Link do opisu wydarzenia: Życie Gdańska

Życie Gdańska

Data: Od 14 kwietnia do 22 czerwca 2014 r.
Miejsce: Dom Uphagena ul. Długa 12, Gdańsk
Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Towarzystwo "Dom Uphagena" oraz Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne

Szczegóły wydarzenia

Koncepcja tematu wystawy zrodziła się pod koniec ubiegłego roku. Tytułem roboczym, który pozostał jest Życie Gdańska, czyli wszystko to, co związane jest z szeroko rozumianym życiem miasta.

Coraz bardziej skłaniam się do poglądu, że fotografia powinna przede wszystkim zapisywać rzeczywistość, a więc wszystko to co wokół nas się dzieje. Na tak przedstawioną koncepcję członkowie Towarzystwa zgodzili się i zaczęliśmy zbierać materiały do wystawy. Narzuconym kryterium było oczywiście trzymanie się w temacie ekspozycji oraz fakt wykonania zdjęcia w ostatnim czasie. Chciałem aby zapis był jak najbardziej aktualny. Na wystawie znajduje się 80 prac 34 członków Towarzystwa.
Wojciech Jung – kurator wystawy

Uczestnicy wystawy:
Adam Dereszkiewicz, Adam Fleks, Agnieszka Marcyniuk, Aleksander Orzechowski, Anna Jakubowska, Arkadiusz Srebnik, Barbara Chmielińska, Barbara Gierczak, Beata Biernat, Elżbieta Mielcarzewicz, Eugeniusz Nurzyński, Ewa Kosecka – Judin, Grzegorz Pinker, Iwona Delegiewicz, Jacek Sadłowski, Jan Stańczak, Jarosław Pazio, Justyna Jazgarska, Krzysztof Jakubowski, Krzysztof Kamiński, Leszek Kułakowski, Maciej Kostun, Maria Laskowska, Maria Różańska, Mirosław Węsiora, Piotr Maria Rogalski, Piotr Zabłocki, Sławomir Ostaszewski, Stanisław Składanowski, Stefan Korona, Urszula Śmiałek, Witold Bianga, Wojciech Jung i Xenyia Brik.

O Gdańskim Towarzystwie Fotograficznym:
W 2014 r. Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne obchodzi 67 lecie swojej działalności. Pierwszym prezesem został Kazimierz Lelewicz, uczeń Jana Bułhaka, m.in. członek Fotoklubu Wileńskiego. Deklarację członkowską nr 1 wypełnił 5.10.1949 r. Tadeusz Wański.

fot. Maria Różańska

GTF był też oddziałem gdańskim Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1948 r. w Sopocie zorganizowano wystawę fotografii ogólnopolskiej. Kolejne wystawy odbyły się w latach 1949, 1950 oraz 1951. Z innych wystaw w tych latach należy wymienić wystawę naukową „110 Lat Fotografii Artystycznej i Użytkowej”, „Ogólnopolską Wystawę Fotografii Artystycznej i Amatorskiej”, „Ogólnopolską Wystawę Fotografii Krajoznawczej”. Odbyły się też trzy wystawy zagraniczne.

Rozmach tych inicjatyw ograniczyła centralizacja wprowadzona w 1951 r., kiedy to na wzór sowiecki utworzono w Warszawie Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Zainteresowania GTF ograniczyły się wtedy do własnego ośrodka.

Od początku lat 60 XX w. GTF rozpoczął najbardziej owocny okres działalności. Największą imprezą fotograficzną organizowaną przez stowarzyszenie była Międzynarodowa Wystawa Fotografii Artystycznej, otwarta 10 lipca 1963 r. w gdańskim Dworze Artusa. Zwiedziło ją 20 000 osób. Kolejna wielka wystawa to I Salon Portretu Artystycznego 1964 r., otwarta w 1964 r.

fot. Urszula Śmiałek

W roku 1973 r. w Sao Paulo w Brazylii za całość nadesłanych prac GTF zdobył główną nagrodę i został uznany za najlepsze towarzystwo fotograficzne świata. Należy też wymienić złoty medal Federacji Sto¬warzyszeń Fotograficznych na Konfrontacjach i Promocjach Fotograficz¬nych w Uniejowie w latach 1981, 1983 i 1987 oraz Grand Prix na Ogólnopol¬skich Konfrontacjach Fotograficznych w Świdnicy w 1986 r. W latach 90 nastąpił kryzys.

Okres po 2001 r. to czas odnowy GTF. Możemy wymienić następujące wystawy oraz imprezy organizowane przez nas: wystawy doroczne GTF, konkursy miesiąca, liczne wystawy zbiorowe i wspólne wyjazdy plenerowe.

Największym dokonaniem GTF jest projekt „Gdańsk Odchodzący”, którego celem jest rejestracja odchodzących w niebyt obiektów architektury w naszym mieście. W 2008 r. udało się w wydawnictwie „Finna” wydać album pod tym samym tytułem. Na stałe współpracujemy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska - Domem Uphagena na ul. Długiej. Stowarzyszenie liczy obecnie ponad 40 aktywnych członków.

Adam Fleks, Prezes GTF