Link do opisu wydarzenia: Premiera "To, co pozostało"

Premiera "To, co pozostało"

Data: 16 maja 2025 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej plac Władysława Bartoszewskiego 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 15 zł
Organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

W piątek, 16 maja, o godzinie 18:00, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu muzealnej grupy teatralnej pt. „To, co pozostało”. Przedstawienie w reżyserii Darii Sudomir, to artystyczna próba spojrzenia na dramat wojny oczami młodego pokolenia – nie tego, które ją przeżyło, lecz tego, które próbuje ją zrozumieć i przekazać dalej jej sens.
Na zdjęciu widzimy pięć młodych osób pozujących na tle ciemnego tła, ubrane w stylizacje przypominające modę z lat 40. lub 50. XX wieku. Grupa uśmiecha się do aparatu, a jedna z dziewcząt trzyma porcelanową lalkę, co dodaje fotografii nostalgicznego i rodzinnego charakteru
„To, co pozostało” to opowieść o rzeczywistości młodych ludzi w czasach II wojny światowej, w różnych zakątkach kraju. O codzienności, w której było miejsce i na strach, i na smutki, i na radość, opowiada trójmiejska młodzież
fot. Agnieszka Stawrosiejko / MIIWŚ

Czytaj także: „Jej słowo. Jego słowo”. Mocny spektakl w ważnej sprawie na Scenie Malarnia

Spektakl „To, co pozostało” nawiązuje do 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Powstał w ramach III edycji warsztatów aktorskich organizowanych przez Dział Edukacji Muzeum II Wojny Światowej.

Warszawa, Piotrków Trybunalski, Kaszuby...

Akcja rozgrywa się w różnych zakątkach okupowanej Polski - w warszawskich ruinach, robotniczej dzielnicy Piotrkowa Trybunalskiego, kieleckich lasach partyzanckich oraz w kaszubskiej wsi.

Twórcy spektaklu opowiadają o losach młodych ludzi, którzy dorastają w brutalnej rzeczywistości tamtych czasów. Pokazują widzom bohaterów, którzy w trudnych czasach próbują odnaleźć sens istnienia, bliskość drugiego człowieka i jakiekolwiek poczucie normalności. Zabierają nas m.in. do warszawskiego domu państwa Sarnowskich – który latem 1939 roku wciąż jeszcze wypełniony jest zapachem kawy, świeżo oprawionymi tomami poezji i nadziejami na przyszłość. Choć nad Europą wisi widmo wojny, trwają przygotowania do 18. urodzin Gabrieli, najstarszej z trzech córek Teodora i Józefiny. Każda z dziewcząt jest na innym etapie życia. Już niedługo ich los zmieni się bezpowrotnie. 

- Podczas wspólnej zabawy z przyjaciółką na koncercie Gabrysia Sarnowska poznaje Leszka – literata z iskrą w oku. Wkrótce ich znajomość przerodzi się w głębsze uczucie, które będzie musiało przetrwać wyzwania związane z wojenną rzeczywistością... - opisują twórcy spektaklu.

Podobnie jak Adeli Malinowskiej – mieszkającej w robotniczej dzielnicy Piotrkowa Trybunalskiego przyszłej szwaczki, którą poznajemy w chwili, gdy chce od życia czegoś więcej - marzą jej się wspaniałe role teatralne, sława i światła reflektorów. Jej mama nie ma czasu na marzenia, ciężko pracuje i walczy, żeby przetrwać kolejny dzień. Gdy wybucha wojna, do ich ciasnego mieszkania wprowadzają się ciocia Celina – elegancka żona podporucznika Wojska Polskiego – oraz nieznajoma dziewczyna, której historia wciąż czeka na wypowiedzenie. Jak poradzą sobie zderzone z wojenną codziennością?

Głos młodego pokolenia

Na scenie zobaczymy uczniów trójmiejskich szkół ponadpodstawowych oraz studentów pomorskich uczelni, którzy pod opieką artystyczną Darii Sudomir – koordynatorki edukacji teatralnej w MIIWŚ, autorką scenariusza i reżyserii - stworzyli przejmującą i wielowarstwową opowieść. To, co powstało dzięki ich współpracy, nie jest jedynie artystycznym wydarzeniem – to również głos młodego pokolenia w sprawie historii, która mimo upływu lat wciąż oddziałuje na naszą teraźniejszość. 

Autorem udźwiękowienia do spektaklu jest Dominik Lehmann ze Studia Megafon, a całość zyskała nowoczesną formę – podczas przedstawienia wykorzystywane są efekty świetlne, w tym światła stroboskopowe, co dodaje emocjonalnej intensywności scenom.

Premiera 16 maja. Kiedy kolejne grania?

Premiera odbędzie się w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w siedzibie muzeum przy ul. Władysława Bartoszewskiego 1, w piątek, 16 maja, o godzinie 18:00. 

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w premierze, organizatorzy przygotowali pokaz specjalny w sobotę, 17 maja, o godzinie 17:00, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów (bilet uprawnia do priorytetowego wejścia na wystawę główną). Kolejne okazje, by zobaczyć przedstawienie młodzieży, to 20 i 21 maja, o godzinie 11:00.

Bilety można nabyć online pod adresem: bilety.muzeum1939.pl. Cena biletu normalnego wynosi 15 zł. Czas trwania przedstawienia: 3 godziny (plus 15-minutowa przerwa).

Spektakl dedykowany jest młodzieży od 13. roku życia. Może stanowić wartościowe uzupełnienie edukacji historycznej.

Czytaj także: Jechali 700 km, żeby zobaczyć „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże

Miejsce