Link do opisu wydarzenia: Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha"

Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha"

Data: 18 czerwca 2024 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku ul. Świętojańska 72, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Szczegóły wydarzenia

Program:

Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga e-moll BWV 548
Vater unser im Himmelreich BWV 682

Johannes Brahms – O Traurigkeit, o Herzeleid

August Gottfried Ritter – Mache dich, mein Geist, bereit (Straf´ mich nicht in Deinem Zorn)
Geh aus, mein Herz, und suche Freud
Gib dich zufrieden und sei stille
Sonata e-moll op. 19

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Jarosław Tarnawski - Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak. W latach 2005-2007 odbył studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. W roku 2012 ukończył ponadto studia w Musikhochschule Lübeck w klasie prof. Arvida Gasta, natomiast w 2016 studia solistyczne (Konzertexamen) w Hochschule für Musik w Detmold pod kierunkiem prof. Martina Sandera. Od 2006 roku jest pracownikiem artystycznym poznańskiej Akademii Muzycznej, obecnie na stanowisku adiunkta.

Jest laureatem nagród na licznych konkursach organowych: Międzynarodowy Konkurs im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2000 - wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy w Brnie (2002 – wyróżnienie), Międzynarodowy Konkurs Organowy “Westfalen-Lippe” w Bochum (2005 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Kurta Bosslera w Heidelbergu (2011 – 2. nagroda), Międzynarodowy Konkurs Organowy Schramberger Eberhard Friedrich Walcker Preis 2012 (2. nagroda). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dwukrotnie), jak również niemieckiej fundacji Possehl-Stiftung. W roku 2015 został wyróżniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jego wychowankowie – studenci klasy organów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach organowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Wszystkie koncerty z cyklu odbędą się: 14/05, 21/05, 28/05, 4/06, 11/06, 18/06.

Współorganizatorzy:
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku

Miejsce