Link do opisu wydarzenia: Finał konkursu „rezydencja/premiera 2009” - „Infantka”

Finał konkursu „rezydencja/premiera 2009” - „Infantka”

Data: 25 czerwca 2009 r.
Godzina: 19.00
Miejsce: Klub Żak, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197
Wstęp: Bilety na pojedynczy spektakl: 20,- normalny; 15,- ulgowy; 10,- zniżkowy
Organizator: Klub Żak

Szczegóły wydarzenia

4 września 2008 roku Klub ŻAK ogłosił ogólnopolski konkurs na projekt spektakli (solo, duet, grupa/teatr) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. W czerwcu zostanie zaprezentowany ostatni spośród pięciu zwycięskich projektów – „Infantka” grupy teatralnej w składzie: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk - Agnel, Dominika Suchecka, Andrzej Wełmiński.

Do konkursu zgłoszono szesnaście projektów, z czego połowę stanowiły trójmiejskie przedsięwzięcia (konkurs miał charakter ogólnopolski i wszystkie projekty były traktowane jednakowo, bez względu na siedzibę artysty). Siedem projektów (w tym trzy trójmiejskie) zostało poddanych ocenie komisji złożonej z pracowników programowych Klubu. Ocenie podlegały wyłącznie same projekty zgłoszonych spektakli (na podstawie opisu i kosztorysu). W konkursie nie było kryterium doświadczenia, stażu na scenie, dorobku artystycznego etc.

O spektaklu:
Infantka
reżyseria: Anna Piotrowska, Małgorzata Matuszewska
choreografia: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk – Agnel
wykonanie: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk - Agnel, Dominika Suchecka
komentator: Andrzej Wełmiński
koordynator: Mirella Gliwińska
projekt świateł: Karol Getler
muzyka: Luigi Boccherini, Marin Marais, Mr. de Sante Colombe, nagranie Fandango L Boccheriniego: gitara: Leszek Potasiński, klawesyn: Monika Raczyńska
„Infantka wedle Velazqueza. Ile ich było w moim życiu! Odkryłem w nich „atrapy Śmierci“. Widma wyłaniające się z okrutnej, zgrzebnej pustki płótna.“ /Tadeusz Kantor/
Spektakl trio jest inspirowany obrazem Tadeusza Kantora „Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza”. Choreografia wykorzystuje i transponuje język tańców: flamenco, tańca dworskiego i orientalnego. Wybrane akcje inspirowane są środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru Tadeusza Kantora. W pustym pokoju malarza pojawia się Infantka. Wkrótce przybędą kolejne dwie. Każda z nich uosabia jeden z głównych rysów postaci: hiszpańskiej narodowości i dumy (Infantka ze spektaklu Tadeusza Kantora „Dziś są moje urodziny“), dworskiej etykiety (Infantka z obrazu Velazqueza) oraz widmowej „limfatycznej cielesności“ (Infantka z obrazów Tadeusza Kantora). Spotkanie Infantek, z których każda uważa się za jedynie prawdziwą, generuje konflikt postaci (wewnętrzny i zewnętrzny). Całość obejmuje klamrą pojawienie się postaci, która nie będąc tancerzem, otwiera i zamyka spektakl lakoniczną wypowiedzią. W spektaklu zostaną wykorzystane utwory z filmu „Wszystkie poranki świata“ A. Corneau, Fandango L. Boccheriniego (nagranie specjalne na potrzeby projektu) oraz zapis dźwięku starej, orientalnej pozytywki.

