Link do opisu wydarzenia: Debata Młodzieżowa: Dwie strony Okrągłego Stołu | Święto Wolności i Solidarności

Debata Młodzieżowa: Dwie strony Okrągłego Stołu | Święto Wolności i Solidarności

Data: 3 czerwca 2019 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: ECS, Miasto Gdańsk, Fundacja Gdańska

Szczegóły wydarzenia

O przebiegu negocjacji przy Okrągłym Stole, wzajemnym zaufaniu i nieufności, ocenie wydarzeń z perspektywy czasu - na takie tematy młodzi ludzie porozmawiają podczas Debaty Młodzieżowej „Dwie strony Okrągłego Stołu”, organizowanej w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności. Wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w poniedziałek, 3 czerwca. Wstęp wolny. 

 

- Ile przy Okrągłym Stole było zaufania, a ile nieufności? Czego obawiał się rząd, a na co miała nadzieję opozycja? Jak z perspektywy czasu uczestnicy rozmów oceniają wyniki negocjacji i ich konsekwencje? - zapraszamy młodych, aby wszystkie dręczące ich pytania zadali uczestnikom negocjacji przy Okrągłym Stole - zachęcają organizatorzy Debaty Młodzieżowej, przeznaczonej dla uczniów szkół ponadpodstawowych, pt. „Dwie strony Okrągłego Stołu”.

W spotkaniu udział wezmą architekci polskiej wolności - opozycyjna młodzież lat 80. i uczestnicy obrad. Będą to przedstawiciele dwóch przeciwnych wówczas stron: Henryk Wujec - fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm, były wiceminister rolnictwa, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, i Marcin Święcicki - ekonomista, minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w drugiej połowie lat 90. prezydent Warszawy. 

W roli moderatorów wystąpią: Weronika Załapana z V LO w Gdańsku i Alicja Glajch z II LO w Gdańsku, pod opieką dr. Przemysława Ruchlewskiego z Wydziału Myśli Społecznej ECS. 

Wydarzenie odbędzie się w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (na 1 piętrze) w poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 11:00. Wstęp wolny. 


Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl.
 

Miejsce