Link do opisu wydarzenia: Akademia Reportażu ECS - nabór do projektu

Akademia Reportażu ECS - nabór do projektu

Data: 15 - 29 lutego 2024 r.
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Jeśli chcesz doskonalić dziennikarskie umiejętności, nauczyć się zbierać, weryfikować i selekcjonować materiał, szukać źródeł i rozmówców, dowiedzieć się, jak prowadzić historyczne śledztwo – te warsztaty są właśnie dla Ciebie. Kurs Akademii Reportażu adresowany jest do osób dorosłych, a udział w nim jest bezpłatny. Zajęcia mają formułę weekendową, potrwają od marca do czerwca, finał zaplanowano na wrzesień.

W warsztatach weźmie udział 12–15 osób. Formuła zajęć to koncept autorski prowadzących, doświadczonych gdańskich reportażystów – Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Hasło wywoławcze brzmi – Detektyw historyczny.
Prowadzący zaproszą uczestników do współpracy w stworzeniu tymczasowej redakcji, w której dziennikarze pracować będą nad zgłoszonymi przez siebie pomysłami.

– Planujemy zajmować się tematami związanymi z najnowszą historią Solidarności, Gdańska i Pomorza – mówią Dorota Karaś i Marek Sterlingow. – Interesować nas będą zdarzenia drobne z punktu widzenia wielkiej historii, lecz ważne dla społeczności lokalnej, intrygujące ze względu na czas, bohatera bądź miejsce. Dlaczego? Bo jesteśmy przekonani, że opowiadanie na nowo historii pozwala lepiej zrozumieć współczesność.

Co jeszcze pod okiem prowadzących będą robić uczestniczki i uczestnicy warsztatów?
/ poznawać różne przykłady książek i reportaży historycznych zebranych w listę lektur i wspólnie zastanawiać się nad ich tematem, konstrukcją i językiem
/ pracować w terenie, w archiwach tradycyjnych oraz internetowych
/ weryfikować, selekcjonować i redagować materiał zebrany do tekstu
/ uczyć się myślenia krytycznego, obalania mitów, teorii spiskowych oraz stereotypów

Gośćmi specjalnymi warsztatów będą nagradzani reportażyści: Magdalena Grzebałkowska, Cezary Łazarewicz, Mariusz Szczygieł i Ewa Winnicka, którzy w formule rozmów masterclass podzielą się z uczestniczkami i uczestnikami tajnikami swojego warsztatu pracy.
Na zakończenie projektu każda z uczestniczek i każdy z uczestników napisze reportaż. Teksty zostaną opublikowane w pierwszym numerze pisma „Detektyw historyczny”, który ukaże się jesienią 2024 roku.

To czwarta edycja warsztatów reportażu w ECS, poprzednie prowadzili m.in. Magdalena Grzebałkowska i Wojciech Nowak.

Prowadzący:

Dorota Karaś | Urodziła się w Szczecinie, od trzydziestu lat mieszka w Gdańsku. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Jako reporterka zaczęła publikować w wieku 15 lat na łamach „Świata Młodych”. Potem były „Kurier Szczeciński”, „Głos Wybrzeża”, „Gazeta Gdańska” i wreszcie „Gazeta Wyborcza”, gdzie pracuje od ponad 25 lat. Najbardziej znana jest jako autorka reportaży biograficznych: „Cybulski. Podwójne salto” (Znak, 2016) oraz wraz z Markiem Sterlingowem: „Walentynowicz. Anna szuka raju” (Znak, 2000) i „Urban. Biografia” (Znak, 2023). Ma na swoim koncie również: sztukę teatralną „Przebitka”, którą napisała pod pseudonimem Izabella Wąsińska (Teatr Wybrzeże, 2004) oraz zbiór wywiadów „Szafa, czajnik obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska, 2013).

Marek Sterlingow | Gdańszczanin, dziennikarz przez lata związany z redakcją „Gazety Wyborczej” w Gdańsku. Był korespondentem wojennym w Afganistanie, a następnie szefem wydawców portalu Gazeta.pl. Pracował w Radiu Gdańsk. Publikował m.in. na łamach „Przekroju”, „Forbesa” i „Polityki”. Były redaktor naczelny magazynu „Pomorskie”. Współautor „Narodzin Solidarności. Kronik sierpniowych” (Agora, 2010) oraz wraz z Dorotą Karaś: „Walentynowicz. Anna szuka raju” (Znak, 2000) i „Urban. Biografia” (Znak, 2023).

Warunki uczestnictwa:
/ ukończony 18 rok życia
/ udział w projekcie jest bezpłatny
/ grupa warsztatowa będzie liczyć 12–15 osób
/ efektem warsztatów będzie napisanie reportażu przez każdego z uczestników

Rekrutacja:
do 29 lutego 2024
/ wypełnij formularz zgłoszeniowy
/ zaproponuj trzy tematy, którymi chciałabyś/chciałbyś zająć się w trakcie warsztatów
/ wyślij na adres: akademiareportazu@ecs.gda.pl próbkę własnego tekstu, w dowolnej formie dziennikarskiej (ok. 1000 znaków) oraz list motywacyjny
5 marca 2024
/ rozmowy kwalifikacyjne, na które zostaną zaproszone osoby wybrane przez prowadzących na podstawie formularzy zgłoszeniowych
6 marca 2024
/ zakończenie rekrutacji, o jej wynikach każdy z uczestników zostanie powiadomiony drogą e-mailową

Więcej informacji

Miejsce