Link do opisu wydarzenia: Triduum Paschalne w Wielką Sobotę

Triduum Paschalne w Wielką Sobotę

Data: 30 marca 2024 r.
Godzina: 22:00
Miejsce: Transmisja na www.gdansk.pl
Organizator: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej

Szczegóły wydarzenia

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Te trzy dni stanowią jedno święto. W liturgii uobecnia się tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Transmisja z kościoła św. Jana w sobotę, 30 marca, na kanale youtubowym Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej i na www.gdansk.pl. Początek o godz. 22.00. 

 

Odkryj tajemnicę Wielkiej Soboty i Niedzieli Wielkanocnej *

Sobota to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana.

Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym. Celem Wielkiego Postu było przygotowanie do głębokiego przeżycia tej wielkanocnej Eucharystii. Nie są to ceremonie wielkosobotnie, jak nieraz błędnie się mówi. Liturgia Wigilii Paschalnej jest celebrowaniem tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Składa się z czterech części. Każda z nich koncentruje się na innym symbolu nowego życia: świetle, słowie, wodzie i uczcie.

W dawnych wiekach doszło do tego, że liturgię Wigilii Paschalnej przesuwano na coraz wcześniejsze godziny w Wielką Sobotę. W końcu odprawiano ją w godzinach porannych. Wierni mówili o tych obrzędach: poświęcenie ognia i wody, traktując je jako coś mało istotnego. Zatarło się znaczenie najważniejszej Liturgii w ciągu roku! Papież Pius XII przywrócił w 1951 roku właściwy czas sprawowania Wigilii Paschalnej, czyli Wielką Noc Zmartwychwstania. Przepisy liturgiczne są jednoznaczne: „Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu, i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie”.

za Gość Niedzielny