O artystach:
Romana Maciuk - Agnel - tancerka, choreograf, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Ardente Sole”. Od 2006 r., wraz z powołaniem nowej instytucji kultury Miasta Krakowa, jest Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, bezpośredniego kontynuatora działalności „Ardente Sole”. W sierpniu 2000 r. zorganizowała na Wawelu pierwszy na świecie festiwal Tańców Dworskich. W kwietniu 2009 r. została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest absolwentką Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, ale swoje umiejętności w zakresie tańca charakterystycznego oraz tańców historycznych i dworskich zdobyła we Francji. Naukę podjęła w Paryżu, najpierw w Le Ballet Legendaire d’Ile de France, następnie w zespole tańców średniowiecznych i renesansowych Le Bal Pare, wieńcząc szkolenie zajęciami z tańca barokowego w VII konserwatorium w Paryżu oraz doświadczeniem w Theatre Baroque de France. Swoje zainteresowania tańcem pogłębiła zarówno poznając jego indoeuropejskie źródła, ucząc się klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam w Madrasie, jak i kończąc studia na wydziale historii sztuki Uniwersytetu Sorbony w Paryżu. Artystyczne życie zawodowe przez wiele lat dzieliła między Polskę a Francję. Współpracowała z wieloma wybitnymi osobowościami świata baletu i muzyki jako choreograf, tancerka i reżyser, wielokrotnie zatrudniana w teatrach i operach. Współpracowała m. in. we Francji: z Theatre Champs Elysees, Theatre Atrelier Lyrique w Tourcoing, w Amsterdamie: Koncertgebuow, w Krakowie: Teatr im. Słowackiego, Teatr Ludowy, Teatr „Groteska”, Teatr Stu, w Warszawie: Warszawska Opera Kameralna, Teatr Rampa oraz Zamki Królewskie w Krakowie i Warszawie. Laureatka nagród w Polsce i Francji, autorka publikacji dotyczących zagadnień tańca historycznego, prowadzi również działalność pedagogiczną wykładając m. in. w Katedrze Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej w Krakowie oraz studiów „Choreografia i techniki tańca” w łódzkiej Akademii Muzycznej.

Małgorzata Matuszewska - tancerka, choreograf, założyciel Teatru Tańca Nie Tylko Flamenco (TTNTF) oraz szkoły tańca Studio Tańców Orientalnych i Flamenco. Tańcem flamenco zajmuje się od 1990 r. Uczęszczała na kursy prowadzone przez wielu słynnych tancerzy flamenco, m. in. Mercedes Ruiz, Carmen Lanzano, Pastora Galvan, Andrés Marín, Antoniete, Alicia Márquez. Brała udział w kursach organizowanych w ramach słynnego festiwalu Arte Flamenco w Mont de Marsan (Francja), uczęszczała na indywidualne zajęcia prowadzone przez tancerzy z zespołu Cristiny Hoyos w Museo de Baile Flamenco w Sevilli, uczęszczała na zajęcia legendarnej tancerki flamenco Matilde Coral z zakresu dawnej estetyki tańca flamenco w ramach XIII Festival de Jerez. Oprócz tańca flamenco zapoznawała się z licznymi formami sztuk tańca orientalnego, teatru i improwizacji m. in. tańca hinduskiego, japońskiego butoh, tańca brzucha, tańca indonezyjskiego, pantomimy. Współpracowała jako tancerka i choreograf z licznymi teatrami, m. in. Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Opera Nova w Bydgoszczy. Brała udział w wielu projektach autorskich jak np. spektakl T. Kaliny „Katapulta”, spektakl A. Chodakowskiej „Zmienność róży”, czy projekt cygańskiego wokalisty Dżani. Uczestniczyła w licznych produkcjach i dyplomach artystycznych, filmach, współpracowała z telewizją również jako konsultant w dziedzinie flamenco. Jest twórcą i kierownikiem artystycznym wszystkich projektów TTNTF, prowadzi szeroką działalność dydaktyczną, jest również autorem tekstów poświęconych sztuce flamenco. Współpracowała ze wszystkimi znaczącymi wykonawcami flamenco w Polsce oraz wybitnymi muzykami klasycznymi. Oprócz własnej szkoły prowadzi liczne warsztaty tańca flamenco na terenie całej Polski.

Anna Piotrowska - tancerka, choreograf, instruktor tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (www.eferte.pl), założycielka „mufmi teatr tańca" w Warszawie (od 1995 r.). Ukończyła m. in. kurs instruktorski tańca współczesnego w Krakowie. Pomysłodawca i koordynator: wieczorów tanecznych mufmi teatr tańca, Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego PolemiQi, Warszawskiego Wieczoru Tańca Współczesnego kierunek.(0-22).taniec, polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu SoloDuo Dance Festival w Budapeszcie, warsztatów choreograficznych eferte_LABORATORIUM CHOREOGRAFII, letnich warsztatów tanecznych na Kaszubach, programu British 4 Polish Dance - kierunek.Londyn_Warszawa, kierunku.(Europa.Warszawa).taniec, kierunku.Budapeszt_Warszawa.taniec, ATAKU PRZESTRZENI - warsztaty i improwizacje w różnych przestrzeniach architektonicznych. Laureatka „SoloDuo Dance Festival" (Budapeszt 2005/2006), juror tego Festiwalu (2007). Stypendystka British Council Awards 2004 - Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca m. in. Koncentrat "2MORELESS". Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Uczestniczyła jako gość w Gramigna Festival (Palermo 2007), International Poesifestival (Sztokholm 2007), Nu Dance Fest (Bratysława 2007/2008), wielokrotny gość festiwalu SoloDuo Dance Festiwal w Budapeszcie. Reżyser ruchu w przedstawieniach Pawła Kamzy dla wielu teatrów dramatycznych (Szczecin, Kraków, Legnica), zrealizowała dwie autorskie produkcje dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu pt.: „farfalla" i „6 / 9". Na zaproszenie Śląskiego Teatru Tańca - gość programu APAP VI, advancing performing arts project, w ramach tego programu powstało solowe przedstawienie „Look 4 faces", prezentowane na scenach w Bytomiu, Berlinie, Brukseli i Warszawie. Ostatnia produkcja to węgiersko-polskie przedstawienie wg koncepcji, reżyserii i choreografii pt. „walk_2_corner" (duet dla Art of Movement Theatre z Budapesztu).

