Link do opisu wydarzenia: Noc Muzeów w ECS / Corten night

Noc Muzeów w ECS / Corten night

Data: 18 - 19 maja 2024 r.
Godzina: 19:00 - 01:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 0 - 1 zł
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Animacje na wystawie stałej, spacer po wystawie Stocznia z dawnym stoczniowym socjologiem w roli przewodnika, warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, silent disco, DJ i chillout music, projekcje filmowe i bookcrossing – to tylko niektóre atrakcje w Noc Muzeów 2024 w Europejskim Centrum Solidarności. Hasło wywoławcze wieczoru brzmi Corten Night (corten nocą). Sprawicie nam prawdziwą radość, gdy zadbacie o akcenty modowe inspirowane bryłą budynku ECS lub jego kolorem.

Nieprzypadkowo corten – rdzawa blacha, która pokrywa budynek – jest bohaterem tej nocy. W tym roku świętujemy jubileusz 10 lat obecności ECS przy placu Solidarności 1.

Bilety na wystawę stałą i wystawę Stocznia tej nocy w superpromocyjnej cenie 1 zł.
Reszta atrakcji – wstęp wolny.
Spędź Noc Muzeów 2024 w Gdańsku, w ECS!

Program wydarzenia:

19.00–1.00
Zwiedzanie wystawy stałej i wystawy Stocznia
/ bilet na każdą z wystaw: 1 zł
/ kasy biletowe czynne do północy
W ECS prezentujemy najnowszą historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, uniwersalną opowieść o spełnionym marzeniu wolności. Dzięki mnóstwu zdjęć, filmów, materiałów interaktywnych oraz rekwizytów, zwiedzający doświadczają atmosfery przeszłości.
Tej nocy na wystawie stałej będą czekać na zwiedzających atrakcje, bo do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS z projektem Wystawa mówiona (20.00–23.00). Poznacie ich po niebieskich koszulkach, a znajdziecie przy niektórych eksponatach, gdzie będą dzielić się autorskimi opowieściami.
Na wystawie Stocznia gratka – spacer z przewodnikiem, w rolę którego wcieli się dawny socjolog stoczniowy (szukaj w programie, 19.30).
Uwaga! Czas oczekiwania w kolejce do kasy biletowej umilimy Wam filmem o powstawaniu budynku ECS, koniecznie obejrzyjcie!

Corten foto | instapoint
/ ogród zimowy, drewniana wyspa obok Wydziału Zabaw (parter)
Zrób sobie zdjęcie, umieść na swoim profilu, dodaj hasztag #ECS.
Sesję fotograficzną będzie umilał DJ i chillout music.

Cortenowa tablica
/ ogród zimowy, obok miejsca warsztatowego (parter)
Zapraszamy do akcji-animacji. Dokończ zdanie:
Jestem w ECS, bo…
Jak widzę ECS, to…
ECS kojarzy mi się z…
Z kartek z odpowiedziami powstanie cortenowa tablica.

Bookcrossing
/ ogród zimowy przy windach (parter)
Dla pasjonatów historii i czytelnictwa dostępne będą książki, które czekają na nowego właściciela. Wybieraj do woli i daj im nowe życie!

19.00–21.00
Cortendziełko | warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła
/ ogród zimowy (parter)
To miejsce pomyślane jako atrakcja dla rodzin z dziećmi i wszystkich miłośników rękodzieła, niezależnie od wieku. Podczas warsztatów będziemy przygotowywać nakrycia głowy, maski, broszki, breloczki i inne precjoza inspirowane bryłą i kolorem budynku ECS.
Na zakończenie, czyli o godz. 21.00 – cortenportret, wspólne zdjęcie z modowymi akcesoriami w stylu ECS.

19.30
O Stoczni Gdańskiej okiem socjologa | spacer subiektywny po wystawie Stocznia
/ wystawa Stocznia (parter)
Takiego spaceru jeszcze u nas nie było! Specjalnie z okazji Nocy Muzeów w rolę przewodnika po wystawie Stocznia | Człowiek, Przemysł. Miasto wcieli się Zbigniew Szczypiński – dawny stoczniowy socjolog, szef Biura ds. Osobowych i Analiz Społecznych Stoczni Gdańskiej, który w zakładzie przepracował 18 lat, a dziś jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej.

począwszy od 19.30, zawsze 30 minut po pełnej godzinie
Stocznia Movie | projekcja filmu dokumentalnego
/ audytorium (parter)
Zapraszamy na dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej. Film ukazuje historię Stoczni Gdańskiej, począwszy od powojennej kondycji zakładu na tle zniszczonego Gdańska, poprzez okres pełnej prosperity Stoczni Gdańskiej w latach 70., kiedy to zakład stał się chlubą narodowej gospodarki i jednym z największych producentów statków na świecie, aż po historyczny strajk w sierpniu 1980 roku.
realizacja | Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz
muzyka | Irek Wojtczak
czas trwania | 30 minut
godziny emisji | 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30, 00.30

20.00–22.00
Corten party | silent disco
/ biblioteka (1 piętro)
Wpadnij na imprezę taneczną, okazja niepowtarzalna, bo corten party zaplanowaliśmy w scenografii pięknej biblioteki. Na każdą uczestniczkę i każdego uczestnika będą czekać słuchawki bezprzewodowe. Z trzech ścieżek dźwiękowych samodzielnie wybierzesz jedną, na którą będziesz miał ochotę.

Miejsce