Link do opisu wydarzenia: Cyber Elf

Cyber Elf. Spektakl Magdaleny Szpecht o walce z dezinformacją rosyjskich mediów na temat Ukrainy

Data: 2 marca 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Wstęp: Bilety 30 zł
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Po wybuchu wojny, 24 lutego 2022 roku, reżyserka teatralna Magda Szpecht postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa, walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyber-aktywistki. 2 marca o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się performans Magdy Szpecht, w którym na żywo pokaże, w jaki sposób walczy w cyberprzestrzeni o prawdę. Po spektaklu z artystką porozmawia Wiktor Nowak (Instytut Dyskursu i Dialogu).

- Wszyscy znamy obrazy ze zniszczenia Teatru Dramatycznego w Mariupolu, druzgocącego przykładu rosyjskiej agresji, obojętnej na los dzieci, nieuzbrojonych cywilów, czy po prostu – na ludzkie życie. Teatr wykorzystany jako schron, obrzucony bombami i całkowicie zniszczony, pomimo jasnego ostrzeżenia o znajdujących się w środku dzieciach. Wyrysowany kredą napis w języku rosyjskim: „дeти” obiegł cały Świat, wysyłając jasny komunikat. Władimir Putin i jego poplecznicy wypowiedzieli wojnę totalną cywilizacji, ludzkości i kulturze, wciągając w sam środek konfliktu teatr – dosłownie i w przenośni. Co teatr może zrobić, żeby pomóc Ukrainie? – zastanawia się Magda Szpecht, reżyserka teatralna i dziennikarka.

Magdalena Szpecht postanowiła zostać cyber-aktywistką i za pomocą performansu teatralnego pokazać publiczności swoją walkę. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i in.), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Przedstawienie „Cyber Elf” jest nie tylko podsumowaniem dotychczasowej działalności Magdy Szpecht jako cyber-aktywistki. To działanie tu i teraz, z jednej strony pozwalające publiczności na wgląd w codzienną walkę i zadania, przed jakimi staje artystka w obliczu kolejnych rozdziałów wojny. Z drugiej, jest to okazja dla odbiorców, aby poznać proste narzędzia, dzięki którym można włączyć się w konflikt i pomóc Ukrainie w jej walce o wolność.

Po spektaklu rozmowę z Magdą Szpecht poprowadzi Wiktor Nowak z Instytutu Dyskursu i Dialogu. Będzie to inauguracja cyklu FactFlow, spotkań i warsztatów dla osób 16+ dotyczących walki z dezinformacją, fake newsami, krytycznym i świadomym odbiorem mediów. Więcej informacji

Cyber Elf. Perfromans teatralny Magdy Szpecht, 2 marca, godz. 19.00. Bilety: 30 zł
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11.

Reżyseria i wykonanie: Magda Szpecht
Dramaturgia: Olga Drygas
Video: Natan Berkowicz & DZIKI
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Special thanks: Kristė Savickienė (SIRENOS) & Olga Drygas (Nowy Teatr)
Kurator projektu: Michał Rogulski ÆFEKT
Projekt jest koprodukcją festiwalu SIRENOS w Wilnie, Nowego Teatru w Warszawie i ÆFEKT.

 

 

Miejsce