Link do opisu wydarzenia: Bałtyk Movie. „Siostrzeństwo świętej sauny"

Bałtyk Movie. „Siostrzeństwo świętej sauny"

Data: 23 kwietnia 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 15 zł do kupienia na portalu INTERTICKET i w Centrum św. Jana na godzinę przed seansem; sprzedaż na miejscu zamykana jest 15 minut od rozpoczęcia seansu lub po wyczerpaniu puli biletów
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Szczegóły wydarzenia

Nadbałtyckie Centrum Kultury przedstawia: BAŁTYK MOVIE 2024. Przed pokazem odbędzie się 15 minutowa prelekcja.

Opis filmu
W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny" przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

Prelegentka:
Patrycja Blindow - zakochana w nordowym wybrzeżu animatorka kultury, prowadząca z mamą i babcią smagane bałtycką bryzą kino Żeglarz w Jastarni. Od lutego 2024 prowadzi też Kino Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Kiniarka Roku 2021 według Stowarzyszenia Kin Studyjnych i laureatka Honorowego Złotego Biletu przyznawanego przez Stowarzyszenie Kina Polskie za wybitne zasługi dla rozwoju kinematografii w Polsce. Absolwentka prawa, medioznawstwa i podyplomowego Filmoznawstwa na Polskiej Akademii Nauk. Siła kobiecego wsparcia nie jest jej obca. Regularne kąpiele w mroźnym morzu i sesje oddechowe w saunie to jej sposób na przerwę od kinowych obowiązków.

Miejsce