Link do opisu wydarzenia: Artystki rewolucji "Całe to piękno i krew"

Artystki rewolucji "Całe to piękno i krew"

Data: 21 maja 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: GAK Stacja Orunia ul. Dworcowa 9, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: GAK Stacja Orunia

Szczegóły wydarzenia

GAK Stacja Orunia zaprasza na Artystki rewolucji czyli cykl filmów dokumentalnych o artystkach w Stacji Orunia. Tym razem po filmie odbędzie się prelekcja z osobą ekspercką – Małgorzatą Jankowską.

Cykl filmów dokumentalnych o znaczących, odważnych i oryginalnych artystkach zacznie się w marcu, który jest miesiącem herstorii w Gdańskim Archipelagu Kultury. Podczas pierwszego spotkania pokażemy film „Apolonia, Apolonia”, który opowiada historię Apolonii Sokol. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Film zwyciężył 20 edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz był na shortliście oscarowej wśród najlepszych filmów dokumentalnych. W kwietniu w Stacji Orunia będziecie mogli obejrzeć film „Tańcząc Pinę”. W maju odbędzie się pokaz filmu (nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji) „Całe to piękno i krew”. Ten film dokumentalny przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów. Nasz cykl zamknie pokaz filmu „8 mm cudownych lat” czyli kolażu archiwalnych filmów Annie Ernaux przedstawiający intymny obraz życia pisarki i jej rodziny. Annie Ernaux w 2022 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Całe to piękno i krew reż. Laura Poitras
Fotografka, buntowniczka, aktywistka – Nan Goldin jest żywą legendą, znaną ze stawania zawsze po stronie słabszych. Stworzenia jej filmowego portretu podjęła się wybitna reżyserka Laura Poitras (nagrodzona Oscarem® za film „Citizenfour”). Tak powstało „Cało to piękno i krew” – trzymająca w napięciu jak rasowy thriller i zachwycająca wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat. Cofamy się do początków kariery Goldin, kiedy tworzyła kolorowe, intymne zdjęcia przedstawiające rewolucję seksualną, ją samą oraz jej przyjaciół. Wtedy była prekursorką, rzucającą wyzwanie męskiemu światu fotografii. Obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, która staje w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczy z producentami tych leków – rodziną Sacklerów. Czy uda jej się po raz kolejny zapoczątkować społeczną zmianę, dającą nadzieję na lepszą przyszłość? Film zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara.

Po filmie odbędzie się prelekcja z gościnią: Małgorzatą Jankowską – historyczką sztuki i kuratorką, wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członkinią polskiej sekcji AICA.

Miejsce