Link do opisu wydarzenia:  Wernisaż "Kto mi dał skrzydła, by tak latać"

Wernisaż "Kto mi dał skrzydła, by tak latać"

Data: 11 lipca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Salon Goldenmark w Gdańsku ul. Rajska 8, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Salon Goldenmark w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Bohaterami obrazów Iwony Ostrowskiej są ptaki – zwierzęta, które mogą być symbolem wielu ludzkich emocji czy stanów ducha. Nagradzana malarka zaprezentuje swoje dzieła w gdańskim salonie Goldenmark. Wernisaż wystawy już 11 lipca o godz. 18:00.

Jak przyznaje artystka, ptaki to nie tylko motyw przewodni jej prac, ale również medium przekazu emocji i abstrakcyjnych idei. Oddają one uczucia i stany ducha.

- Ptak może symbolizować wolność, lekkość istnienia, ale także tęsknotę i samotność. W moim kontekście obrazy mogą być metaforami poszukiwań czasu utraconego, chwytaniem ulotnych wspomnień, które jak ptaki, szybko przelatują przez nasze życie, pozostawiając tylko ślady w pamięci – mówi Iwona Ostrowska.

Obrazy są pełne niuansów oraz subtelnych przejść barw i form, które razem tworzą harmonijną całość. Jak przyznaje autorka, prace są zaproszeniem do introspekcji i refleksji nad ulotnością chwil.

– W malarstwie ptak staje się niemal medytacją na temat natury ludzkiego doświadczenia, gdzie każde pociągnięcie pędzla jest jak słowo, a całość kompozycji jak zdanie, które stopniowo odsłania przed nami głębsze znaczenie – mówi artystka.

Opieka kuratorska i koordynacja: Diana Stajszczak

Wystawę prac artystki można zobaczyć od 12 lipca do 30 sierpnia w gdańskim salonie Goldenmark.

Iwona Ostrowska jest absolwentką Wydziału Malarstwa Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Swoje obrazy prezentowała na 25 wystawach indywidualnych i ponad 120 wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w festiwalach i sympozjach sztuki we Włoszech, Turcji, Belgii, Tunezji, Niemczech, Grecji czy Anglii. Jej prace brały udział w wielu prestiżowych wystawach, m.in. w: Mark Rothko ART Centre w Dyneburgu (Łotwa), Muzeum Niepodległości w Warszawie czy Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Artystka współtworzy projekt artystyczny ProjectART, który podejmuje się popularyzacji sztuki różnych artystów w wielu miastach Polski. Działa również jako organizatorka i kuratorka wystaw oraz projektów ogólnopolskich. Jest prezesem fundacji Akademia Malesze, która jest miejscem promocji artystów i ludzi kultury. Otrzymała II Nagrodę Polskiego Radia w konkursie Vidical zorganizowanego przez Muzeum Plakatu w Wilanowie w Warszawie.

Goldenmark pomaga w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki. Blisko 80 artystów, których prace znajdują się w galerii Goldenmark, wypowiada się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.

Miejsce