Link do opisu wydarzenia: Atlas wysp odległych

Atlas wysp odległych

Data: 24 - 26 marca 2023 r.
Godzina: 24 marca o godz. 18.00, 25 marca o godz. 12.00 i 15.00, 26 marca o godz. 15.00
Miejsce: Miejski Teatr Miniatura al. Grunwaldzka 16, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy
Organizator: Miejski Teatr Miniatura

Szczegóły wydarzenia

Spektakl dokumentalny dla widzów od 10 lat, adaptacja znakomitej książki Judith Schalansky o tajemniczych wyspach z całego świata. Reżyseruje i projektuje sceniczną rzeczywistość wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký

baner promujący spektakl: Atlas wysp odległych

 

W Polsce „Atlas wysp odległych” w przekładzie Tomasza Ososińskiego wydało Wydawnictwo Dwie Siostry, a książka szybko zwróciła uwagę czytelników i recenzentów. Przepięknie opracowana graficznie – autorka jest również graficzką – opowiada o 50 wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Wszystkie zdarzyły się naprawdę. Recenzując książkę Judith Schalansky, Olga Tokarczuk napisała, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.

Przedstawienie dla widzów 13+ w reżyserii Marka Zákostelecký’ego jest zaproszeniem do takiej kontemplacji. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat. Sceniczne miniatury będą tworzone na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer.

Marek Zákostelecký to artysta ceniony na całym świecie, ma na swoim koncie ponad 130 scenografii do spektakli m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Był też wielokrotnie nagradzany – dwukrotny laureat prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureat Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku także został już zauważony dzięki scenografii do spektaklu „Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki, za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku. Muzykę do spektaklu komponuje Martin Husovský, pochodzący ze Słowacji muzyk, współzałożyciel i frontman zespołu Komajota, nagradzany kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Dramaturgicznie przy przedstawieniu współpracuje kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska.

 

zdjęcie kobiety wyświetlone na telebimie na scenie, na której wisi makieta samolotu

mat. Miejski Teatr Miniatura

Spektakl będzie można oglądać w marcu, kwietniu i czerwcu, a pokazowi 26 marca będą towarzyszyły warsztaty rodzinne zatytułowane „Kierunek: mapy uczuć” z cyklu #podróżemałeiduże prowadzone przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk. Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów przetestujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie.

Pokazy: 24 marca o godz. 18.00, 25 marca o godz. 12.00 i 15.00, 26 marca o godz. 15.00, 1 i 2 kwietnia o godz. 15.00.

Atlas wysp odległych na podstawie książki Judith Schalansky
przekład: Tomasz Ososiński | Wydawnictwo Dwie Siostry
reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
muzyka: Martin Husovský
współpraca dramaturgiczna: Agnieszka Kochanowska
 
Obsada:
Magdalena Bednarek
Magdalena Gładysiewicz
Kamil Marek Kowalski
Jacek Majok
Piotr Srebrowski

dla widzów od 13 lat