Link do opisu wydarzenia: Walny-Teatr: Król i Błazen

Walny-Teatr: Król i Błazen

Data: 14 lipca 2024 r.
Godzina: 12:00
Miejsce: Oliwski Ratusz Kultury ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
Wstęp: Bilety 20 - 30 zł
Organizator: Fundacja Wspólnota Gdańska

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na przedstawienie oprawione w niezwykłą formę plastyczną, która wprowadzi widzów w świat lalek - marionetek podwodnych.

Spektakl "Król i Błazen" inspirowany dramatem Michela de Ghalderode "Eskurial" oraz fragmentami "Króla Leara" Szekspira jest próbą zrozumienia istoty roli i fenomenu gry w relacjach między ludźmi. Tę grę obnaża Śmierć… tu Śmierć Królowej powoduje (zakazaną) rozpacz Błazna, zakochanego w Królowej i obojętność Króla (też nie na miejscu). Każdy z nich próbuje utrzymać rolę, która w majestacie śmierci jest nie do utrzymania. Królowa - dzięki Śmierci - ma wgląd w rzeczywistą sytuację męża i kochanka. Oni zaś korzystając z narzędzi gry - wymiany ról - mogą otworzyć lekko wentyl bezpieczeństwa i zamieniając się rolami powiedzieć, co o sobie myślą. Niestety, zamiana ról kończy się dla jednego z nich tragicznie. Lecz czy to rzeczywiście jest tragedia, skoro i tak za wszystkie nici pociąga umierająca Królowa?

Spektakl "Król i Błazen" w wykonaniu Walny-Teatr, tekst Michael de Ghalderode, muzyka Witold Broda, pomysł i wykonanie Adam Walny, kostiumy Monika Malicka Kusak, marionetki Adam Walny.

Adam Walny - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej; reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu; dwadzieścia pięć lat na scenach Polski i Europy, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; autor wielu oryginalnych technik teatru przedmiotu (marionety podwodne, pałuby zmechanizowane, figury - instrumenty, lalki witrażowe, kino manualne). Założyciel Instytutu Teatru Przedmiotu w Policznej.

Spektakl dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

Bilety

Miejsce