PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wilno w Gdańsku 2023: idea programowa

Wilno w Gdańsku 2023: idea programowa
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jako ideę przewodnią festiwalu „Wilno w Gdańsku 2023” wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Tworzymy prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem. Między pokoleniami, narodami, kulturami i tradycjami. Między artystami i mieszkańcami. Między miastami i między Polską a Litwą. Chcemy zarazem do naszej wspólnoty zaprosić wszystkich, którzy zapragną do nas dołączyć. Tym zaproszeniem są rozmaite wydarzenia kulturalne, przygotowane wspólnie wileńskich i gdańskich artystów.

Festiwal Wilno w Gdańsku zawsze stanowi szczególne forum umożliwiające spotkanie zaprzyjaźnionych miast, a przede wszystkim ich mieszkańców. To okazja do kultywowania najlepszych gdańsko-wileńskich tradycji, ale także do promocji kultury litewskiej w Polsce, rozwijania nowych form współpracy i refleksji nad planami dotyczącymi przyszłości.

Tym, co najlepiej łączy i co czyni możliwym integrację rozmaitych środowisk jest kultura. Poprzez interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne każdy podczas Wilna w Gdańsku może znaleźć swoje miejsce, poczuć się częścią wspólnoty. Prawdziwa wspólnota to otwartość, równość, wielokulturowość, tożsamość, miłosierdzie. Prawdziwa wspólnota to spotkanie. Prawdziwa wspólnota do dialog i bliskość.

Wspólnota zarazem to coś więcej niż zwykłe spotkanie, choćby najbardziej uroczyste. Współpraca między Wilnem a Gdańskiem obchodzi jubileusz 25-lecia. Także nasz festiwal odbywa się po raz 20-sty. A do tego Wilno obchodzi wyjątkową, bo 700. rocznicę urodzin. We wspólnocie będziemy świętować, cieszyć się, dzielić tym, co najlepsze. Snuć plany na przyszłość i wspominać to, co minione. Wspólnota cechuje się trwałością, więziami, żywymi relacjami. Takie są gdańsko-wileńskie więzi przyjaźni, w których szczególnie pielęgnujemy kulturę, które trwają od lat i które chcemy rozwijać.

Chcielibyśmy, aby każdy czuł się częścią naszej wspólnoty. Nieważne, skąd jesteś, w jakim języku mówisz, skąd pochodzisz, jaka jest twoja tożsamość. Zapraszamy do gdańsko-wileńskiej wspólnoty. Poznaj kulturę Wilna i Gdańska oraz nasze więzi. A może to dzięki festiwalowi „Wilno w Gdańsku” po raz pierwszy odkryjesz bogactwo wileńskiej kultury? 

Bądźmy razem między Gdańskiem a Wilnem, między Polską a Litwą, we wspólnocie! Poprzez nasz festiwal i rozwijanie współpracy kulturalnej pokażmy po raz kolejny, że świat pokoju, solidarności i wolności jest możliwy. To szczególnie ważne w codzienności rozszarpywanej przez wojnę i przemoc.

Do zobaczenia we wspólnocie podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Wilna w Gdańsku!

Tomasz Snarski
dyrektor artystyczny