Link do opisu wydarzenia: Pomorskie Dni Chopinowskie

Pomorskie Dni Chopinowskie

Data: 29 - 30 września 2023 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią, Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

czarny fortepian stojący na środku sali, w tle siedząca na krzesłach publicznośćfot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W dniach 29-30 września 2023 zapraszamy na jesienną edycję „Pomorskich Dni Chopinowskich” w Waplewie Wielkim.

29.09.2023 (piątek) / godz. 17.00
Koncert muzyki współczesnej

Małgorzata Walentynowicz – fortepian, keyboard

Julia Wolfe – East Broadway na midi keyboard i soundtrack (1993)
Nicole Lizée – Kubrick Études na fortepian, glitch i wideo (2016)
Pierre Jodlowski – Série Cendre na fortepian i soundtrack (2022)

Małgorzata Walentynowicz - Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej. Laureatka I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji. Nominowana do Classical:NEXT Innovation Award 2017 w Rotterdamie.

Często i chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi – jest pianistką w zespole Ensemble Garage z Kolonii oraz New European Ensemble z Hagi.

Występowała w wielu krajach podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, Ultraschall i MaerzMusik w Berlinie, Acht Brücken w Kolonii, Klangspuren w Innsbrucku, ECLAT Stuttgart, Rainy Days w Luxemburgu, Musica Strasbourg, Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, SPOR w Aahrus, KLANG, ISCM World New Music Days, Huddersfield Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum, Tzlil Meudcan w Tel Aviwie.

Wystąpiła w USA na zaproszenie Harvard University USA (zaproszenie Harvard Group for New Music), a także na zaproszenie uniwersytetów w Miami, UNT North Texas, Illinois i Urbana Champagne. Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Muzyki Nowej, Illinois Modern Ensemble i Ensemble Neofonia.

Dokonała nagrań dla wytwórni WERGO, DUX, Genuin (płyta otrzymała w 2017 roku nagrodę niemieckich krytyków muzycznych), Bôłt Records oraz polskich i niemieckich rozgłośni radiowych.

Była stypendystką Rządu Republiki Francuskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Alfred Toepfer Stiftung z Hamburga. Posiada stopień doktora habilitowanego sztuki i obecnie pracuje na stanowisku profesora na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

30.09.2023 (piątek) / godz. 17.00
Koncert muzyki klasycznej

Mateusz Krzyżowski – fortepian

Ignacy Jan Paderewski
Legenda A-dur op. 16 nr 5
Moment muzyczny op. 16 nr 6
Sarabanda op. 14 nr 2

Karol Szymanowski
Etiudy op. 4
Mazurki op. 50 nr 1-4

Fryderyk Chopin
Ballada g-moll op. 23
Scherzo b-moll op. 31
Nokturny op. 48
Polonez As-dur op. 53

Mateusz Krzyżowski - Edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.

Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi:
– I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022); zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie,
– I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy; nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą,
– I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina,
– półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,
– II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
– I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie,
– Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie,
– I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „per aspera ad astra”.

Koncertował w polskich filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Krakowskiej, kameralnej w Łomży, Sinfonia Baltica, czy siedzibie NOSPR oraz za granicą – m.in. we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.

W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records. Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.