Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zbiornik Wody Stary Sobieski. W miesiąc odwiedziło go już pół tysiąca osób

Zbiornik Wody Stary Sobieski czynny jest od miesiąca. To jeden z trzech zbiorników, które wchodzą w skład tzw. Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Jednocześnie to jedyny zbiornik, który odwiedzić można zimową porą! W jego wnętrzu było już blisko 500 osób!

A
A
Pół tysiąca odwiedzający w ciągu miesiąca - to dużo czy mało, jak sądzicie?
Pół tysiąca odwiedzający w ciągu miesiąca - to dużo czy mało, jak sądzicie?
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Zbiornik Wody Stary Sobieski zbudowany został w 1911 roku. Po remoncie i przygotowaniu wystawy o historii gdańskich wodociągów, która znajduje się wewnątrz obiektu, udostępniony został zwiedzającym w dniu 3 grudnia. Wiele osób bardzo czekało na otwarcie tego miejsca. Podczas pierwszego miesiąca funkcjonowania zbiornik odwiedziło 497 osób.

- 497 odwiedzin w ciągu miesiąca nie jest oszałamiającym wynikiem, ale należy pamiętać o tym, że okres zimowy z wielu względów jest specyficzny - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. - Warunki pogodowe były niesprzyjające, mieliśmy okres świąteczny, no i wejścia są biletowane.

Jako pierwszy dla zwiedzających oddany został Zbiornik Wody Kazimierz. Było to we wrześniu 2015 roku. Przez pierwszy miesiąc odwiedziło go 919 osób. Drugim, oddanym do zwiedzania zbiornikiem, był Zbiornik Stara Orunia. Udostępniony został w sierpniu 2018 roku. W trakcie pierwszego miesiąca zbiornik ten odwiedziły aż 3322 osoby. Gdyby porównać ten wynik z Sobieskim, rzeczywiście dysproporcja wydaje się znaczna.

- Ponad trzy tysiące odwiedzających w miesiąc, to bardzo duży sukces – dodaje Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. - Należy jednak pamiętać, że na każdy tego typu sukces składa się wiele czynników i z tego względu nie możemy porównywać tych statystyk, na przykład ze Starym Sobieskim. Zbiornik Stara Orunia został otwarty w miesiącu wakacyjnym. W związku z tym obiekt otwarty były dłużej niż Sobieski obecnie, grupy wchodziły co godzinę, a nie co półtorej, jak jest w przypadku Sobieskiego. Mi.in. te aspekty przełożyły się na możliwość wpuszczenia większej liczby grup w ciągu jednego dnia do Zbiornika Stara Orunia. Nie pobieraliśmy za nie opłat, a w Sobieskim pobieramy. To na pewno główne czynniki, które wpłynęły na tak znaczną rozbieżność w liczbie odwiedzających.


Do lutego obiekt będzie otwarty w godzinach 10:00-16:00 (wejścia o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30). Od marca do października odwiedzimy Starego Sobieskiego w godzinach 10:00-17:30 (wejścia o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00).
Do lutego obiekt będzie otwarty w godzinach 10:00-16:00 (wejścia o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30). Od marca do października odwiedzimy Starego Sobieskiego w godzinach 10:00-17:30 (wejścia o godzinach: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00).
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Może zima to dobry czas, by zwiedzić Starego Sobieskiego na spokojnie, zanim zagoszczą w nim tłumy?

- Z informacji uzyskanych od przewodników wynika, że uczestnicy wizyt są pod dużym wrażeniem obiektu i wystawy, a niektórzy planują nawet ponowną wizytę - dodaje Monika Piotrowska-Szypryt.

Przypominamy, że obowiązują zapisy na zwiedzenie wszystkich trzech obiektów należących do Gdańskiego Szkalu Wodociągowego. Z czego otwarty jest teraz wyłącznie Stary Sobieski. Zbiorniki Wody Kazimierz i Stara Orunia czynne będą dopiero od maja.

Możliwość zapisów znajdziemy tutaj

Czytaj także:

Zbiornik wody Stary Sobieski – zobacz jego niezwykłe wnętrza

Gdański Szlak Wodociągowy – poznaj nowe miejsca

Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
***