roku. Chodziło o to, żeby świąteczne akcenty pojawiły się nie tylko w centrum Gdańska czy w reprezentatywnych miejscach, takich jak Park Oliwski, ale by ozdoby, nie tylko choinki ale też inne, cieszyły również lokalne społeczności w całym mieście.

Czytaj także: Zagłosuj na Gdańsk w konkursie na najlepszy jarmark świąteczny w Europie! 

Zwyczaj zapalania światełek na bożonarodzeniowym miejskim drzewku ustawionym w centrum Gdańska trwa z kolei od 1989 roku - to tradycyjnie największa choinka w Gdańsku. Niezależnie od tego, z roku na rok, dzięki zaangażowaniu Rad Dzielnic i organizacji społecznych, pojawia się coraz więcej choinek dzielnicowych.

Co ważne, przystrojone choinki nie są jedynymi ozdobami w dzielnicach. Od lat, w wielu z nich, radni i aktywiści dbają o świąteczny wystrój finansując m.in. zakup iluminacji i innych ozdób, które cieszą później oko w charakterystycznych, popularnych wśród okolicznych mieszkańców miejscach.

 

autor: Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl