Link do opisu wydarzenia: PC Drama

PC Drama

Data: 28 maja 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Klub Żak ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk
Wstęp: Bilety 20 zł - 30 zł
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

młoda kobieta pozująca na plaży

Nz. Dorota Androsz fot. Jacek Szycht

autorka: Sibylle Berg | tłumaczenie: Iwona Nowacka | reżyseria i wykonanie: Dorota Androsz | przestrzenie dźwiękowe, muzyka na żywo: Maja Miro | tkanka wizualna, wizualizacje: Artur Lis

Czytanie performatywne współczesnego dramatu niemieckiego, wybranego przez branżowy miesięcznik „Theaterheute" najlepszą sztuką sezonu artystycznego 2020/21. Ta błyskotliwie napisana i boleśnie ironiczna opowieść przypomina strumień świadomości; bohaterka (bohaterki?) leżąc na łożu śmierci, patrzy wstecz na całe swoje życie oraz na świat, w jakim przyszło jej funkcjonować. Młoda buntowniczka zmienia się tu z czasem w bezrefleksyjną przedstawicielkę zachodniej klasy średniej, zamieniającą ideały na przywileje względnie dostatniego życia, próbującą wypełnić wewnętrzną pustkę poczuciem sukcesu – mierzonego kategoriami niesprawiedliwego świata, który jeszcze przed chwilą pragnęła zburzyć.

- Tekst wydaje się zbierać te wątki, które zawsze były autorce drogie: sporo mówi się tu o niezgodzie na status quo zbudowane na fundamentach rynkowego liberalizmu i takiego podziału społecznych korzyści, że przypadają one w udziale głównie mężczyznom – pisał o sztuce Piotr Olkusz w „Dialogu”. – Słychać echa alterglobalistycznej krytyki, z której znana jest Sibylle Berg, mowa jest o kryzysach uchodźczych, ale i o seksualnych frustracjach bohaterów i bohaterek, którzy otępienie gotowi byliby nazywać nostalgią. Sporo miejsca poświęca się także ekologii i oskarżeniu pokolenia „które zrujnowało planetę, [pokolenia] budowniczych kupy złomu, którą zostawiają młodzieży w spadku”.

Czytanie sztuki Sibylle Berg – jednej z najważniejszych niemieckojęzycznych dramatopisarek i intelektualistek – przygotuje Dorota Androsz, reżyserka, performerka i aktorka Teatru Wybrzeże. Ma ona swoim koncie m in. spektakl „Koniec miłości" Pascala Ramberta, zrealizowany w Teatrze Polskim im. Konieczki w Bydgoszczy. Na PC Dramie wyreżyserowała ona dotąd „W nogach za krótka” Katji Brunner (2018 rok), „Po nas choćby kosmos” Sibylle Berg (2020) oraz „Maria Magda” Svenji Violi Bungarten (2021).

Bilety:
30 zł - bez zniżek
25 zł – zniżka na Kartę Do Kultury
20 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów
Bilety bez zniżek można kupować w sklepie internetowym. Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem. Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl