Link do opisu wydarzenia: Zmień się

Zmień się

Data: 14 czerwca 2024 r.
Godzina: 10:00
Miejsce: Miejski Teatr Miniatura al. Grunwaldzka 16, Gdańsk
Wstęp: Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 33 zł ulgowy
Organizator: Miejski Teatr Miniatura

Szczegóły wydarzenia

Opowieść o gąsienicy Zuzie, która bardzo chce się zmienić w motyla i robi wszystko, żeby to przyspieszyć. Akcja sztuki Agnieszki Kochanowskiej dzieje się w świecie owadów, a w czasie swojej wędrówki Zuza poznaje m.in. żuka gnojarza Ziutę, mrówki, pszczołę i komara. Każde z nich ma swój przepis na zmianę.

- Ta sztuka to moja reakcja na płynący zewsząd komunikat „zmień się”, „stań się lepszą wersją siebie” i wmawiane nam przekonanie, że można to zrobić niemal natychmiast i bez wielkiego wysiłku. Zależało mi, żeby pokazać, że zmiana jest naturalnym i w pewien sposób nieuniknionym procesem, ale wymaga cierpliwości i akceptacji tego, co jest, zanim się zmienimy. Więc będzie to też spektakl o docenianiu tu i teraz – opowiada Agnieszka Kochanowska, na co dzień kierowniczka literacka Teatru Miniatura.

- Dla mnie najważniejsze w teatrze dla małych dzieci jest tworzenie teatralnej rzeczywistości, która otacza ze wszystkich stron, jest bliska, namacalna, odbierana wszystkimi zmysłami i dzięki temu staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Tym razem zapraszamy widzów do wejścia w głąb poszycia leśnego i zobaczenia go z perspektywy naszych bohaterek gąsienicy i żuka – komentuje reżyserka Edyta Janusz-Ehrlich.

Przy tworzeniu tego niepowtarzalnego doświadczenia współpracują twórcy, którzy gwarantują wyjątkowy efekt. Jako scenograf debiutuje Marcin Zawicki, malarz, absolwent i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, zajmujący się malarstwem i instalacjami przestrzennymi w formie autorskich martwych natur. Z kolei muzykę i dźwięk, które mają otaczać widza ze wszystkich stron, tworzy Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium, autor nagradzanej muzyki do filmu i teatru (m.in. „Sala samobójców”, „Hejter”). Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, gdzie powstają przedsięwzięcia artystyczne twórców związanych z Miniaturą.

Zmień się!
na podstawie sztuki Agnieszki Kochanowskiej
reżyseria: Edyta Janusz-Ehrlich
dramaturgia: Agnieszka Kochanowska
scenografia: Marcin Zawicki
muzyka: Michał Jacaszek
obsada:
Zuza | Magdalena Bednarek
Ziuta | Edyta Janusz-Ehrlich
Mszyca, Meszek, Mrówki, Pszczoła | Kamil Marek Kowalski
Komar, Kłaczek, Mrówki, Pszczoła, Stary Motyl | Jakub Ehrlich
Scena Inicjatyw Aktorskich

Dla widzów od 4 lat i bliskich im dorosłych.

Gąsienica Zuza chce się zmienić – chce być inna, lepsza. Żuk gnojarz Ziuta uważa, że zmiana to fanaberia. Po co się zmieniać? Trzeba tylko toczyć swoją kulkę kupy. Takie jest życie. Która ma rację? A może obie ją mają?

„Zmień się” to opowieść o pragnieniu zmiany, pogoni za zmianą i zmianie perspektywy na zmianę. Ale też o wartości bycia tu i teraz, przyjaźni i akceptacji tego, co jest. Jako scenograf przy spektaklu debiutuje malarz Marcin Zawicki, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu inspiracje czerpane z przyrody są szczególnie bliskie. Muzykę z kolei komponuje Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki

Miejsce