Link do opisu wydarzenia: 	
Rozmowy o kolekcji. Spotkanie z Agatą Nowosielską

Rozmowy o kolekcji. Spotkanie z Agatą Nowosielską

Data: 16 maja 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: NOMUS Nowe Muzeum Sztuki w Gdańsku ul. Stefana Jaracza 14
Wstęp: wolny
Organizator: NOMUS

Szczegóły wydarzenia

NOMUS zaprasza do czytelni PION na spotkania związane z twórczością wybranych artystek i artystów, których prace stanowią część Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Organizowane przez kustoszki działu NOMUS – Nowego Muzeum Sztuki spotkania będą nie tylko okazją do poznania ich dzieł, ale także do zgłębienia procedur muzealnych, wymogów konserwatorskich oraz innych aspektów związanych z opieką nad dziełami sztuki w kolekcji

Czy istnieje malarstwo zaangażowane? Wątki krytyczne w twórczości Agaty Nowosielskiej.

Motywem przewodnim spotkania z Agatą Nowosielską będą wątki krytyczne obecne w jej malarstwie. Artystka przygląda się współczesności i za pomocą zaczerpniętych z wcześniejszych epok znaczeń nawiązuje do współczesnych dyskursów. Często sięga po znane w historii sztuki motywy i nadaje im własną interpretację. Jej prace trafnie diagnozują tematy równouprawnienia, relacji międzyludzkich oraz samotności w obecnej konsumpcyjnej rzeczywistości. Podczas spotkania zostanie zaprezentowany obraz „Róża” z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej (depozyt gminy Miasta Gdańska w zbiorach NOMUS - Nowego Muzeum Sztuki, Działu Muzeum Narodowego w Gdańsku).

Agata Nowosielska - ur. 1982 w Gdyni, malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. W 2006 roku uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin i Jarosława Baucia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała w Pracowni Yujiego Takeoki na Akademii Sztuk Pięknych (Hochschule für Künste) w Bremie, a w 2010 roku ukończyła Podyplomowe Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artystka debiutowała w 2004 roku w Galerii Klosz Art Jakuba Bielawskiego, a pierwszą indywidualną wystawę miała w Kolonii Artystów. W swoim dorobku ma udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 16.05.2024 (czwartek)
- czas: od godz. 18.00 do godz. 19.30
- miejsce: Dział NOMUS - Nowe Muzeum Sztuki, ul. Stefana Jaracza 1
- prowadzenie: Mariola Balińska, Agata Nowosielska

Miejsce