Dominika Suchecka - jest jedną z najciekawszych osobowości scenicznych tańca orientalnego w Polsce. Występuje zarówno jako solistka, jak i zespołowo. Brała udział m. in. w spektaklu Jasmin Mazloum „Tajemnica Księżniczki”. Trenowała wschodnie sztuki walki (judo i wu-shu), uczyła się tańca modern, bollywood i flamenco. Od 2001 roku zajmuje się tańcem brzucha, zarówno tradycyjnym Bellydance, jak i współczesnym Tribal. Kształciła się w Polsce m. in. u Jasmin Mazloum, jaki i za granicą u licznych tancerzy takich jak: gwiazdy zespołu Bellydance Superstars, Petite Jamilla, Rachel Brice, Kami Liddle, Moria, Smantha Hasthorpe, Orit Maftsir, Ehab Atia, Munique Neith, Sadie czy Morroco. Prowadzi kursy tańca na terenie całej Polski.

Andrzej Wełmiński – aktor Teatru Cricot 2, współpracował z Tadeuszem Kantorem, w latach 1973 - 1990 brał udział we wszystkich realizacjach i tournee Teatru Cricot 2. Absolwent wydziału grafiki krakowskiej ASP (dyplom u prof. Włodzimierza Kunza, 1977). Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Udział w wystawach, m. in.: „Malarze Teatru Cricot 2”, Palazzo delle Espozitioni, Rzym 1979; „Artyści Galerii”, Galeria Foksal, Warszawa 1984; oraz wystawy indywidualne, m. in. w Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory, Starmach Gallery, Warszawa-Kraków 1990; „ChaOs”, Miejska Galeria Sztuki - Częstochowa 2002; „…cisza, nikt nie woła”, Galeria Krzysztofory, Kraków 2004, Galeria Arsenał, Poznań 2004, „VITRIOL”, Galeria BWA Rzeszów 2006. Aktor, reżyser. Twórca spektakli: „Manjacy”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 1993; „Ameryka czyli nie oglądaj się za siebie”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 1995; „Demon ruchu”, Teatr Polski w Bydgoszczy, 1996; “Rzeźnia” wg S. Mrożka - spektakl - Teatr Polski, Bydgoszcz, 1997; „Da liegt der Hund begraben - Germanias Halluzinationen” spektakl - Theater Rampe, Stuttgart; scenografia do spektaklu muzycznego „De Dolende Ney“ – Amsterdam 1999. „Hydromaschinen Prozession” teatralna akcja plenerowa w ramach imprezy „stadt im fluss” na zamówienie władz miasta Esslingen – Esslingen, 2005; „minęło, minęło, i tak przeminą wszystkie historie…”, Aktorzy Teatru Cricot 2, 2007. Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące historii, teorii (filozofii) oraz praktyk scenicznych teatru Cricot 2. W takich miejscach jak: Stuttgart, Romainmotier, Rote Fabryk Zurych, Scuola Teatro Dimitri Verscio, Loughborough University UK.

Realizacja: Agata Brzóska

Sprzedaż i rezerwacja biletów - tylko w Klubie ŻAK. Kasa czynna codziennie: g.15.00 - 21.00, w sb i nd od g.16.00 (kasa@klubzak.com.pl; 58 344 05 73 w.117). Rezerwacje należy odebrać nie później niż pół godziny przed przedstawieniem. Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane.

Bilety ulgowe - za okazaniem aktualnej legitymacji studenckiej, zniżkowe - dla posiadaczy karty klubowej.