Link do opisu wydarzenia: Noc Muzeów 2024 w NCK

Noc Muzeów 2024 w NCK

Data: 18 maja 2024 r.
Godzina: 19:00 - 22:00
Miejsce: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku ul. Korzenna 33/35, Gdańsk oraz Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

Ratusz Staromiejski w Gdańsku to obiekt wyjątkowy. W obecnej formie wzniesiony w końcu XVI wieku, jest jednym z nielicznych obiektów zabytkowych w Gdańsku, który szczęśliwe przetrwał pożogę ostatniej wojny. Jego wnętrza kryją bezcenne zabytki jak: XVI-wieczny portal w sieni, renesansową arkadę z ok. 1560 r. i wyposażenie Sali Mieszczańskiej.

W Noc Muzeów zapraszamy „W podróż po Ratuszu”. Odkryjemy wspólnie wnętrza Ratusza Starego Miasta w niepowtarzalnej podróży językowej! Słowo ma moc, dlatego tym razem zapraszamy do poznania naszego Ratusza poprzez wyjątkowe opowieści i narracje. Na naszych gości będą czekały fascynujące oprowadzania w języku polskim, ukraińskim oraz polskim języku migowym (PJM):

W programie wieczoru znajdą się oprowadzania po zabytku w różnych językach:

  •     godzina 19:00 – oprowadzanie familijne w języku polskim  
  •     godzina 20:00 – oprowadzanie familijne w języku ukraiński    
  •     godzina 21:00 – oprowadzanie w języku polskim wraz z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM)

Poznaj świat zabytków w języku osób Głuchych | godz. 19.00-21.00 | Gabinet Burmistrza
Interaktywne zabawy w polskim języku migowym (PJM) przeznaczone dla dzieci i dorosłych - otwarte warsztaty w godzinach 19.00 – 21.00

Wystawa "Do Zobaczenia" | Galeria NCK

Spotkanie się z artystami Adrianą Majdzińską i Czesławem Podleśnym, którzy oprowadzą po swojej wystawie pt.: ”Do zobaczenia”. Wystawa "Do zobaczenia" prezentuje instalacje i rzeźby, które zapraszają gości do podążania za towarzyszącą artystom twórczą myślą. Odwiedzający mają okazję doświadczyć emocji podobnych do tych, które związane są z procesem tworzenia.

Artyści o swojej wystawie mówią: ”to wprowadzenie widza w świat naszej sztuki. Chcielibyśmy, by oglądający zauważył, jak obserwacja świata wpływa na temat i formę prac. Żyjemy w czasach wielkich przemian cywilizacyjnych, kulturowych i technicznych. Jesteśmy ciekawi czy widzowie podążą drogą naszych inspiracji”.

Oprowadzania autorskie w języku polskim:

  •     godzina 19:00
  •     godzina 20:00    
  •     godzina 21:00

     Koordynatorki: Ewa Jasińska, Natalia Szulga, Justyna Szybalska
 

Centrum św. Jana | godz. 19.00-00.00

Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Centrum św. Jana będzie:

Oprowadzanie po Centrum św. Jana | godz. 19.30-23.30

oprowadzania o godz.: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30

Opowieści „z krypty”. Centrum św. Jana mieszczące się w dawnym kościele św. Jana od 1995 r. jest zarządzane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury pełniąc funkcję centrum kultury w tym wyjątkowym, historycznym wnętrzu. Podczas wieloletniej odbudowy i konserwacji obiekt był niejednokrotnie  polem badań archeologicznych. Podczas tych prac odnajdywane były artefakty, które odkryjemy przed Państwem tej szczególnej Nocy: zajrzymy do krypty, zobaczymy  fragmenty  grobowych ubiorów: dziecięce czepki i sukienkę, a także elementy codziennego życia takie jak: monety np. szeląg Zygmunta III Wazy z 1626 r., fragmenty fajek, koraliki.
Oprowadzanie: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

Koncert organowy | godz. 22.00

Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej do kościoła św. Jana w Gdańsku, ob. Centrum św. Jana powrócił instrument organów bocznych zrekonstruowany na podstawie opisów oryginalnego instrumentu wykonanego przez Johanna Friedricha Rhode  w latach 1760-61. Podczas Nocy Muzeów będzie można usłyszeć brzmienie instrumentu w historycznym wnętrzu.

Organistka: dr Renate Stivrina (Łotwa)

Zwiedzanie wieży | godz. 19.15-23.30 (wejście co 30 min.)
Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić wnętrze wieży, na szczycie której można podziwiać panoramę Gdańska w odsłonie nocnej i dzwon zegarowy z 1543 r. W drodze na górę również są atrakcje takie jak garderoby dla artystów czy odnowione poddasze.

Oprowadzenie: studentki współpracujące z Działem Opieki nad Zabytkami NCK

Dodatkowo:

  • pokaz modelu 3D – model wykonany metodą skanowania w czasie digitalizacji kościoła  pokazuje na ekranie całą bryłę obiektu „przenikając” przez jej mury.
  • samodzielne zwiedzanie Centrum św. Jana z aplikacją AR – korzystanie z aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością przenosi widzów do przeszłości  pokazując wnętrze kościoła, historyczne postacie i wydarzenia.

Koordynatorki: Iwona Berent Kierowniczka, Dominika Król

Miejsce