Link do opisu wydarzenia: Łaskawość Tytusa: premiera w Operze Bałtyckiej

Łaskawość Tytusa: premiera w Operze Bałtyckiej

Data: 7 października 2023 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, Gdańsk
Organizator: Opera Bałtycka
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Plakat promujący operę Łaskawość TytusaOpera Bałtycka rozpoczyna nowy sezon od premiery operowej. W sobotę 7 października na gdańskiej scenie będzie można zobaczyć operę W. A. Mozarta Łaskawość Tytusa w reżyserii Mai Kleczewskiej, pod kierownictwem muzycznym Yaroslava Shemeta. Jest to pierwsze wystawienie tego tytułu w historii Opery Bałtyckiej.

Łaskawość Tytusa to ostatnia opera Mozarta, napisana przez kompozytora na dwa miesiące przed śmiercią. Skomponowana została na zamówienie i uświetnić miała uroczystości koronacyjne cesarza Leopolda II na króla Czech. Libretto opowiada Tytusie Flawiuszu, cesarzu rzymskim z I wieku n.e. Początkowo utwór miał być pochwałą dobrego władcy.

Reżyserka spektaklu Maja Kleczewska, podobnie jak w innych swoich realizacjach, również w Łaskawości Tytusa poszukuje lokalnego kontekstu dla opowiadanej historii.

W kontekście niedawnej historii Gdańska - perspektywa staje się zupełnie inna i ona determinuje współczesne przeczytanie utworu – mówi Kleczewska w rozmowie, która znajdzie się w programie spektaklu.

Maja Kleczewska jest reżyserką docenianą i wielokrotnie nagradzaną w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych. Znana jest głównie ze swoich inscenizacji przygotowanych dla teatrów dramatycznych, jednak Łaskawość Tytusa nie jest jej debiutem operowym. Współpracowała m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową reżyserując operę Głos ludzki Francisa Poulenca czy dramatoperę Oresteja Agaty Zubel.

Kierownikiem muzycznym premiery jest Yaroslav Shemet, od stycznie 2023 roku pełniący funkcję dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej. Scenografię przygotowuje Justyna Łagowska, kostiumy Konrad Parol. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Kaya Kołodziejczyk. Projekt plakatu przygotowała Joanna Ambroz.

W. A. Mozart "ŁASKAWOŚĆ TYTUSA"
premiera w Operze Bałtyckiej 7 PAŹDZIERNIKA 2023
kolejne spektakle: 8, 10, 13-14 października 2023

REALIZATORZY
kierownictwo muzyczne Yaroslav Shemet
reżyseria Maja Kleczewska
scenografia Justyna Łagowska
kostiumy Konrad Parol
choreografia Kaya Kołodziejczyk

OBSADA
Tytus Aleksander Kunach / Jacek Szponarski
Vitelia Aleksandra Orłowska / Aleksandra Kubas-Kruk
Servilia Natalia Stepaniak / Marta Huptas
Sesto Elżbieta Wróblewska / Gabriela Celińska-Mysław
Annio Jakub Foltak / Daniel Oktawian Piotrowski
Publio Michał Romanowski
Oraz Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Bilety dostępne w kasie Opery i na www.operabaltycka.pl