Link do opisu wydarzenia: Czyste Miasto Gdańsk na rynkach

Czyste Miasto Gdańsk na rynkach

Data: 11 - 13 lipca 2024 r.
Godzina: 8:00 - 12:00
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Mieszkańcy Gdańska będą mogli przekonać się, jak robić zakupy w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska. Okazją będzie akcja Wydziału Gospodarki Komunalnej, która odbywać się będzie od środy do soboty na miejskich rynkach. Wydarzenie ma na celu promowanie świadomych wyborów konsumenckich i redukcję generowanych odpadów. W programie także nauka szycia własnych woreczków na zakupy.
Na zdjęciu widzimy dwie kobiety rozmawiające na targu, jedna z nich trzyma wiklinowy kosz, a druga płócienną torbę z napisem CZYSTE MIASTO GDAŃSK. W tle widoczne są stragany z owocami i warzywami oraz kilku innych klientów robiących zakupy.
Akcja edukacyjna Czyste Miasto Gdańsk już nie po raz pierwszy odbędzie się na gdańskich rynkach
Fot. WGK UMG

Czyste Miasto Gdańsk na rynkach

W ramach akcji na trzech gdańskich rynkach pojawi się stoisko informacyjno-edukacyjne Czystego Miasta Gdańska. Oprócz zachęcania do rezygnacji z jednorazowych foliówek i zastąpienia ich bawełnianymi woreczkami, edukatorzy będą wyjaśniać, jak prawidłowo segregować odpady oraz jak ważne są świadome zakupy i nasze codzienne wybory.

Czytaj także: Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk. Nowa, prostsza, bardziej funkcjonalna

Zakupy bez foliowego worka

Tego typu akcje pokazują, że ograniczanie zużycia foliowych reklamówek jest możliwe i łatwe do wprowadzenia w codzienne życie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak szkodliwe dla środowiska mogą być opakowania foliowe. A przecież mogą one zostać zastąpione bawełnianymi torbami wielokrotnego użytku, które są bardziej ekologiczne i wytrzymałe.

Bawełniane woreczki to także świetna alternatywa do przechowywania warzyw i owoców. Dzięki nim unikniemy jednorazowych plastikowych worków, które często już po jednym  użyciu trafiają do śmieci. Podczas akcji w Strefie Edukacji Czyste Miasto Gdańsk będzie można uszyć własne bawełniane woreczki pod okiem profesjonalnej krawcowej.

Gdzie spotkasz edukatorów Czyste Miasto Gdańsk?

Akcje odbywać się będą w godzinach 8:00-12:00:

  • w czwartek, 11 lipca na Rynku przy ul. Elbląskiej,
  • w piątek, 12 lipca na Rynku we Wrzeszczu przy ul. Wyspiańskiego
  • oraz w sobotę, 13 lipca na Zielonym Rynku na Przymorzu.

Czytaj także: Nadaj starym przedmiotom drugie życie. Z aplikacją Czyste Miasto Gdańsk to proste

Na zdjęciu widzimy kobietę siedzącą przy maszynie do szycia, uśmiechającą się i machającą ręką. W tle znajduje się tło z napisem CZYSTE MIASTO GDAŃSK, a na stole obok maszyny leżą nici, nożyczki i materiały do szycia.
Szycie własnych worków na zakupy - podczas rynkowych akcji nauczysz się, jak produkować je samemu
Fot. WGK UMG

Mniej odpadów, dzięki zmianie nawyków

- Naszym celem jest nie tylko zmniejszenie ilości odpadów, ale także edukacja mieszkańców. Chcemy, aby każdy miał świadomość, jak jego wybory wpływają na środowisko i jak może w prosty sposób przyczynić się do jego ochrony - podkreśla Olga Goitowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG. - Poprzez takie wydarzenia jak to, pragniemy zainspirować ludzi do bardziej odpowiedzialnych zakupów. Zastąpienie foliowych reklamówek bawełnianymi torbami to tylko pierwszy krok w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia 

- Inicjatywa ta wpisuje się trend ekologicznych zakupów, który zyskuje na popularności w całej Polsce - dodaje Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na pochodzenie produktów, ich opakowania oraz wpływ na środowisko. Dzięki tej akcji, przy okazji zakupów u lokalnych dostawców, mamy też możliwość edukacji i zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. Zachęcamy mieszkańców do aktywnego udziału w akcji i wprowadzenia małych, ale znaczących zmian w swoim stylu życia. Wasze codzienne wybory mają ogromne znaczenie. 

oprac. IB