Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk. Nowa, prostsza, bardziej funkcjonalna

Podpowiada, do jakiego pojemnika wrzucić poszczególne odpady, przypomina o terminach odbiorów, pomaga w prawidłowej segregacji – do tych i wielu innych funkcjonalności mamy dostęp dzięki bezpłatnej aplikacji Czyste Miasto Gdańsk. Teraz korzystanie z tych udogodnień jest jeszcze prostsze, bo po aktualizacji uzyskujemy nowy wygląd i dużo bardziej intuicyjną obsługę.
12.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dłoń, w dłoni leży telefon komórkowy z odpalonym  ekranem
Bezpłatna aplikacja Czyste Miasto Gdańsk podpowiada m.in. do jakiego pojemnika wrzucić poszczególne odpady, przypomina o terminach odbiorów odpadów, pomaga w prawidłowej segregacji
fot. UMG

Czym jest aplikacja Czyste Miasto Gdańsk

Nie wiesz, do którego pojemnika wrzucić niepotrzebny paragon, a może masz wątpliwości, gdzie powinna trafić stłuczona szklanka, albo nie wiesz, kiedy możesz liczyć na odbiór odpadów gabarytowych? W takich sytuacjach z pomocą przychodzi aplikacja Czyste Miasto Gdańsk, która jest nieocenionym wsparciem przy codziennym domowym gospodarowaniu odpadami. Przypomina o terminie odbioru danej frakcji odpadów oraz informuje o zmianie harmonogramu czy zbliżających się płatnościach.

- O ogromnych możliwościach narzędzia przekonało się już prawie 50 tysięcy mieszkańców Gdańska. To jednak wciąż nie jest poziom, na którym chcemy poprzestać – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Dlatego aplikacja jest stale rozwijana, dodawane są nowe funkcjonalności, a po ostatniej aktualizacji, użytkownicy mogą cieszyć się z jej nowego wyglądu. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna w kilku językach, łatwa w obsłudze i nie zajmuje dużo pamięci. To wszystko, aby zachęcić do jej używania jeszcze większą liczbę mieszkańców naszego miasta.

Przewodnik o tym, jak segregować, co i gdzie wyrzucać. „Słownik segregacji”

grafika CZYSTE MIASTO GDAŃSK
mat. UMG

Ogromne możliwości ukryte w czarno-żółtej ikonce

Aplikacja wyposażona jest w funkcjonalną wyszukiwarkę odpadów, dzięki której mieszkaniec w dowolnym momencie jest w stanie sprawdzić, do którego pojemnika wrzucić dany odpad. Wyszukiwarka ma już odpowiedź na 2500 haseł.

Po wpisaniu naszego adresu będziemy na bieżąco informowani o terminach odbiorów różnych frakcji z naszych miejsc gromadzenia odpadów. Mamy też kalendarz przypominający o terminach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych czy terminach płatności za gospodarowanie odpadami. Wśród funkcjonalności znajdziemy informacje o zmianach w gdańskim Systemie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, szczegółowe informacje dot. korzystania z Sorterowni, czyli punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz wszelkie aktualności dot. gospodarowania odpadami komunalnymi w Gdańsku. Znajdziemy więc komunikaty o bieżących akcjach i tymczasowych zmianach harmonogramów związanych ze świętami i dniami wolnymi.

Co sprawdzisz dzięki aplikacji CZYSTE MIASTO GDAŃSK

Widok telefonu komórkowego. Zasady segregacji odpadów - czyli co gdzie wrzucić
Zasady segregacji odpadów - czyli co gdzie wrzucić
fot. UMG
Widok telefonu komórkowego. Harmonogram odbioru odpadów - sprawdź terminy
Harmonogram odbioru odpadów - sprawdź terminy
fot. UMG
Widok telefonu komórkowego. Dobre praktyki - poczytaj jak być bardziej eko
Dobre praktyki - poczytaj jak być bardziej eko
fot. UMG
Widok telefonu komórkowego. Inicjatywy społeczne - podziel się niepotrzebnymi rzeczami
Inicjatywy społeczne - podziel się niepotrzebnymi rzeczami
fot. UMG
Widok telefonu komórkowego. Oddaj Wymień - dodaj ogłoszenie jeśli chcesz przekazać zbędne przedmioty
Oddaj Wymień - dodaj ogłoszenie jeśli chcesz przekazać zbędne przedmioty
fot. UMG
Widok telefonu komórkowego. Sorterownia Rudniki - rodzaje odpadów, jakie można dostarczyć do tego PSZOK-u
Sorterownia Rudniki - rodzaje odpadów, jakie można dostarczyć do tego PSZOK-u
fot. UMG

 

Nowa odsłona aplikacji

Niedawno aplikacja Czyste Miasto Gdańsk przeszła gruntowną przemianę. Po aktualizacji szata graficzna jest zgodna z identyfikacją wizualną, którą znamy ze wszystkich działań realizowanych w ramach marki Czyste Miasto Gdańsk. Użytkownicy mogą więc liczyć na charakterystyczną, żółto-czarną kolorystykę, bardzo przejrzysty interfejs i nowoczesny dizajn. Obsługa stała się prostsza i bardziej intuicyjna. Nie sprawi ona problemu nawet bardzo mało doświadczonym użytkownikom. Utrzymano też nowe funkcjonalności i dostęp do kilku wersji językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

Kompendium użytecznej wiedzy

Aplikacja to źródło informacji o gospodarce odpadami, zasadach odpowiedzialnego postępowania z nimi i racjonalnym wykorzystywaniu zasobów zamiast ich marnowania. Dzięki niej użytkownicy bez problemu mogą dowiedzieć się na czym polega idea less waste i jak stosować zasadę 6R.

- Aplikacja Czyste Miasto Gdańsk otwiera przed użytkownikami drzwi do wiedzy na temat gospodarki obiegu zamkniętego i życia w zgodzie z zasadami less waste – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - To nie tylko źródło cennych informacji w zakresie świadomej konsumpcji i zrównoważonego stylu życia, ale także praktyczne narzędzie wspierające nasze codzienne wybory i starania na rzecz minimalizowania ilości wytwarzanych odpadów. Aplikacja w łatwy i przystępny sposób pokazuje jak małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść ogromne korzyści dla naszej planety.

Pod ikonką „dobre praktyki” kryje się mnóstwo przydatnych porad, ułatwiających życie w zgodzie z gospodarką obiegu zamkniętego. Mamy też dostęp do zakładki poświęconej ciekawym inicjatywom społecznym wpisującym się w ten trend oraz zestaw porad, dzięki którym dowiemy się jak dać drugie życie przedmiotom, które wydają się już bezużyteczne. Z kolei zakładka "oddaj/wymień" umożliwia dodawanie ogłoszeń, ułatwiając pozbywanie się niepotrzebnych przedmiotów. Nie zabrakło też interaktywnej mapy prezentującej lokalne punkty napraw. Wszystko po to, żeby wyposażyć mieszkańców we wszelkie przydatne informacje i usługi, które pomogą ograniczyć ilość odpadów i poprawić poziom prawidłowej segregacji.

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy