GERTRUDA KUZIEMSKA-WILCZOPOLSKA pracuje w różnych technikach plastycznych: malarstwo, modelarstwo, tkanina unikatowa – gobelin, małe formy rzeźbiarskie i ceramika, a także malarstwo szkliwem na płytkach ceramicznych o dużych formatach. Studia artystyczne ukończyła na Wydziale malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom obroniła w 1960 roku. Od 1961 roku aktywnie uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in Stany Zjednoczone, Szwecja, Finlandia, Włochy, Wielka Brytania, Hiszpania).
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w tym m.in.:
* Nagrody Grand Prix 13. Puckiego Salonu Artystycznego ( 2016 r.).
* Nagroda od Prezydenta Gdyni za całokształt pracy artystycznej. z okazji 100 – lecia ZPAP (2011)
Ostatnie wystawy:
2017 Dworek Sierakowskich
2017 Towarzystwo Miłośników Gdyni
2019 Galeria ZPAP ul. Mariacka
Zaprojektowała medale:
Medal „ III Pielgrzymka do Polski Jana PAWŁA II” (1987)
„600-lecie Kanonizacji Św. Brygidy” (1991)
Medal Prezydenta Miasta Gdańska (2004)
- Twórcza chwila, przygoda kolorem to uczucie spełnienia. Malując jestem uspokojona, pocieszona i usatysfakcjonowana – tak o swoim malarstwie mówi Gertruda Kuziemska-Wilczopolska. Swoje przeżywanie i postrzeganie świata artystka przelewa na płótno i tkaninę unikatową, utrwala w ceramice i formach medalierskich, a mottem towarzyszącym jej w pracy artystycznej jest radość tworzenia.
- Całe życie towarzyszy mi radość tworzenia, operowania barwami i kształtami. Moje prace powstają i dojrzewają w długim okresie czasu, prace malarskie składają się z wielu warstw, nakładających się na siebie, przenikających wzajemnie – jak różne wątki w życiu… Staram się w nich pokazać wyczucie kompozycji – ja to nazywam „moim kręgosłupem”. Stosuję kontrasty – kolory ciepło-zimne, subtelności walorowe, różne płaszczyzny: małe i duże, także fakturę gładką i szorstką. Ważne są kropki i kreski czyli drgania. Lubię tzw. nawarstwienie kolorystyczne. Ciągle szukam! Pracuję przeważnie bardzo długo. Powinna być hierarchia ważności. Pauzy – ważne słowo, wprowadzam – jako uzupełnienie. Chcę pokazać współpracę różnych akcentów. Kolor ważny – powinien dźwięczeć – śpiewać. Wszystko to ma nam czule zagrać. Marzy mi się, aby między mną a widzem wytworzył się nastrój milczącej przyjaźni. Chciałabym zobaczyć szczęśliwy dom, w którym wiszą moje prace. Mają zapraszać do środka i wzrusza - dodaje artystka.
Wystawa prac Gertrudy Kuziemskiej-Wilczopolskiej potrwa do 20 sierpnia 2025 roku.