Link do opisu wydarzenia: Debata Młodzieżowa: Klasówki i ulotki | Święto Wolności i Solidarności

Debata Młodzieżowa: Klasówki i ulotki | Święto Wolności i Solidarności

Data: 7 czerwca 2019 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

- Nie bójcie się pytać o rzeczy, o których nie można przeczytać w książkach do historii - przekonuje Europejskie Centrum Solidarności i zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych do rozmowy z architektami polskiej wolności - młodzieżowymi aktywistami i aktywistkami z lat 80. - podczas Debaty Młodzieżowej pt. „Klasówki i ulotki”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 7 czerwca, w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności. Wstęp wolny.

 

- Politycznie niespokojne i niepewne lata 80. XX wieku mobilizowały do działania nie tylko dorosłych, ale też młodzież licealną i akademicką. Czasem sami, czasem przy wsparciu pedagogów organizowali się na rzecz demokracji, a przeciwko systemowi. Co ich motywowało? Czego się obawiali, a czego - zupełnie nie? Zapraszamy na rozmowę z młodzieżowymi aktywistami i aktywistkami z lat 80. - zachęcają organizatorzy Debaty Młodzieżowej, przeznaczonej dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pt. „Klasówki i ulotki”.

Gośćmi spotkania będą: Bożena Rybicka-Grzywaczewska - szefowa Gdańskiej Fundacji Dobroczynności i przewodnicząca Gdańskiej Rady Seniorów przy prezydencie miasta; Aleksander Hall - profesor historii, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł, i Jarosław Kurski - dziennikarz, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

W roli moderatorki wystąpi Julia Borzeszkowska z III LO w Gdańsku, współorganizatorka trójmiejskiego Marszu Ponad Podziałami pod opieką dr. Jakuba Kufla z Wydziału Myśli Społecznej ECS. 

Wydarzenie odbędzie się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (na 1 piętrze) w piątek, 7 czerwca, o godz. 11:00. Wstęp wolny. 


Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl.

Miejsce