Link do opisu wydarzenia: Piotr Czajkowski "Metro"

Piotr Czajkowski "Metro"

Data: 1 - 15 czerwca 2023 r.
Godzina: poniedziałek - piątek 9:00 - 19:00, sobota 10:00 - 14:00
Miejsce: PINAKOTEKA DESIGN Galeria Sztuki ul. Norwida 3, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: PINAKOTEKA DESIGN Galeria Sztuki
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

PINAKOTEKA DESIGN Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Piotra Czajkowskiego "Metro", którą oglądać możemy od 2 do 15 czerwca 2023 r., wernisaż odbędzie się 1 czerwca 2023 r. o godz. 19.00.

obraz: namalowane niebo z napisami

plakat promujący wystawę Piotra CzajkowskiegoWernisaż: 1 czerwca 2023 r. godz. 19:00

Online Preview: 31 maja 2023 r. godz. 19:00

Paryż! Metropolitalny pępek Europy. Artysta zapełnia obszar płótna nazwami stacji paryskiego metra. Ciągi nazw tworzą napięcia, przywołują wspomnienia i marzenia. Zapraszają do indywidualnego odczytania miasta, do przyjrzenia się jego tkance, do lektury śladów przeszłości, niuansów politycznych i topograficznych.

Piotr Czajkowski, rocznik 1973, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 1999 roku obronił rozszerzoną pracę dyplomową w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Tadeusza Śliwińskiego, Pracowni Projektowania Druku na Tkaninie prof. Marii Zielińskiej i Pracowni Rzeźby prof. Andrzeja Jocza. W roku 2020 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Przedmiotem jego rozprawy habilitacyjnej był cykl obrazów i rysunków „Metro”, który artysta rozpoczął w 2012 roku. Od 1999 roku pracuje jako wykładowca w Instytucie Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz łódzkiej ASP. Premierowa odsłona cyklu „Metro” odbyła się w Alliance Française w Łodzi w 2013 roku. Artysta swoje prace prezentował podczas licznych prestiżowych wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Salon Des Beaux-Arts w Carrousel du Louvre w Paryżu oraz na wystawie Art Capital w Grand Palais – Salon des Artistes Indépendants i Salon Comparaisons w Paryżu. Brał też udział w ważnych dla świata sztuki wydarzeniach, takich jak Spectrum Miami / Art Basel, Dekumo Stuttgart czy Warszawskie Targi Sztuki. Prace Czajkowskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.