Link do opisu wydarzenia: Co myślą i czują zwierzęta?

Co myślą i czują zwierzęta?

Data: 19 października 2021 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście, Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 35, II p.
Organizator: Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście

Szczegóły wydarzenia

Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście zaprasza na spotkanie, podczas którego za drogowskaz posłużą nam książki Carla Safiny “Dzikość” i “Poza słowami”. Sprawdzimy co łączy społeczność ludzi oraz zwierząt.

plakat reklamujący wydarzenie

O tym jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają spokój. O tym, co myślą i czują zwierzęta porozmawiają dr hab. prof. UG Anna Filipowicz i Barbara Piórkowska.

W rolach głównych wystąpią kaszaloty, ary szkarłatne i szympansy – no i my – tym razem jako ich uczniowie i uczennice. Kultury zwierząt są doskonale zorganizowane – tak dobrze, że wiele z rozwiązań świata fauny można by było wprowadzić do świata człowieczego. Dlaczego nie chcemy wzorować się na perfekcyjnie działających systemach naturalnych? Co takiego jest w ludziach, że mianują się zdobywcami i zajmują pozycję dominującą nad wszelkimi innymi bytami? Czy mało nam dowodów, że nie jesteśmy jedynym inteligentnym i czującym gatunkiem na Planecie? O tym wszystkim na spotkaniu. Bądźcie w gotowości na trudne tematy. dr hab. prof. UG Anna Filipowicz – pracuje w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie zajmuje się polską literaturą i kulturą współczesną odczytywaną z perspektywy ekokrytyki, filozofii posthumanizmu, studiów postsekularnych. Autorka licznych publikacji naukowych i książek pt. Sztuka mięsa. Somatyczne oblicza poezji (2013) oraz (Prze)zwierzęcenia. Poetyckie drogi do postantropocentryzmu (2017). Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka. Autorka opartej na słowiańskich motywach powieści „Kraboszki” (2020), „Szklanki na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016). Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010.

Carl Safina – jest jednym z najbardziej docenianych autorów zajmujących się środowiskiem naturalnym. Był wyróżniany stypendiami MacArthura, Pew i Guggenheima. Zdobył również nagrodę Lannan Literary Award oraz medale im. Johna Borroughsa, Jamesa Bearda i George’a Raaba. Zrobił doktorat z ekologii na Uniwersytecie Rutgersa. Prowadzi wykłady dotyczące natury i ludzkości na Stony Brook University, gdzie współprzewodzi komitetowi Alan Alda Center for Communicating Science. Jest założycielem i prezesem organizacji non-profit Safina Center. Prowadził dziesięcioodcinkowy program na kanale PBS Saving the Ocean with Carl Safina. Jego teksty ukazują się w pismach takich jak: New York Times, National Geographic, Audubon oraz w innych periodykach, jak również na stronach: National Geographic News, Huffington Post i CNN.com. Mieszka na Long Island, w stanie Nowy Jork.

Link do zapisów